اظهارات مشایی در مورد احتمال شرکت در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری

اسفندیار رحیم مشایی حق نشر عکس Reuters
Image caption سخنان آقای رحیم مشایی و برخی از اعتقادات و کارهای او در موارد متعدد جنجال آفرین بوده است

اسفندیار رحیم مشایی می گوید قصد ورود به مجلس را ندارد، اما برای مشخص شدن تصمیم او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری باید تا شش ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری صبر کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای رحیم مشایی این سخنان را امروز شنبه ۲۷ فروردین (۱۵ آوریل) در مراسم اختتامیه نمایش منشور کوروش در موزه ملی ایران مطرح کرد.

منشور کوروش بمدت چند ماه به صورت امانتی از بریتانیا به ایران منتقل شده بود.

آقای مشایی در مورد احتمال نامزد شدن برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی گفت که قصد شرکت در انتخابات مجلس را ندارد.

او همچنین در مورد دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری ایران در پاسخ به سوالی گفت: "درباره کاندیداتوری من برای ریاست جمهوری ۶ ماه مانده به انتخابات بپرسید تا بگویم."

آقای رحیم مشایی یکی از جنجالی ترین چهره های کنونی در عرصه سیاست و حکومت در ایران است.

او بارها با اظهاراتی در حوزه های دینی، تاریخی، سیاست داخلی و سیاست خارجی باعث براه افتادن جنجال هایی شده که در مواردی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، را وادار به دخالت کرده است.

آقای خامنه ای همچنین با انتصاب آقای رحیم مشایی به سمت معاون اول رئیس جمهوری مخالفت کرد.

طی هفته های گذشته سروصداهای زیادی بر سر دیدگاههای آقای مشایی براه افتاده و اخیرا آیت الله مصباح یزدی از پیدایش مدلهای جدید و خطرناکی از فراماسونری در ایران خبر داده که گروهی از ناظران اشاره این سخنان را به مجموعه اطرافیان آقای رحیم مشایی، مربوط دانستند.

جنجال های اخیر بر سر انتشار یک فیلم مستند به نام "ظهور بسیار نزدیک است" اوج گرفت و واکنش روحانیون و محافل سیاسی و افکار عمومی را در بر داشت.

امروز آقای مشایی درباره این فیلم گفت: "این فیلم را ندیده‌ام اما شنیده‌ام که در این مستند با استناد برخی روایات نسبت به شرایط امروز مصادیقی معرفی شده است و سعی کرده‌اند نشان دهند که ظهور نزدیک است. بنده چون ندیده‌ام قضاوتی ندارم. به طور کلی در مورد روایاتی که برای ظهور است روایات باید مورد ارزیابی عالمانه قرار گیرد و این کار علمای دینی است. ممکن است برخی روایات‌ها از اساس درست نباشد یا نصفه و نیمه عنوان شده باشد اما در مورد احادیثی که درست است، آنجا هم بحث زیادی وجود دارد."

در فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" افرادی مانند آیت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد به عنوان یاران امام دوازدهم شیعیان در دوران ظهور او معرفی شده اند.

اسفندیار رحیم مشایی که اخیرا با مطرح کردن اصطلاح "مکتب ایرانی اسلام" با واکنش شدید جناح سنتی و روحانیون محافظه کار روبرو شده، همواره با این انتقاد مواجه بوده است که صلاحیت اظهار نظر درباره مسائل دینی را ندارد.

مطالب مرتبط