هشدار مکارم شیرازی در مورد تولید دومین سی دی 'ظهور نزدیک است'

عکس از سایت مهدی یاور حق نشر عکس mahdi yavar
Image caption تهیه کننده فیلم ظهور بسیار نزدیک است، "گروه فرهنگی مبشران ظهور" نام دارد که ظگفته می شود دارای۴۱ نمایندگی در شهرهای مختلف ایران است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید قم، با اشاره به اخبار حاکی از در دست تولید بودن دومین فیلم "ظهور بسیار نزدیک است"، خواستار برخورد دستگاه قضایی با این اقدام شد.

سایت خبر آنلاین، امروز ۲۸ فروردین (۱۷ آوریل) نوشت که آقای مکارم شیرازی در سخنانی در جمع طلاب و روحانیون در مسجد اعظم قم، با انتقاد از کسانی که "مساله ظهور و انتظار امام زمان را ابزار مسائل سیاسی و غیر سیاسی قرار داده‌اند" هشدار داده: "اعتقادات ما خط قرمز ماست و نباید این گونه [از مساله ظهور] برای رسیدن به اهداف و مقاصد استفاده ابزاری بکنیم."

در هفته‌های گذشته، توزیع گسترده و رایگان فیلمی به نام "ظهور بسیار نزدیک است" در مورد زمان ظهور امام دوازدهم شیعیان و کسانی که مقدمه ظهور او را فراهم می‌آورند، با واکنش‌های فراوانی رو به رو شده است.

در این فیلم، ادعا شده که محمود احمدی‌نژاد، آیت الله علی خامنه‌ای و حسن نصرالله، به ترتیب "شعیب بن صالح"، "سید خراسانی" و "سید یمانی" هستند که در برخی از منابع شیعه، به عنوان سه نفر از یاران امام دوازدهم مورد اشاره قرار گرفته‌اند.

سازمان تهیه کننده فیلم ظهور بسیار نزدیک است، "گروه فرهنگی مبشران ظهور" است که مطابق اطلاعات موجود در وبسایت آن، ۱۸ زیر مجموعه فرهنگی و ۴۱ نمایندگی در شهرهای مختلف ایران دارد.

سه هفته پیش، سایت محافظه کار مشرق، از جمله رسانه‌های منتقد اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، بدون توضیح بیشتر نوشت که گروه مبشران ظهور، با حمایت "محافل خاص" فعالیت غیر رسمی خود را از اواسط سال ۱۳۸۸ آغاز کرده و از اسفند‌‌ همان سال به فعالیت علنی پرداخته است.

انتقادات قبلی مکارم شیرازی

این اولین بار نیست که آیت الله مکارم شیرازی نسبت به تهیه و توزیع فیلم ظهور بسیار نزدیک است واکنش نشان می‌دهد.

این مرجع تقلید شیعه، چهار روز قبل هم در ابتدای درس خارج فقه خود، با ابراز نگرانی از "انتشار سی دی دوم ظهور بسیار نزدیک است" نسبت به "استفاده سیاسی" از مفهوم ظهور امام دوازدهم شیعیان ابراز نگرانی کرده بود.

آقای مکارم شیرازی همچین در اولین روز از سال جدید، در سخنانی در مسجد جمکران در نزدیکی قم، با مشکوک دانستن توزیع گسترده سی دی بحث انگیز گفت که "دشمنان" و "دست‌های خارجی" در پشت این اقدام قرار دارند.

وی پرسید: "اینکه سی دی مذکور به صورت میلیونی در میان مردم به صورت رایگان توزیع می‌شود، این سوال را در ذهن هر انسانی ایجاد می‌کند که هزینه این سی دی از کجا آمده است و هدف از آن چیست؟"

ناصر مکارم شیرازی تنها شخصیتی نیست که نسبت به محتویات فیلم ظهور بسیار نزدیک است واکنش نشان داده و غیر از او، بسیاری از دیگر چهره‌های مذهبی، سیاسی و رسانه‌ای ایران نیز به انتقاد شدید از این فیلم و گردانندگان آن پرداخته‌اند.

در همین راستا، غلامحسین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور هفته پیش این فیلم را "کذب" دانسته و گفته بود که قوه قضاییه در مورد آن پرونده‌ای تشکیل داده است.

در واکنشی غیر مستقیم به مجموعه انتقادات آیت الله مکارم شیرازی علیه فیلم ظهور بسیار نزدیک است، علی اصغر سیجانی کارگردان این فیلم چهارشنبه گذشته در مصاحبه‌ای با خبرگزاری دولتی ایرنا، اخبار حاکی از توزیع میلیونی و نیز ساخته شدن بخش دوم آن را رد کرده است.

پیش‌تر، سایت جهان نیوز که از سایت‌های اصولگرای منتقد دولت محسوب می‌شود، نوشته بود که تهیه کنندگان فیلم تصمیم دارند که سی دی دوم آن را در سالگرد تولد امام دوازدهم شیعیان (نیمه شعبان مصادف با ۲۶ تیر) و به دو زبان انگلیسی و عربی توزیع کنند.

اتهام ارتباط سازندگان با رحیم مشایی

سایت جهان از سوی دیگر ادعا کرده که اخیرا سازندگان فیلم ظهور بسیار نزدیک است با یکی از اعضای ارشد "گروه کاری نزدیک به آقای رحیم مشایی" ملاقات کرده و بعد از اعلام برنامه‌های خود، مورد تشویق او قرار گرفته‌اند.

در واکنشی دیگر، حسین شریعتمداری مدیر مسئول کیهان در یادداشتی با عنوان "ظهور نزدیک است یا انتخابات؟!" از "شواهد و قرائن فراوان" وابستگی سازندگان این فیلم به "حلقه حاشیه ساز دولت" خبر داده است.

کیهان مدعی شده: "تهیه کنندگان سی دی... قصد داشته‌اند با توزیع گسترده آن ابتدا آقای دکتر احمدی‌نژاد را در اذهان عمومی‌‌ همان شعیب بن صالح معرفی کنند و بعد در دوران انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و یا... با استناد به اینکه از افراد نزدیک به آقای احمدی‌نژاد و مورد وثوق و اطمینان ایشان هستند، لیست نامزدهای مورد قبول خود برای مجلس و یا نامزد ریاست جمهوری مورد نظر خود را، نامزد و نامزدهای مورد تایید حضرت بقیه الله الاعظم- ارواحنا له الفداء- جا بزنند."

اسفندیار رحیم مشایی هفته پیش با رد انتساب فیلم ظهور نزدیک است به خود، گفت: "من اصلا از ساختن چنین فیلمی اطلاعی نداشته و نمی‌دانم که تهیه کنندگان آنچه کسانی هستند."

آقای مشایی همچنین در پاسخ به این پرسش که "احمدی‌نژاد درباره مشابهت سازی یکی از شخصیت‌های این فیلم به خودش موضع گیری کرده است یا نه؟" گفته که تاکنون در این مورد چیزی نشنیده است.

در واکنشی دیگر، علی اصغر سیجانی تهیه کننده فیلم نیز گفته است که هیچ ارتباطی با رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران ندارد.

مطالب مرتبط