پیشنهاد یک مرجع تقلید برای اسلامی کردن دانشگاههای ایران

سبحانی حق نشر عکس uu
Image caption آیت الله جعفر سبحانی می گوید باید مشکل متون درسی، اساتید و "دوجنسیتی" بودن دانشگاهها حل شود

آیت الله جعفر سبحانی، یکی از مراجع تقلید شیعه در قم، مشکل دانشگاههای ایران را متون درسی، اساتید و مختلط بودن دانشگاهها دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای سبحانی در دیدار با فراکسیون دانشگاهیان مجلس گفت: "وزیر علوم دو سال قبل پیش من آمد و من به ایشان گفتم تا مشکل دوجنسیتی و علوم انسانی حل نشود، دانشگاههای فعلی با زمان شاه فرقی ندارد."

او به روایاتی اشاره کرد که "غضب و شهوت" را دشمن انسان دانسته اند و گفت که "دختر دارای جاذبه است و پسر نیز در دوران جوانی خود به سر می برد"، پس برای جلوگیری از پیش آمدن مشکل، باید دانشگاههای آنها را از هم جدا کرد.

وزیر علوم، پیش از این گفته بود که که طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تفکیک جنسیتی باید در دانشگاههای ایران اعمال شود.

کامران دانشجو سال گذشته و در مراسم سی و دومین سالگرد انقلاب اسلامی در وزارت علوم گفته بود: "در مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۶ که درباره حدود اخلاق اسلامی است، آمده است که دانشجویان زن و مرد باید در کلاسهای درس، در دو ردیف جداگانه بنشینند."

آقای دانشجو گفته بود که باید حتی المقدور کلاس های دختران و پسران از هم جدا شوند و آنها از آزمایشگاه ها، کارگاه ها و سالن های تشریح جداگانه استفاده کنند.

آیت الله جعفر سبحانی درباره تغییر متون درسی دانشگاهی هم گفت: "در ابتدا باید متون درسی اسلامی شود و پس از آن به اساتیدی نیاز است که متون جدید را بتوانند تدریس کنند."

آقای سبحانی راه حل پیشنهادی برای اجرای این کار را بازنشسته کردن اساتید قدیمی عنوان کرد و گفت: "البته این کار باعث بهانه جوئی دشمنان می شود."

او در ادامه افزود: "اصلاح متون درسی نباید تنها به رشته های علوم انسانی خلاصه شود و تاریخ نیز باید عوض شود و به جای آنکه شاه محور باشد، انبیا محور شود."

پیش از این آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز از آموزش علوم انسانی غربی در دانشگاه ها ابراز نارضایتی کرده و گفته بود: "آموزش بسیاری از علوم انسانی در دانشگاه ها باعث بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود".

آیت الله خامنه ای از مراکز تصمیم گیری از جمله دولت، مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی خواسته بود که به این موضوع رسیدگی کنند.

پس از آن بود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این کشور را در حوزه علوم انسانی برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرد.

محمود احمدی نژاد که از ابتدای ریاست جمهوری اش بر لزوم تصفیه دانشگاههای ایران از اساتید سکولار تاکید کرده بود، مصوبه ای را برای اجرا به بخش آموزشی دولتی و خصوصی ابلاغ کرد که به موجب آن شورایی تخصصی زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تحول و ارتقای علوم انسانی تشکیل شود.

سعید قدیمی، مدیرکل دفتر پشتیبانی و حمایت آموزش عالی وزارت علوم ایران نیز از بازنگری سرفصل دروس دانشگاهی در سطح گسترده خبر داده بود.

مطالب مرتبط