درگیری رسانه‌ای بر سر خبر ابقای وزیر اطلاعات توسط رهبر ایران

حیدر مصلحی حق نشر عکس a
Image caption پارلمان نیوز موضوع اختلاف حیدر مصلحی و محمود احمدی نژاد را یکی از معاونان وزارت اطلاعات دانسته که مورد حمایت اسفندیار رحیم مشایی است

خبرگزاری رسمی دولت ایران بعد از حدود ۱۴ ساعت خودداری از تایید خبر مخالفت آیت الله خامنه‌ای با استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، که با موافقت محمود احمدی‌نژاد مواجه شده بود، سرانجام پذیرفت که رهبر جمهوری اسلامی با این کناره گیری مخالفت کرده است.

خبرگزاری ایرنا در خبری که امروز ظهر به وقت تهران، تحت عنوان "مخالفت رهبر انقلاب با کناره گیری مصلحی از وزرات اطلاعات" و در زیر خبر سخنرانی رئیس جمهوری در مراسم روز ارتش منتشر کرده، آورده که بر اساس "پی گیری نهایی از مبادی ذی ربط" به نظر آیت الله خامنه ای پی برده و خود را موظف به حرکت در چهارچوب آن می داند.

این در حالی است که در پی انتشار خبر شب گذشته خبرگزاری‌های فارس، مهر و ایسنا در مورد مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با کناره گیری حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات، ایرنا در ساعات اولیه امروز ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) انتشار این خبر را یک "سناریو" علیه دولت محمود احمدی‌نژاد دانسته بود.

ایرنا در مطلبی تحت عنوان "شایعه، سانسور و ادعاهای خلاف واقع، ارکان سناریوی تازه علیه دولت" نوشته بود که بر خلاف آنچه در مورد نظر آیت الله خامنه‌ای "شایع" شده، "تا ساعات پایانی یکشنبه شب، رئیس جمهوری هیچ پیامی که منعکس کننده نظر مقام معظم رهبری در این خصوص باشد، دریافت نکرده است."

همین خبرگزاری، شب گذشته نیز خبر مخالفت شخص اول حکومت ایران با کناره گیری وزیر اطلاعات را با تیتر "خبرگزاری فارس مدعی شد: مصلحی در وزارت اطلاعات ماندنی شد" و سپس با تیتر "برخی خبرگزاری‌ها گزارش دادند: مصلحی در وزارت اطلاعات ماندنی شد" منتشر کرده بود.

خبر مخالفت آیت الله علی خامنه‌ای با استعفای حیدر مصلحی، پس از آن منتشر شد که خبرگزاری‌ها گزارش دادند که محمود احمدی‌نژاد ضمن قبول این استعفا، وی را به عنوان "مشاور رئیس جمهوری در امور اطلاعاتی" منصوب کرده است.

از سوی دیگر، در حالی که پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران، دیشب خبر استعفای آقای مصلحی و موافقت رئیس جمهوری با آن را منتشر کرده بود، تلویزیون ایران در بخش‌های خبری ساعت‌های ۲۲ و ۲۴، از هر گونه اشاره به این خبر خودداری کرد.

انتظارایرنا برای انتشار "رسمی" نظر رهبر

ایرنا امروز ظهر، دلیل تاخیر این خبرگزاری در تایید خبر مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با استعفای حیدر مصلحی را لزوم "بررسی کامل صحت وسقم" این خبر دانسته است.

همین خبرگزاری در مطلبی که در ساعات اولیه صبح امروز در واکنش به خبر ابقای وزیر اطلاعات انتشار داده بود، "برخی خبرگزاری‌های داخلی تحت انقیاد یک جریان خاص" را متهم کرده بود که "بدون استناد به هیچ منبع مشخصی" مدعی شده‌اند که آیت الله خامنه‌ای با کناره گیری حیدر مصلحی مخالفت کرده است.

ایرنا در همان مطلب، با تشکیک در صحت این خبر به خاطر عدم انتشار "رسمی" آن توسط دفتر آیت الله خامنه‌ای نوشته بود: "هرچند ابعاد این ماجرا هنوز روشن نیست، اما آشکارا چنین به نظر می‌رسد که سناریوی تازه‌ای برای وانمود سازی اختلاف نظر میان رئیس جمهوری با رهبر فرزانه انقلاب درحال شکل گیری است."

خبرگزاری دولت افزوده بود که به خاطر "تعهد خود به مسیر قانونی و تاکید بر ضرورت رسمیت منابع خبری"، آماده است تا هرگونه نظر رهبر جمهوری اسلامی را "که از مجاری رسمی به ایرنا واصل شود" منتشر کند و مقام‌های مسئول را به اطاعت از آن فرا بخواند.

این خبرگزاری در پایان مطلب انتقاد آمیز امروز صبح خود در مورد انتشار خبر ابقای وزیر اطلاعات، تاکید کرده بود که ضمن تعهد به "تبعیت محض از اوامر و دستورات رهبر معظم انقلاب" تلاش خواهد کرد تا "عوامل فعال در پشت این ماجرا" را شناسایی و به مردم معرفی کند.

