هشدار شیرین عبادی درباره 'احتمال بروز ناآرامی گسترده' در خوزستان

شیرین عبادی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و رئیس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، مدتی است به دلیل فشار نهادهای حکومتی در خارج از ایران به سر می برد

شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، به سازمان ملل متحد گزارش داده است که تظاهرات مسالمت آمیز گروهی از ایرانیان در شهر اهواز در جنوب غربی ایران از سوی نیروهای دولتی ایران "به شدت سرکوب شده است."

به گفته خانم عبادی، ایرانیان عرب زبان و سنی مذهب این تظاهرات مسالمت آمیز را شکل داده بودند.

خانم عبادی به عنوان رئیس کانون مدافعان حقوق بشر این موضوع را طی نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده است.

تظاهرات ایرانیان عرب زبان و سنی مذهب در روز ۲۶ فروردين ماه صورت گرفته بود اما بر اساس گزارش خانم عبادی تا چند روز درگيری های کوچک و پراکنده ای در اهواز ادامه داشته است و در جريان آن، بيش از ۱۲ نفر کشته، ۲۰ نفر زخمی و دهها نفر بازداشت شده اند.

خانم عبادی در این نامه نوشته است که از بازداشت شدگان هيچ اطلاعی در دست نيست و مامورين امنيتی خانواده و بستگان کشته شدگان را با تهديد مجبور به سکوت کرده و چند نفر از آنان را که با رسانه های عرب زبان مصاحبه کردند، دستگير کرده اند.

او در نامه اش خطاب به کمیسر عالی حقوق بشر یادآوری کرده است که ايرانيان عرب زبان ساکن استان خوزستان طی ۳۲ سال عمر جمهوری اسلامی از تبعيض های ناروا رنج برده اند و در شرايط نامساعدی به سر می برند.

خانم عبادی در این نامه به سازمان ملل هشدار داده است که احتمال بروز يک نا آرامی گسترده در این منطقه از ایران وجود دارد.

جزئیات حوادث اهواز در اغلب رسانه های داخلی ایران بازتابی نداشته است اما خبرگزاری نیمه رسمی فارس بخشی از خطبه های نماز جمعه شهر اهواز را منتشر کرده که در آن امام جمعه موقت شهر اهواز گفته است حساب مردم خوزستان از "معدودی ضد انقلاب" جدا است.

این خبرگزاری همچنین از قول مقام های انتظامی استان خوزستان از کشته شدن یک نفر و زخمی شدن یک شهروند خوزستانی خبر داده بود.

احمد ناصری، فرمانده انتظامی شادگان در استان خوزستان، این دو نفر را "شرور مسلح" توصیف کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مقام های دولتی ایران تلاش می کنند، نشان دهند که به نواحی مرزی و گروه های قومی توجه نشان می دهند اما ساکنان این نواحی و گروه های قومی، نظری مخالف این موضوع دارند

همزمان با اوج گرفتن تنش ها در خوزستان، اعضای هيات رئيسه کميسيون امنیت ملی مجلس ایران، روز يکشنبه، حوادث این استان را بررسی کرده اند.

سرکوب تظاهرات گروهی از مردم خوزستان در ششمین سالگرد تظاهرات مردم اهواز در اعتراض به "تغيير بافت جمعيت استان خوزستان" صورت گرفته است.

این رشته اعتراضات پس از آن آغاز شد که نامه ای منصوب به یکی از مقام های دولت پیشین ایران منتشر شده بود که خواستار تغییر ترکیب و بافت جمعیتی این استان شده بود.

هرچند صحت این نامه از سوی مقام های پیشین دولتی تکذیب شد، اما این نامه سبب بروز ناآرامی های قومی در خوزستان شد.

استان خوزستان در جنوب غربی ایران هم مرز کشور عراق است و در مجاورت خلیج فارس قرار دارد. این استان مرکز عمده استخراج نفت ایران است که فروش و صادرات آن بخش عمده درآمده های دولت ایران را تشکیل می دهد.

خوزستان از جمله استان‌هایی است که در طول جنگ هشت ساله با عراق دچار آسیب ها و خسارات فراوانی شد.

اشغال طولانی‌مدت برخی مناطق استان، موشک‌باران دائمی برخی شهرها و حملات هوایی و زمینی باعث آسیب‌های فراوان سرمایه‌های طبیعی و انسانی و زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این منطقه شده که بخش اعظم آن باوجود گذشت دو دهه از پایان جنگ ترمیم و بازسازی نشده است.