ادامه اختلاف بر سر وزارت ورزش در ایران

مجلس شورای اسلامی حق نشر عکس FARS
Image caption اختلاف بر سر وزارت ورزش و جوانان بین قوه مقننه و مجریه همچنان ادامه دارد

اعتراض نمایندگان مجلس و انتقاد مقامات قضایی ایران از دولت این کشور در مورد تأخیر در تأسیس وزارت ورزش همچنان ادامه دارد.

در تازه ترین اظهارات از این دست، صبح امروز سه شنبه 30 فروردین ماه (19 آوریل) در صحن علنی مجلس ایران، مصطفی کواکبیان، نماینده مردم سمنان، عزل و نصب های حوزه ورزش را خلاف شرع دانست.

ناصر موسوی، نماینده فلاورجان هم با توجه به اتمام مهلت قانونی، نسبت به لزوم معرفی هر چه سریعتر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به رئیس جمهوری تذکر داد.

قانون تبدیل دو سازمان تربیت بدنی و ملی جوانان به وزارت ورزش و جوانان، در جلسه علنی دوازدهم دی ماه ۱۳۸۹ به تصویب نمایندگان مجلس ایران رسید و شورای نگهبان نیز این قانون را تایید کرد، اما دولت می گوید که اجرای این قانون را به مصلحت نمی داند و تاکنون در این مورد اقدامی نکرده است.

در این حال ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضاییه امروز با اعلام اینکه "تخلف و نقض قوانین از هیچ مقامی پذیرفته نیست" تاکید کرد: "نامه ارسالی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم اجرای قانون وزارت ورزش و جوانان توسط دولت، با جدیت رسیدگی خواهد شد و در این راستا پرونده آن به واحدهای قضایی مربوطه ارجاع شده است."

آقای رئیسی همچنین گفت که سازمان بازرسی کل کشور با توجه به وظایف نظارتی اش، موظف به بررسی این موضوع شده است.

مصطفی پور محمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور روز گذشته گفته بود: "مهلت قانونی تشکیل وزراتخانه ورزش و جوانان گذشته است و تصرفات قانونی و عزل و نصب ها خارج از مهلت قانونی اشکال شرعی و قانونی دارد."

آقای پور محمدی همچنین گفت: "مجلس شورای اسلامی تشکيل اين وزارتخانه را تصويب و شورای نگهبان نيز آن را تاييد کرد. نمی ‌توان با عناوينی چون به صلاح نيست و يا درست نيست، تشکيل اين وزارتخانه را به تاخير انداخت."

مصطفی پور محمدی هم تاکید کرد که سازمان بازرسی کل کشور به عنوان یک دستگاه نظارتی ناچار به پی گیری است و گفت: "در مرحله اول تذکر می ‌دهيم. در مرحله دوم پي گيری می ‌کنيم و در مرحله سوم اعلام می ‌کنيم. اگر موثر واقع نشد تعقيب قانونی خواهيم کرد."

در روزهای گذشته اسفندیار رحیم مشایی، مشاور و رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد گفته بود که رئیس جمهوری ایران مخالف تاسیس وزارت ورزش است و دولت و رئیس جمهوری تشکیل وزارت ورزش را به صلاح ورزش کشور نمی‌دانند.

آقای رحیم مشایی همچنین گفت: "نظر دکتر احمدی‌نژاد و دولت این است که ورزش برخوردار از جایگاه بالایی است و قدرتی که معاون رییس جمهوری در پیشبرد اهداف ورزش کشور دارد چه بسا از قدرت وزیر مربوطه نیز بالا‌تر است."

مطالب مرتبط