در واکنشی جداگانه، علی اکبر جوانفکر مدیر عامل خبرگزاری دولتی ایرنا و مشاور مطبوعاتی رئیس جمهوری هم، پیشتر با چاپ نوشته‌ای شدیداللحن در سایت شخصی خود، "رسانه‌های دروغ‌پرداز و اقتدارگرا" را متهم به "جعل" خبر مخالفت آیت الله خامنه‌ای با تغییر وزیر اطلاعات کرده بود.

آقای جوانفکر صبح امروز نوشته بود که این رسانه‌ها با "طراحی و اجرای سناریوی جدیدی علیه دولت برای وانمود سازی عدم ولایت پذیری رئیس جمهوری" می‌خواهند رهبر جمهوری اسلامی را "در مقابل یک خبر خلاف واقع اما منتسب به ایشان قرار دهند تا به زعم آن‌ها معظم له، مجبور به سکوت شوند".

مشاور مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد در بخش دیگری از مطلب خود، با ذکر اینکه تغییر وزیر اطلاعات، بدون هماهنگی رئیس جمهوری و رهبری امکان ندارد افزوده بود: "این گونه خبرسازی‌ها که رئیس جمهوری تصمیمی را بگیرد و کمتر از دو ساعت بعد رهبری معظم انقلاب آن را رد کند هیچ منطق عقلانی ندارد و علاوه بر تضعیف رئیس جمهوری، تضعیف شخص رهبری عزیز انقلاب و جایگاه ولایت فقیه نیز می‌باشد."

طرح اتهامات جدید علیه مشایی

اگرچه در مورد دلیل استعفای وزیر اطلاعات هنوز خبری از سوی خبرگزاری‌های رسمی ایران منتشر نشده، اما سایت پارلمان نیوز ارگان فراکسیون اقلیت مجلس هشتم این اقدام را حاصل اختلاف میان رئیس جمهوری و وزیر اطلاعات بر سر یکی از معاونان این وزارتخانه دانسته است.

به نوشته پارلمان نیوز، در پی عزل یکی از معاونان وزارت اطلاعات از سوی حیدر مصلحی، محمود احمدی‌نژاد با این تصمیم وزیر مخالفت کرده و خواستار ابقای معاون وی شده است.

سایت فراکسیون اقلیت مجلس افزوده است که پافشاری آقای مصلحی بر عزل معاون وزارت اطلاعات، که به نوشته این سایت مورد حمایت اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد بوده، در ‌‌نهایت منجر به "عزل" خود وزیر شده است.

ساعاتی بعد از انتشار خبر فوق در پارلمان نیوز، خبرگزاری فارس گزارش کرده است که حیدر مصلحی با حضور در محل کار خود در وزارت اطلاعات، در "مراسم توديع و معارفه معاون هماهنگ كننده این وزارتخانه" که چند روز قبل وی را برکنار کرده بوده حضور یافته است.

در خبری جداگانه در همین زمینه، روزنامه ایران ارگان مطبوعاتی دولت هم نوشته است که "حسین عبداللهی" یکی از معاونان وزارت اطلاعات و رئیس ستاد این وزارتخانه از سمت خود کنار گذاشته شده است.

روزنامه ایران، آقای عبداللهی را "از نیروهای باتجربه و دیرپای وزارت اطلاعات" و "یکی از طرفداران تفکر انقلابی و ارزشی رئیس‌جمهوری" دانسته است.

این در حالی است که از سوی دیگر، سایت جوان آنلاین نزدیک به سپاه پاسداران، حسین عبداللهی را از چهره های نزدیک به رئیس دفتر اقای احمدی نژاد معرفی کرده است.

این سایت همزمان، با هشدار در مورد قرار گرفتن وزارت اطلاعات در خدمت "اهداف جناحی و جریان سیاسی خاص"، نسبت به "بهره برداری سیاسی از اسناد و اطلاعات و تلاش برای خصوصی سازی آنان" هشدار داده و از مقاومت "مدیریت و بدنه نهادهای امنیتی" در مقابل این رویکرد خبر داده است.

از سوی دیگر، برخی از سایت‌های محافظه کار چون تابناک و رجا نیوز بدون توضیح بیشتر، به یادآوری انتقاد آقای مشایی از دستگاه‌های "اطلاعاتی و ارتباطی" ایران، چند ساعت قبل از اعلام خبر کناره گیری وزیر اطلاعات پرداخته‌اند.

رئیس دفتر آقای احمدی‌نژاد در مصاحبه‌ای که دیروز در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شده، با تاکید بر اینکه "دستگاه‌های مسئول ما باید در اسرع وقت ضعف‌های اطلاعاتی و ارتباطی خود را درخصوص تحولات منطقه جبران کنند" گفته است: "نداشتن اخبار و تحلیل صحیح و دقیق درباره هر یک از این کشور‌ها و ارتباط همه این رویداد‌ها با طرح کلان سلطه گران، ما را در موضع‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری به اشتباه خواهد انداخت."

در پی برکناری وزیر امور خارجه ایران در آذر ماه گذشته نیز، تعدادی از رسانه‌های ایران اخباری را در مورد نقش داشتن اسفندیار رحیم مشایی در این برکناری منتشر کرده بودند که تکذیب آقای مشایی را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط