سوریه دریافت کمک از ایران برای سرکوب معترضان را رد کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتراضات در سوریه از شهر درعا، واقع در جنوب این کشور آغاز شد و به تدریج به شهرهای دیگر گسترش یافته است

دولت سوریه این اتهام آمریکا که جمهوری اسلامی به حکومت بشار اسد برای سرکوب معترضان سوری کمک می کند را بی اساس دانسته است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه در واشنگتن تایید کرد که واشنگتن "اطلاعات موثقی" در دست دارد که نشان می دهد ایران به سوریه در سرکوب معترضان کمک کرده است.

او در این خصوص جزئیاتی بیان نکرد.

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقام های آمریکایی که خواسته اند ناشناس باقی بمانند گزارش داده است که ایران بطور محرمانه تجهیزات ضد شورش وفن آوری کنترل اینترنت و پیامک های تلفن های سیار در اختیار سوریه قرار داده است.

دولت ایران هنوز به این اتهام واکنش نشان نداده است.

اما یک مقام وزارت امور خارجه سوریه خبر دریافت کمک از ایران را بی اساس دانسته و رد کرده است.

ایران می گوید که اعتراضات در سوریه بخشی از تلاش غرب برای انتقام گرفتن از یک دولت حامی "جریان مقاومت" است.

مارک تونر درباره "کمک" ایران به سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت: "اگر دولت سوریه از ایران کمک می خواهد، نمی تواند که درباره اصلاحات جدی باشد."

وی همچنین گفت آمریکا بر این باور است که ایران نقش فعالی در تحریک اعتراضات مخالفان در بحرین ندارد.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روز پنجشنبه دستور آزادی صدها نفر از افرادی که در اعتراضات اخیر دستگیر شده بودند را صادر کرد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه شنبه گفت که غرب با راه انداختن اعتراضات کوچک در ایران و سوریه قصد بزرگنمایی اعتراضات و تحریف واقعیت را دارد.

آمریکا بارها سرکوب مخالفان دولت در سوریه را محکوم کرده و خواهان این شده است که حکومت بشار اسد به حقوق شهروندان معترض احترام بگذارد.

کاخ سفید روز سه شنبه درباره این خبر که دولت سوریه مانع از ارائه خدمات درمانی به معترضان مجروح می شود ابراز نگرانی کرد.

کاخ سفید گفته بود: "تشدید سرکوب توسط دولت سوریه مایه انزجار است و ایالات متحده ادامه سرکوب معترضان مسالمت جو را قویا محکوم می کند."