اختلال در فعالیت نهاد خیریه ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا

به روز شده:  15:44 گرينويچ - دوشنبه 18 آوريل 2011 - 29 فروردین 1390

گفت‌وگو با مدیر موسسه خیریه "بنیاد کودک" در آمریکا

چهار ماه پبش دادستان فدرال آمریکا یک موسسه خیریه ایرانی را در این کشور، به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم کرد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، فعالیت یک موسسه خیریه حمایت از کودکان را که در آمریکا برای کودکان ایرانی فعالیت می کند، با مشکلاتی مواجه کرده است.

چهار ماه پیش دادستان فدرال در ایالت اورگن آمریکا یک نهاد خیریه ایرانی با سابقه در آن کشور را به نقض قوانین تحریم علیه ایران متهم کرد. این نهاد که بنیاد کودک نام دارد ۱۷ سال است در شهر غربی پورتلند فعالیت می‌کند.

این بنیاد که توسط یک زوج ایرانی راه اندازی شد کار خود را با حمایت از چند کودک نیازمند ایران آغاز کرد. امروز تعداد این کودکان به سه هزار نفر رسیده است.

این کمک‌ها از طریق جلب خیرین عمدتا ایرانی مقیم آمریکا که با تقبل ماهیانه مبلغی دلخواه کفالت یک یا چند کودکان را به عهده می‌گیرند جمع آوری می‌شود و فقط به کودکانی تعلق می‌گیرد که مشغول تحصیل باشند.

این بنیاد پرونده این کودکان را همراه عکس، مشخصات و کارنامه پیشرفت تحصیلی آن‌ها در اختیار خیرین قرار می‌دهد و در صورت تمایل امکان تماس و دیدار کفیل و کودک نیازمند را هم فراهم می‌کند.

دولت آمریکا در زمستان سال گذشته این بنیاد و چند فرد فعال در آن را به علت انتقال پول به ایران به نقض قوانین تحریم آمریکا متهم کرد.

گویی که دادستان آمریکا هیچگونه اتهام سو استفاده مالی به این نهاد وارد نکرده و صرفا انتقال پول به ایران را برخلاف قوانین تحریم آمریکا دانسته است.

مسعود مدرس، مدیر اجرایی این بنیاد می‌گوید حالا به جای پول نقد مجبورند مواد غذایی را از خارج خریداری کرده و به ایران بفرستند.

مسولان بنیاد می‌گویند با وجود منصفانه نبودن اتهامها و صرف همه این پول‌ها برای کمک به کودکان نیازمند، برای پرهیز از توقف فعالیت‌ها و کمک رسانی به کودکان فقیر تحت پوشش، این اتهامات را پذیرفته و جریمه لازم را به دولت آمریکا پرداخت خواهند کرد.

آقای مدرس مدیر اجرایی این بنیاد مشکلات پیش آمده را ناشی از هر چه سخت‌تر شدن تحریم‌ها علیه ایران می‌داند. او می‌گوید روابط مالی با ایران و ردو بدل کردن پول که تا دو سال پیش عادی بود ناگهان غیر قانونی شده است و دریافت خدمات بانکی در آمریکا و انتقال کمک‌های خیریه هم با موانع جدی رو به رو شده است.

مسولان این نهاد می‌گویند تجربه بنیاد کودک نشان می‌دهد که تحریمهای آمریکا بیش از هر چیز مردم ایران به ویژه آسیب پذیر‌ترین بخش جامعه را تحت فشار قرار می‌دهد و دولت این کشور را هدف قرار نمی دهد.

فعالان این نهاد می‌گویند ادامه حمایت خیرین ایرانی مقیم آمریکا به آنها دلگرمی می‌دهد که با وجود همه مشکلات و موانع، به حمایت از کودکان مستعد که برای ادامه تحصیل به حداقل‌های زندگی نیازمندند، ادامه دهند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.