جوادی آملی: بگذارید استقلال حوزه‌ها حفظ شود

جوادی آملی حق نشر عکس jjj
Image caption آقای جوادی آملی می گوید "اگر با دین سیاست بازی نمی کردیم قرآن را آتش نمی زدند"

آیت الله عبدالله جوادی آملی، یکی از مراجع تقلید شیعه در قم با تأکید بر حفظ استقلال حوزه های علمیه ایران گفت که نظام حکومتی این کشور به حوزه ها وابسته است، نه حوزه ها به نظام.

آقای جوادی آملی روز دوشنبه ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) گفت: "بگذارید حوزه استقلالش را حفظ کند، در عین حال همه نیازهای نظام را تأمین می کند".

اخیرا گروهی از چهره های مذهبی شیعه در ایران در مورد به مخاطره افتادن استقلال حوزه های علمیه و وابسته شدن آنها به حکومت هشدار داده اند.

منتقدان می گویند که پس از برقراری حکومت جمهوری اسلامی، استقلال حوزه ها به دلیل کمک مالی حکومت به آنها آسیب دیده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در جریان سفر سال گذشته خود به قم گفته بود: "عده ای می خواهند به نام استقلال رابطه حوزه ها را با نظام قطع کنند، اما واضح است که وابستگی غیر از حمایت و همکاری است و می توان در عین استقلال، به همکاری متقابل نیز پرداخت".

او تأکید کرده بود که بسیاری از مشکلات حوزه ها بدون استفاده از "بیت المال" قابل رفع نیست و حکومت موظف است در این موارد به حوزه ها کمک کند، اما نباید در کار آنها دخالت کند.

آقای جوای آملی هم در سخنان اخیر خود حوزه ها را "معاون و دستیار نظام" خوانده است.

آیت الله جوادی آملی در ادامه افزود: "باید در سطح بین المللی نیز پیوند بین حوزه ها را حفظ کرد تا اگر رابطه سیاسی ما با کشوری به هم خورد رابطه علمی بر هم نخورد."

این مرجع تقلید شیعه گفت: "درعین سیاسی بودن نباید با دین، سیاست بازی کنیم چرا که اگر ما اینها را باهم مخلوط نمی کردیم، قرآن را آتش نمی زدند و مساجد را تخریب نمی کردند."

سخنان آقای آملی اشاره به اقدام تری جونز، کشیش آمریکایی است که پس از بارها تهدید به سوزاندن قرآن، سرانجام در روز دوشنبه اول فروردین (۲۱ مارس) مراسم آتش زدن کتاب مقدس مسلمانان را در کلیسای خود ترتیب داد.

این اقدام واکنش گسترده مسلمانان را در کشورهای اسلامی در پی داشت و در تظاهرات معترضان در افغانستان و کشمیر چندین کشته و زخمی برجای گذاشت.

مطالب مرتبط