اعتصاب کارگران پتروشیمی ماهشهر در اعتراض به دستمزد کم

مجتمع پتروشیمی حق نشر عکس m

کارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر که از ۲۰ فروردین ماه در اعتراض به دستمزد کم دست به اعتصاب زدند، همچنان با گذشت هشت روز در اعتصاب به سر می برند.

براساس گزارش های رسیده کارگران معترض هر روز در محل کار خود حاضر می شوند اما کار نمی کنند و با تجمع در مقابل دفتر مرکزی مجتمع شعار می دهند.

اسدالله صادقی فعال کارگری در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت که انگیزه اصلی افزایش دستمزد اندک این کارگران است اما کارگران معترض امکان گفت وگو با رسانه ها را ندارند و در صورت مصاحبه با بازداشت و اذیت و آزار خود و خانواده روبرو می شوند.

آقای صادقی معتقد است این اعتصاب در ادامه اعتراض های کارگران در پتروشیمی تبریز است و مطالبات این معترضان شبیه یکدیگر است از دیگر خواسته های کارگران حذف شرکت های پیمانکار است که واسطه ای بین کارگران و شرکت است. براساس مصوبه هیات وزیران در سال ۱۳۸۴ قرار است که شرکت های پیمانکاری حذف شوند اما با گذشت شش سال از این مصوبه همچنان این شرکت ها به فعالیت خود ادامه می دهند.

آقای صادقی با اشاره به همین خواسته کارگران می گوید:"شرکت های پیمانکاری عموما وابسته به افراد حکومتی است و قسمتی از حقوق کارگر از سوی کارخانه ها و مجتمع های پتروشیمی به این شرکت های پیمانکار داده می شود. این مسئله فشار را بر کارگران مضاعف می کند. "

به گفته این فعال کارگری، در شرکت های پیمانکاری شرایط کار، دستمزد، اضافه کاری و حقوق، متفاوت با کارگرانی است که در شرکت ها به شکل رسمی استخدام شده اند. مزایای این کارگران کم است و فشار بر آنها زیاد است.

برخی از کارشناسان معتقدند بیکاری و نیاز مالی باعث می شود که برخی از کارگران با این شرایط حاضر به کار شوند. آقای صادقی نیز با تاکید بر همین مسئله می گوید کارگران چاره ای ندارند یا تسلیم زندگی رنج آور شوند و یا با این فشار های غیر انسانی مبارزه کنند. همین روحیه باعث شده کارگران مقاومت کنند. یکی دیگر از مسائلی که به گفته آقای صادقی باعث شده که کارگران از خواسته های خود کوتاه نیایند، قول و قرار هایی است که تاکنون بدون نتیجه و تنها مقطعی بوده است. این فعال کارگری با اشاره به اعتراض و اعتصاب های انجام شده می گوید در تمام اعتراض ها به ویژه در واحدهایی سود ده نظیر پتروشیمی وعده هایی مطرح می شود اما پس از شناسایی معترضان و سازمان دهندگان اعتراض ها و دستگیری و تهدید و اخراج آنها باز وضعیت به روال قبلی باز می گردد.

به گفته آقای صادقی"مقاومت کارگران به این معنی نیست که آنها اهل کنار آمدن نیستند و می خواهند ستیز کنند، کارگران تنها حقوق خود را می خواهند. "

با گذشت هشت روز از اعتراض کارگران مجتمع پتروشیمی بندر ماهشهر این اعتراض ها به دیگر واحدها رسیده است.

آقای صادقی در این خصوص می گوید دیگر مجتمع های پتروشیمی نظیر رازی، امیرکبیر، تندگویان، بوعلی و اروند نیز از دیگر واحدهایی هستند که کارگران در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته هایشان دست به اعتصاب زده اند. "

اعتصاب در شرایطی ادامه دارد که به نوشته وبسایت اتحادیه آزاد کارگران ایران، مصطفی موسوی، مشاور مدیرعامل مجتمع پتروشیمی بندر امام، روز شنبه در نامه ای که برای کارگران خوانده شد، از آنان خواست که روز یکشنبه سرکار خود حاضر شوند و گفت که به رغم اعتصاب یک هفته گذشته، حقوق آن روزها پرداخت می شود، کسی اخراج نخواهد شد و او پیگیر خواسته ومطالبات کارگران خواهد بود.

بر اساس این گزارش، کارگران اعلام کردند که تا تحقق خواسته هایشان، به اعتصاب ادامه خواهند داد.

مطالب مرتبط