درخواست زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر از بان کی مون

بان کی مون حق نشر عکس AP
Image caption سازمان ملل قرار است به زودی گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران تعیین کند

به گزارش منابع خبری مخالفان دولت ایران، جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج با صدور بیانیه‌ای از دبیرکل سازمان ملل خواسته‌اند نماینده ویژه خود را برای بازدید از شرایط ایران و تهیه گزارش کامل از وضعیت آزادی و حقوق بشر در ایران به ویژه وضعیت زندان‌ها و زندانیان سیاسی اعزام کند.

زندانیان بند امنیتی در زندان رجایی شهر همچنین گفته اند که اگر حکومت ایران به رعایت "حقوق قانونی ملت بر مبنای اعلامیه جهانی حقوق بشر" تن ندهد، از اول خردادماه به اعتصاب غذای نامحدود دست خواهند زد.

سازمان ملل متحد به تازگی مقرر کرد که گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران تعیین کند.

گزارش های سازمان های حقوق بشری نشان می دهند که وضعیت حقوق بشر در ایران طی سالهای اخیر، به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش، رو به وخامت گذاشته است.

بیانیه زندانیان رجایی شهر به امضای افرادی چون منصور اسانلو، رسول بداقی، مجید توکلی، عیسی سحر خیز، کیوان صمیمی، حشمت الله طبرزدی و مهدی محمودیان رسیده است.

در این بیانیه آمده است: "در شرایطی که از سوی ملت‌های تحت ستم دیکتاتور‌ها و خودکامگان و نیز مبارزان راه آزادی و دموکراسی، برگ‌های جدیدی از تاریخ مبارزات منطقه با سرنگونی مبارک‌ها و بن علی‌ها نوشته می‌شود، حاکمان ایران در حالی از تریبون‌های داخلی و خارجی و در جوار مقام‌های بین المللی از حقوق انسان‌ها دم می‌زنند که ملت ایران تحت شدید‌ترین فشارهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی قرار دارد و از حقوق اساسی خویش محروم مانده است و حاکمیت از طریق ایجاد فضای رعب و وحشت و اعمال یک حکومت امنیتی- پلیسی، جلوی فعالیت احزاب و گروه‌های منتقد سیاسی را گرفته و آن‌ها را منحل نموده، مطبوعات و روزنامه‌های آزادی خواه و مستقل را توقیف کرده و فعالان سیاسی و کنشگران اجتماعی را بازداشت و زندانی کرده یا به سکوت واداشته و یا مجبور به ترک از وطن نموده است در ‌‌نهایت رهبران جنبش سبز و همراهانشان را به صورت غیر قانونی در شرایط حبس خانگی قرار داده است".

نویسندگان بیانیه با این مقدمه، خواهان رسیدگی فوری به وضعیت خود شده اند: "بر همین اساس ما زندانیان سیاسی- عقیدتی اعم از فعالان سیاسی، حقوق بشری، مطبوعاتی، دانشجویی و صنفی، به شرایط تحمیلی، که ناقض اعلامیه جهانی حقوق بشر و اصول مربوط به حقوق اساسی شهروندان حتی در قانون اساسی ایران است، و به روند بازداشت و محاکمه خویش اعتراض داریم و اعلام می‌داریم تا زمانی که در شرایط حاکم بر جامعه و محدودیت‌های اعمال شده علیه خود و خانواده‌هایمان بهبود اساسی صورت نگیرد و دست کم شرایطی که مسئولان جمهوری اسلامی برای مردم منطقه می‌خواهند در کشورمان نیز حاکم نگردد، به اعتراض مسالمت آمیز خود با [شعار] «نه به دیکتاتور» ادامه خواهیم داد".

در این بیانیه اعلام شده با توجه به اعتصاب غذای نمادینی که در روز بیست و یکم فروردین صورت گرفت، زندانیان امنیتی در زندان رجایی شهر قصد دارند تا در مقاطعی مانند روزجهانی کارگر و روز معلم و روز جهانی مطبوعات دست به اعتصاب غذای چند روزه بزنند.

بر اساس این بیانیه، اولین نوبت اعتصاب غذای هماهنگ زندانیان روز بیست و هشتم فروردین خواهد بود و این اعتصاب غذای دو روزه با اقدامات چند روزه مشابه ادامه خواهد یافت.

در پایان بیانیه، خبر از آن داده شده که در صورت موفق نبودن اعتصاب غذاهای محدود یاد شده در وادار کردن حکومت جمهوری اسلامی ایران به رعایت حقوق قانونی ایرانیان، نوبت به اعتصاب غذای نامحدود خواهد رسید که از یکشنبه، اول خرداد شروع خواهد شد.

مطالب مرتبط