یک نماینده مجلس ایران از 'بی‌کار شدن هزاران کارگر' خبر داد

کارآفرینی حق نشر عکس ISNA
Image caption مركز آمار ايران کسی را که یک ساعت در هفته کار کند، شاغل به حساب می آورد

قدرت الله علیخانی، نماینده مجلس ایران با انتقاد از سیاست های کارآفرینی دولت ایران گفت که نرخ واقعی بیکاری در ایران بیش از پانزده و نیم درصد است و چهار میلیون بیکار در این کشور وجود دارد.

آقای علیخانی روز شنبه ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) در گفتگو با ایلنا گفت: "اگر دولت در مورد تعدیل قیمت های حامل های انرژی، به خصوص در بخش تولید و کشاورزی اقدام عاجل و جدی انجام ندهد، بسیاری از صنایع کشور تعطیل و کشاورزان بسیاری هم بیکار خواهند شد."

او همچنین با اشاره به تاثیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها بر بخش صنعت و کشاورزی گفت: "به دلیل گرانی گاز و سوخت، فقط در بوئین زهرا ۵ هزار نفر از کارگران کوره پزخانه های آجرپزی بیکار شده اند."

آقای علیخانی همچنین از اعلام نرخ ۱۰ درصدی بیکاری توسط مسئولان وزارت کار ایران انتقاد کرد و گفت که بر اساس اطلاعاتی که از "مراجع رسمی" به نمایندگان مجلس ایران رسیده است، نرخ واقعی بیکاری ۱۵ و شش دهم درصد است و چهار میلیون بی‌کار در کشور وجود دارد.

محمود احمدى نژاد، رئیس جمهوری ایران چند روز پیش گفته بود که امسال سال جهش هاى بزرگ اقتصادى در ایران است و در سال ۱۳۹۰، دو و نیم میلیون شغل ایجاد خواهد شد و تا دو سال دیگر معضل بی‌کارى در این کشور برطرف خواهد شد.

این در حالی است که به گفته آقای علیخانی "با گفتن ایجاد اشتغال یک میلیون و ۶۰۰ هزار موردی در سال ۸۹ و دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفری برای سال جاری، نمی توان اشتغال واقعی و محسوس برای افراد ایجاد کرد."

گروهی از کارشناسان روش محاسبه نرخ بیکارى را در ایران نادرست مى دانند و معتقدند که اگر از روش دقیق ترى براى بررسى وضعیت نیروى کار استفاده شود، نرخ بیکارى بیش از چیزی است که دولت می گوید.

بنا بر روش مرکز آمار ایران، شاغل به کسى گفته مى شود که "حداقل یک ساعت در هفته" کار کند.

بسیارى از کارشناسان این نحوه محاسبه را نادرست مى دانند و معتقدند که کسى که یک ساعت در هفته کار کند، نباید در ردیف شاغلان قرار بگیرد.

آخرین آمار رسمى که از سوى مرکز آمار ایران منتشر شده است، نشان مى دهد که میزان بیکارى جمعیت ۱۵ سال به بالا در بهار سال گذشته با رشدى ۳.۵ درصدى نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۸۸به ۱۴.۶ درصد رسیده است.

تعدیل نیرو به خاطر گرانی سوخت

حق نشر عکس no credit
Image caption در طول سالیان اخیر همواره نرخ بیکاری در ایران دو رقمی بوده است

آقای علیخانی همچنین در گفتگوی امروز خود با خبرگزاری ایلنا به بیکار شدن برخی از کشاورزان و کارگران به علت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها اشاره کرده است.

به گفته این نماینده مجلس ایران، "پنج برابر شدن مبلغ فیش گاز کارخانه مهرام" پس از تلاش ناموفق مسئولان این کارخانه برای افزایش بهای محصولات خود، منجر به بی‌کار شدن ۱۴۰ کارگر از مجموع ۳۵۰ کارگر این کارخانه شده است.

آقای علیخانی که از نمایندگان استان قزوین در مجلس ایران است، همچنین به افزایش هزینه چاه های آب کشاورزان در این استان به علت افزایش بهای قیمت سوخت" اشاره کرده و گفته است: "دولت باید هر چه سریعتر فکری کند تا از خسارات بیشتر به بخش تولید و و کشاورزی جلوگیری کند."

در طول سالیان اخیر همواره نرخ بیکاری در ایران دو رقمی بوده و دولت نتوانسته است اهداف خود را عملی کند.

به عقیده تحلیلگران اقتصادی، در شرایط کنونی که اقتصاد ایران در رکود به سر می برد و سرمایه گذاری به شدت کاهش پیدا کرده، کاستن از نرخ بی‌کاری برای دولت این کشور بسیار دشوار است.