وزارت صنایع با بازرگانی و مسکن با راه ادغام شد

جلسه هیات دولت حق نشر عکس fars
Image caption هیات دولت به ادغام چهار وزارتخانه رای داده است

دولت ایران با ادغام چهار وزارتخانه، دو وزارتخانه جدید تشکیل داده است. بنابر مصوبه دولت، وزارتخانه های "راه و ترابری با مسکن و شهرسازی" و "وزارتخانه های بازرگانی با صنایع" ادغام می شود.

کاهش تعداد وزارتخانه ها بر اساس برنامه پنج ساله پنجم توسعه انجام می شود که اجرای آن از سال جاری شروع شده است.

بنابر قانون برنامه پنجم، تعداد وزارتخانه های باید از ۲۱ وزارتخانه فعلی به ۱۷ وزارتخانه کاهش پیدا کند.

البته به تازگی مجلس مصوبه داشته که بر اساس آن دولت باید با ادغام دو سازمان ملی جوانان و تربیت بدنی، وزارت ورزش و جوانان ایجاد کند که تاکنون دولت از ایجاد وزارتخانه جدید خودداری کرده است.

بعد از آنکه حمید بهبهانی وزیر وقت راه و ترابری در دوازدهم بهمن از سوی مجلس استیضاح شد و نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران شش روز بعد علی نیکزاد، وزیر مسکن و شهرسازی را با حفظ سمت، به سرپرستی وزارت راه و ترابری منصوب کرد.

برای وزارتخانه دیگر که از ادغام وزارتخانه های بازرگانی و صنایع ایجاد می شود نیز باید یک نفر به عنوان وزیر از سوی دولت معرفی شود.

تشکیلات اداری دولت بعد از انقلاب بارها تغییر کرده اگر چه بیشتر آنها مربوط به وظایف دستگاه های اجرایی و بهبود وضعیت آنها بوده است.

در طی این سالها برای نمونه وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی، وزارت صنایع با معادن و فلزات، سازمان امور استخدامی با سازمان برنامه و بودجه، سازمان میراث فرهنگی با سازمان ایرانگردی و جهانگردی با هم ادغام شده و وزارتخانه های جدیدی نیز نظیر وزارت رفاه و تامین اجتماعی و وزارت تعاون نیز تشکیل شده اند.

پیش از این، سازمان مدیریت و برنامه ریزی که به وسیله آقای احمدی نژاد منحل شد، طرحی را تهیه کرده بود که بر اساس آن باید ساختار برخی وزارتخانه ها تغییر می کرد و برخی از وزارتخانه ها نیز در هم ادغام می شدند.

این طرح بعد از انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی، کنار گذاشته شد، اگر چه بخشی از مفاد آن به گونه ای از سوی دولت اجرا شد.

هدف اصلی ادغام وزارتخانه ها کوچک کردن دولت است اما آمار نشان می دهد با وجود تغییرات چند باره در ساختار دولت به دلیل گرایش شدید به دولتی کردن کارها طی سال های بعد از انقلاب دولت به طرز حیرت انگیزی بزرگ شده است.

مطالب مرتبط