از حمله به مشایی تا جناح بندی انتخابات آینده در ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption افزایش فشار بر دولت ایران درباره رحیم مشایی در پی ماجرای استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات رخ داده است

فشار بر اسفندیار رحیم مشایی، نزدیک ترین چهره دولت به محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران، به مرحله تازه ای رسیده و شدت و وضوح بیشتری یافته است.

حملات به آقای مشایی، رییس دفتر رییس جمهوری از اختلاف بر سر یک مورد خاص فراتر رفته و به مجادله بر سر انتخابات پیش رو در ایران مبدل شده است.

روزنامه کیهان که زیر نظر رهبر ایران است، در سرمقاله ای به قلم حسین شریعتمداری که از نزدیک ترین چهره های به رهبر ایران محسوب می شود به آقای مشایی هشدار داده است که از فیلتر شورای نگهبان برای حضور در انتخابات عبور نمی کند.

آقای شریعتمداری با اشاره به آقای رحیم مشایی می نویسد: "حالا بر فرض نامزدی با این خصوصیات از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده باشد! آیا حدس می زنید بیشتر از آقای کروبی - یعنی کمتر از آراء باطله- رأی بیاورد؟ به یقین نه."!

در مقابل حامیان آقای رحیم مشایی، به شدت به جناح های منتقد دولت در حکومت ایران حمله کرده و مخالفان راست گرای دولت و حتی نزدیکان رهبر ایران را به روبرو شدن با افشاگری آقای احمدی نژاد تهدید کرده اند.

افزایش فشار بر دولت ایران درباره رحیم مشایی در پی ماجرای استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات رخ داده است که به اختلافات میان آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران و آقای احمدی نژاد رسمیت داده است.

احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد "طغیان" آقای رحیم مشایی علیه حکومت را قطعی تلقی کرده و "انحراف" او را آشکار دانسته است.

آقای علم الهدی گفته است: "مشایی بین الغی و فردی است که انحرافش علنی شده از این رو می توان وی را به عنوان یک فرد منحرف معرفی کرد اما تهمت زدن به کسی که بین الغی نیست و انحرافش مشکوک است، جایز نیست."

در پاسخ به آقای علم الهدی سایت خبری "محرمانه نیوز" که از حامیان آقای رحیم مشایی محسوب می شود نوشته است: "آقای علم الهدی شما به کدام برهان و دلیل اجتهاد کردید و یک فرد مسلمان را منحرف و فاسق معرفی می کنید؟ آیا این نوع ادبیات برآزنده یک روحانی فاخر همچون شماست؟"

همزمان سایت خبری جهان نیوز از فیلتر شدن یک سایت حامی آقای رحیم مشایی خبر داده است.

جهان نیوز که سایت متعلق به اصولگرایان مخالف آقای رحیم مشایی است می نویسد: "این رسانه وابسته به جریان انحرافی در گزارشی که به شکل قابل ملاحظه ای نیز علیه نظام در رسانه های ضدانقلاب منعکس شده است نوشت که رئیس جمهور به دلیل ضد ولایت فقیه بودن وزیر اطلاعات خواسته که وی را برکنار کند."

در این خبر نامی از سایت مورد نظر برده نشده است.

گسترش ابعاد اختلاف

تمرکز فشار ها در ساعت های نخستین پس از برگرداندن آقای مصلحی توسط آقای خامنه ای در صبح سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۰ بر مساله جنگ خبری بود که از شب گذشته آغاز شده بود.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) در حالی از چاپ خبر مداخله رهبر ایران در برکناری وزیر اطلاعات خودداری کرد که سه خبرگزاری ایسنا، مهر و فارس "حکم حکومتی" تا نیمه شب دوشنبه شب از لغو دستور آقای احمدی نژاد خبر داده بودند.

سایت الف، متعلق به احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس، سایت خبری حامی آقای مشایی را "تشکیلات رسانه ای جریان انحرافی" نامیده است.

اما جنگ سایت های خبری به جنگ همین دو سایت محدود نمی شود. در روزهای گذشته سایت های خبری قانونی در ایران که اغلب به جناح های سیاسی حاضر در قدرت وابسته هستند به صحه نوشته های مخالف و موافق در باره نزدیک ترین چهره دولتی به آقای احمدی نژاد بوده است.

تنش تنها به فضای خبری محدود نمانده است. حزب موتلفه اسلامی تشکل عمده جناح راست سنتی و متحد آقای احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ از رییس جمهوری خواسته است تا "مانع دخالت اطرافیانش در عزل و نصب ها شود و تا دیر نشده متوجه خطر این نوع دخالت ها باشد."

محمد نبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه بی آن که نامی از آقای رحیم مشایی ببرد گفته است: "دخالت اطرافیان در اختیارات وزرا علاوه بر این که هیچ توجیه اداری ندارد حکایت از یک نوع اعمال نظر ویژه برخی از اطرافیان نزدیک ایشان دارد."

در واکنشی دیگر محسن کوهکن، سخنگوی هیات رییسه مجلس بدون نام بردن از آقای مشایی می گوید: "کسانی که می دانند حضورشان در مصادری باعث حاشیه سازی می شود و حساسیت برانگیز است بهتر است کنار بکشند."

تا کنون در این سطح رسمی اشاره ای به ضرورت کناره گیری آقای رحیم مشایی نشده بود.

بخش دیگری از حملات به آقای مشایی از ناحیه سایت جوان آنلاین است که یک سایت وابسته به سپاه پاسداران محسوب می شود.

جوان آنلاین نوشت: "یک جریان انحرافی تلاش دارد با بهره برداری خاص و خروجی برخی از اسناد مقاصد خود را تامین کند."

سایت جوان آنلاین با اشاره به دیدگاه "جریان انحرافی" در باره توجه به "اسلام ایرانی" می نویسد: "این جریان بر ادامه سخنان ملی گرایان و هل دادن برخی وزرا به استعفا اصرار ورزیده و در عین حال با تکیه به مضامین مهدویت و آخر الزمانی تاکید دارد که این حرف ها ملی گراینه نیستند و برای مدیریت جهانی کاربرد دارد."

به این ترتیب، مخالفان آقای رحیم مشایی یک بار دیگر مجموعه ای از موارد اختلاف با آقای رحیم مشایی را به یکدیگر پیوند داده و نشانه هایی از یک جریان یکپارچه را با تعبیر" جریان انحرافی" به دست داده اند.

حمله به جای دفاع

سایت های حامی اسفندیار رحیم مشایی و دولت که از دید منتقدان به عنوان سایت های افراطی معرفی می شوند به جای توضیح دادن رفتار خود و تلاش برای هماهنگ نشان دادن با خواست رهبر ایران – چنان که در ایران مرسوم است- موضعی تهاجمی گرفته و به حملات شدید و حتی تهدید مخالفان دولت دست زده اند.

سایت دولت یار که از حامیان سرسخت دولت محسوب می شود حملات اخیر به آقای رحیم مشایی را نشانه ای از هدف گرفتن آقای احمدی نژاد از سوی مخالفان دانسته است.

دولت یار می نویسد: "گروه های خاص که از باج ندادن دولت به شدت عصبی هستند به این باور رسیده اند که اگر احمدی نژاد به هر شکل ادامه پیدا کند باید از هم اکنون چمدان ها را بسته و به فکر رفتن باشند لذا در چند جبهه با دولت وارد درگیری شده اند به طور مثال صدا و سیما تصاویر استقبال باشکوه مردمی از دکتر احمدی نژاد را در دو سفر اخیر سانسور می کند. دولت به اتهامات مالی و همکاری با مفسدان اقتصادی متهم می شود و در نهایت با دامن زدن به احساسات پاک بچه های حزب اللهی آنها را در مقابل دولت قرار می دهند."

این سایت همچنین جناح های راست و اصولگرایان منتقد را تهدید کرده است که حمله به دولت زمینه را برای مخالفانی فراهم می کند که این سایت از آن به عنوان " فتنه سبز" یاد می کند.

این سایت همچنین به مخالفان درون حکومتی دولت هشدار می دهد: " آنچه در فتنه های پیشین به اثبات رسید این بود که گروه های مومیایی شده قابلیت رجعت داشته و به طور مثال یگان های عملیات تروریستی منافقین در 'فتنه لجنی' در کمتر از چند ساعت صحنه گردان اغتشاشات و درگیری ها شدند. با همین تحلیل باید دانست اگر موج تخریب دولت به همین شکل ادامه یابد و اعتراضات به اصطلاح رسانه ای به اغتشاشات خیابانی تبدیل شود و لات ها و شعبان بی مخ ها به سمت پاستور حرکت کنند قطعا گروه های معاند با ظاهر مشابه در آنها رخنه کرده و طولی نخواهد کشید کشور به عرصه زد و خورد های خونین و بی قاعده تبدیل خواهد شد زیرا در آن صورت کسی طرف مقابلش را نخواهد شناخت."

دولت یار که در ماجرای انتشار فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" نقش سخنگوی سازندگان آن فیلم را داشت مخالفان را تهدید کرده است که اگر به مخالفت ادامه دهند ممکن است آقای احمدی نژاد مهر سکوت را از دهان بردارد.

این موضع گیری تهاجمی نشان می دهد که جناح آقای احمدی نژاد می کوشد در برابر حملات به آقای رحیم مشایی یک پارچگی خود را از دست ندهد.

آغاز مناظره انتخاباتی

مناقشه بر سر مواضع سیاسی و فرهنگی آقای رحیم مشایی در روزهای گذشته شکل یک مناظره پیش از موعد انتخاباتی را گرفته است.

تا چندی پیش تلاشی صورت می گرفت تا تمامی جناح های اصولگرا بتوانند به فهرست نسبتا مشترکی در انتخابات پیش روی مجلس دست یابند. کوششی که برای پیشبردش جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وارد میدان شدند.

حالا با بالا گرفتن حملات به آقای رحیم مشایی به نظر می رسد فهرست مورد حمایت آقای مشایی در انتخابات از هم اکنون به عنوان جریان انحرافی مورد حمله قرار گرفته و در غیاب اصلاح طلبان نقش گرم کننده تنور انتخابات را پیدا کرده است.

موقعیتی که میانه روها و اصولگرایان را امیدوار می کند که در سایه حمله به این جریان انحرافی بتوانند تا حدی امکان حضور جدی تری در انتخابات بیابند و در چانه زنی با سطوح بالا دست بهتری داشته باشند.

به نظر می رسد که حکومت ایران در مناقشه میان نزدیکان آقای احمدی نژاد از یک سو و طیف گسترده ای از اصولگرایان، میانه روان و تندرو های حامی رهبر ایران از سوی دیگر یک بار دیگر ماهیت پر تنش دورن خود را آشکار یافته است.

شرایطی که موقعیت سختی را پیش از همه برای رهبر ایران فراهم می کند که تا حدی دستش در برابر رییس جمهوری ایران بسته است.

با این وجود نمی توان نادیده گرفت که مناقشه تازه امکانی را برای فراهم آوردن یک رقابت جدی در میان طرفداران حکومت فعلی ایران در انتخابات پیش رو فراهم آورده است.

مطالب مرتبط