'نیروگاه بوشهر با فوکوشیما و چرنوبیل تفاوت دارد'

نیروگاه اتمی بوشهر حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای نسبت به ایمنی نیروگاه بوشهر ابراز اطمینان کرده است

یک مقام ایرانی اطمینان داده است که فاجعه زیست محیطی ناشی از آسیب دیدگی نیروگاه های اتمی در ژاپن و اوکراین در ایران تکرار نخواهد شد.

روز چهارشنبه، 31 فروردین (20 آوریل)، ناصر راستخواه، رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای ایران، در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس، با اشاره به عواقب زیست محیطی حادثه آسیب دیدگی نیروگاه فوکوشیما در پی زلزله و سونامی اخیر در ژاپن، گفته که حساسیت مردم نسبت به ایمنی نیروگاه بوشهر نباید به وسواس تبدیل شود و تاکید کرده است که "نیروگاه اتمی بوشهر قابل مقایسه با نیروگاه اتمی فوکوشیما نیست."

روز 11 ماه مارس سال جاری، وقوع زمین لرزه شدید و سونامی در سواحل شرقی ژاپن باعث آسیب رسیدن به نیروگاه اتمی واقع در استان فوکوشیما و نشت مواد رادیو اکتیو از این نیروگاه شد که آلودگی زیست محیطی مناطق نزدیک به آن را در پی داشته است.

در پی بروز این حادثه، کشورهای مختلف جهان به بررسی ایمنی نیروگاه های اتمی و در مواردی بازنگری سیاست خود در زمینه تولید انرژی هسته ای مبادرت کردند.

در ایران نیز، نگرانی هایی نسبت به وضعیت آتی نیروگاه هسته ای بوشهر ابراز شد، به خصوص اینکه این نیروگاه توسط مقاطعه کاران روسی ساخته شده که به نوبه خود، یادآور فاجعه زیست محیطی ناشی از انفجار در نیروگاه اتمی چرنوبیل در زمان شوروی سابق است.

همچنین، قرار داشتن ایران در منطقه ای زلزله خیز و احداث نیروگاه بوشهر در سواحل دریا به نگرانی در این مورد دامن می زد.

آقای راستخواه در این مصاحبه، به مقایسه ویژگی های فنی رآکتورها در نیروگاه های بوشهر و فوکوشیما پرداخته و با تاکید بر متفاوت بودن مسایل ایمنی در این دو رآکتور متفاوت، افزوده است که آسیب دیدگی منجر به آلودگی محیط زیست در فوکوشیما از سونامی پس از زلزله ناشی شد و به زمین لرزه اولیه ارتباطی نداشت.

وی گفت که احتمال وقوع سونامی در سواحل خلیج فارس تقریبا منتفی است.

ایمنی فن آوری نیروگاه بوشهر

رئیس مرکز نظام ایمنی ایران همچنین مقایسه نیروگاه اتمی بوشهر و نیروگاه اتمی چرنوبیل را درست ندانسته و گفته است که رآکتورهای به کار رفته در این دو طرح کاملا متفاوت است و در نتیجه، وقوع حادثه ای مشابه چرنوبیل در بوشهر محتمل نیست.

حق نشر عکس AP
Image caption آسیب دیدگی نیروگاه فوکوشیما به یک فاجعه زیست محیطی تبدیل شد

وی افزوده است که پس از حادثه چرنوبیل در سال 1986، ضوابط ایمنی هسته ای در روسیه سختگیرانه تر شد و توسعه و بهبود یافت.

در حالیکه سابقه طرح ساخت نیروگاه بوشهر به دهه 1970 باز می گردد، آقای راستخواه بعضی انتقادها از قدیمی بودن فن آوری مورد استفاده در این نیروگاه را رد کرده و گفته است: "وقتی روس ها آمدند تا این نیروگاه را بهینه کنند، استانداردهای روز را به کار گرفتند."

وی افزوده که نیروگاه بوشهر حتی از نیروگاه های هم سن خود در آلمان هم پیشرفته تر است.

این مقام ایرانی در بخش دیگری از مصاحبه خود تلفیق فن آوری روسی و آلمانی در ساخت نیروگاه بوشهر را عاملی برای نگرانی ندانسته است.

احداث نیروگاه اتمی بوشهر در ابتدا به مقاطعه کاران آلمانی واگذار شد که آن را ناتمام رها کردند و بعدها اجرای آن در اختیار مقاطعه کاران روسی قرار گرفت.

چندی پیش، به نقل از برخی کارشناسان گزارش شد که روس ها برخی تجهیزات و قطعات قدیمی را که آلمانی ها بر جای گذاشته بودند به کار گرفته اند و تلاش برای تلفیق تجهیزات و قطعات روسی و آلمانی مشکلاتی را در نیروگاه ایجاد کرده است.

آقای راستخواه با رد این نظر، گفت: "هم آلمانی ها و هم روس ها نیروگاه ساز هستند و اگر رآکتورهای آلمانی قوی باشد، پس این باید به طراحی بوشهر هم کمک کرده باشد."

رئیس مرکز نظام ایمنی هسته ای ایران ضمن ابراز اطمینان نسبت به ایمنی نیروگاه بوشهر، گفت که اگرچه براساس مقررات، ایران نیازی به نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی بر ایمنی این نیروگاه ندارد، اما جمهوری اسلامی برای شفاف سازی، از آژانس خواسته تا مدارک ایمنی اولیه نیروگاه را بررسی کند.

وی با اشاره به تاخیرهایی که در راه اندازی نیروگاه بوشهر روی داده، گفت که علت این تاخیرها بازرسی مجدد سوخت در رآکتور بوده و افزود اگر انجام آزمایش های ایمنی بیشتر باعث تعویق در راه اندازی این طرح شود، چنین وضعیتی به نفع کشور است.

آقای راستخواه در عین حال این گزارش ها را رد کرد که نفوذ ویروس استاکس نت به شبکه کامپیوتری نیروگاه بوشهر باعث تاخیر در آغاز به کار این نیروگاه شده و گفت که استاکس نت تاثیری بر روند بهره برداری از نیروگاه اتمی بوشهر نداشته و علت به تعویق افتادن آغاز به کار این تاسیسات نبوده ا ست.