دولت 'توهین‌کنندگان' به احمدی‌نژاد را به دادگاه می‌کشد

احمدی نژاد و مشایی حق نشر عکس ISNA
Image caption در هفته های اخیر در رسانه های ایران انتقادات کم سابقه ای علیه محمود احمدی نژاد و رئیس دفتر او منتشر شده است

معاون حقوقی محمود احمدی نژاد از جدی‌تر شدن پیگیری‌های قضایی دولت درباره پرونده‌های "توهین، افترا و نشر اکاذیب" علیه رئیس جمهوری و دیگر مسئولان اجرایی خبر داد.

خانم بداغی امروز ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی ایرنا، با اشاره به مطالب مطرح شده توسط گروهی از مطبوعات و اشخاص علیه دولت، گفت که توهین به مسئولان اجرایی و حتی "کارکنان وزارتخانه‌ها در حال انجام وظیفه" جرم است.

در روزهای گذشته، برخی مسئولان دولتی و به ویژه اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، به اتهام مقابله با دیگر نهادهای جمهوری اسلامی یا عدم تبعیت از آیت الله خامنه‌ای مورد انتقاد شدید سایر محافظه کاران قرار گرفته‌اند.

معاون حقوقی رئیس جمهوری در مصاحبه امروز، در پاسخ به پرسشی مبنی بر آنکه آیا نمایندگان مجلس به واسطه مصونیت پارلمانی می‌توانند "افشاگری" کنند، گفت: "مصونیت پارلمانی کلمه‌ای است که در قانون اساسی ایران نیامده و نظریه شورای نگهبان نیز دایر بر این است."

او در ادامه سخنان خود، در توضیح راجع به اینکه آیا معاونت حقوقی رئیس جمهوری می‌تواند در دفاع از مقامات دولتی شکایت کند یا خیر، تصریح کرد که "در جرایم عمومی نیاز به شکایت شاکی خصوصی نیست".

به نوشته ایرنا، فاطمه بداغی در جواب به سوال دیگر این خبرگزاری در مورد "احتمال شکایت از کسانی که سابقه موافقت با دولت دارند"، بر "مساوی بودن افراد در برابر قانون" تاکید کرده است.

در هفته‌های اخیر، متن یا صدای تعدادی از روحانیون، سخنرانان مذهبی و مداحان معروف حامی حکومت در انتقاد از مسئولان دولتی و به ویژه اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، در سطح رسانه‌های رسمی و غیر رسمی ایران منتشر شده که در مواردی در بر گیرنده اتهامات یا توهین‌های شدید علیه آقای مشایی بوده است.

احمد علم الهدی امام جمعه مشهد، منصور ارضی مداح نزدیک به گروه انصار حزب الله و سعید حدادیان دیگر مداح معروف نزدیک به این گروه، از جمله منتقدان ذکر شده بوده‌اند.

'تخریب دولت به نام حمایت از ولایت'

در واکنشی متفاوت به حملات اخیر علیه همکاران دولت، سایت محرمانه نیوز که به اسفندیار رحیم مشایی نزدیک است، این حملات را نشان دهنده "آغاز برخورد علنی و بی‌حجاب با رئیس جمهوری و معتمدان او" از سوی یک "جریان طرد شده از سوی ملت" دانسته است.

محرمانه نیوز هشدار داده است که "ملت با فرهنگ و اصیل ایران به خوبی و در زمان مقتضی پاسخ این بی‌حرمتی‌ها و اهانت‌ها را خواهند داد".

این سایت در مطلبی جداگانه، به منتقدان محافظه کار آقای احمدی‌نژاد و همکارانش هشدار داده است که "اگر ۲۵ میلیون مدافع آقای احمدی‌نژاد بر روی آنها آب دهان بیندازند غرق می‌شوند".

سایت نزدیک به آقای مشایی، همچنین از آغاز "فتنه‌ای جدید" از سوی "سازمان‌های جاسوسی غرب علی الخصوص موساد علیه دولت" خبر داده و افزوده است: "در مانیفست و پکیج امنیتی سرویس‌جاسوسی موساد، نفوذ به بدنه جریان اصولگرایی و هجمه و تخریب دولت توسط این جریان با نام حمایت از ولایت و مولای مسلمین در دست طراحی و اجرا می‌باشد."

محرمانه نیوز در مطلبی جداگانه با اشاره به مداحان منتقد احمدی‌نژاد نوشته است: "اگر تا قبل از روی کار آمدن دولت عدالت محور، مداح جلوی زن و بچه‌اش خجالت می‌کشید و دنبال یک کار آبرومند بود، پس از ظهور دولت احمدی‌نژاد، مداح ناگهان قد برافراشت و شد آنچه امروزه شده است. فکر نکنید فقط دستمزد فوتبالیست‌ها سر به آسمان می‌زند، مداحان هم بابت هر فقره مداحی میلیون‌ها تومان پول دریافت می‌کنند."

این سایت حتی با اعتراض به انتقادات اخیر محمدتقی مصباح یزدی علیه اسفندیار رحیم مشایی، پرسیده است: "وقتی افرادی با بصیرتی مانند ایشان بدون اصلی و فرعی کردن ماجرا که چند بار مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته، فتنه درون دولت را خطرناک‌ترین از فتنه های صدر اسلام می‌دانند، از شاگردانشان چه انتظاری می‌توان داشت؟"

آقای مصباح یزدی حدود یک هفته پیش، با اشاره به مواضع آقای مشایی گفته بود خطری که از ناحیه چنین مواضعی احساس می‌شود "شدید‌ترین خطری است که تا کنون اسلام را تهدید کرده است".

محرمانه نیوز در ادامه، با مقایسه محمود احمدی‌نژاد با "شعیب بن صالح"، که در برخی منابع شیعه به عنوان یکی از یاران امام زمان معرفی شده، تصریح کرده است: "احمدی‌نژاد می‌خواهد شعیب باشد یا نباشد، مقام او برای ما قطعا بسیار بالا‌تر از شعیب ذکر شده در روایات است."

در هفته‌های گذشته، توزیع گسترده و رایگان فیلمی به نام "ظهور بسیار نزدیک است"، که در آن محمود احمدی‌نژاد‌‌ همان "شعیب بن صالح" دانسته شده، با مخالفت شدید عده‌ای از روحانیون رو به رو شده است.

مطالب مرتبط