مولوی عبدالحمید: بزرگان نظام رفع تبعیض کنند

به روز شده:  07:54 گرينويچ - شنبه 16 آوريل 2011 - 27 فروردین 1390
مولوی عبدالحمید

مولوی عبدالحمید پیش از این گفته بود که نامه هایش به رهبر ایران بی پاسخ مانده است و مدتها است که با او دیدار حضوری نداشته است

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت با اشاره به سفر استانی محود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به استان سیستان و بلوچستان، رفع تبعیض در این استان را مهمتر از مصوبات عمرانی دانست.

به گزارش سایت سنی آنلاین، مولوی عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه زاهدان گفت: "آن طور که ما شنیده ایم در جلساتی که هیئت دولت داشته تصمیماتی در زمینه عمران و آبادانی استان اتخاذ شده است. این موضوع یکی از نیازهای استان است اما برای توسعه و پیشرفت در ابتدا احتیاج به اجرای عدالت و رفع تبعیض است."

هیئت دولت ایران در سومین سفر استانی محمود احمدی نژاد به سیستان و بوچستان، طرحهایی را برای توسعه و عمران استان به تصویب رساند.

مولوی عبدالحمید با اشاره به اینکه اختلافات بین شیعه و سنی پیش از انقلاب در منطقه وجود نداشت، گفت: "چیزی که رهبر فقید انقلاب برای آن به صحنه آمد و ملت برای آن قیام کرد، اجرای عدالتی بود که در رژیم سابق اجرا نمی شد."

او در قسمتی دیگر از سخنانش با اشاره به اینکه دولت به تنهایی نمی تواند رفع تبعیض کند از "بزرگانی که سیاست نظام را در اختیار دارند" خواست که این تبعیض ها را رفع کنند.

آقای عبدالحمید با اشاره به تلاش مسئولین حکومت ایران برای حمایت از اقلیتهای قومی دیگر کشورها، گفت: "انتظار می رود آن ها به حقوق اهل سنت در داخل ایران هم توجه کنند."

امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه های نماز عید فطر سال گذشته هم به "افزایش فشار مذهبی" بر اهل سنت اشاره کرده و گفته بود: "یکی از بزرگترین دغدغه های ما همین است که مذهب آزادی خود را از دست بدهد، در حالی که قانون اساسی به ما در این زمینه آزادی داده است."

مولوی عبدالحمید با اشاره به نامه های بی پاسخی که درباره مشکلات اهل سنت به آقای خامنه ای نوشته و اینکه مدت طولانی است که دیدار حضوری با او نداشته است، گفت: "یکی از دغدغه های اهل سنت این است که ارتباط مستقیمی وجود ندارد تا مشکلات اهل سنت را به ایشان بگوییم."

او گفت که اهل سنت باید در رابطه با تعلیم فرزندانشان و مراسم مذهبی خود آزادی داشته باشند و تاکید کرد: "این حداقل آزادی است که باید دولت مراعات کند."

بر اساس اصل ۱۲ قانون اساسی ایران، اهل سنت در انجام مراسم مذهبی خود و تعلیم و تربیت دینی آزادند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.