انتشار نامه حمایت آیت الله خامنه‌ای از مصلحی

آیت الله خامنه ای حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption موضوع برکناری آقای مصلحی دومین موردی است که به نظر می‌رسد در آن آقای احمدی‌نژاد در مقابل دستور آیت‌الله خامنه‌ای مقاومت می‌کند

پایگاه خبری دفتر حفظ و نشر آثار رهبر ایران امروز چهارشنبه ۳۱ فروردین (۲۰ آوریل) متن و تصویر نامه او را به حیدر مصلحی منتشر کرده که در آن بر ادامه فعالیت آقای مصلحی به عنوان وزیر اطلاعات تأکید شده است.

در این نامه که تاریخ سه شنبه ۳۰ فروردین را دارد، خطاب به آقای مصلحی آمده است: "از شما می خواهم بیش از پیش در انجام مأموریت های مهم داخلی و خارجی وزارت اطلاعات اهتمام به خرج داده... و با حمایت دولت خدمتگزار و همکاری سایر نهادهای اطلاعاتی، اجازه ندهید کوچکترین فترت و سستی در انجام وظایف قانونی آن دستگاه مهم پیش آید".

این در حالی است که با وجود گذشت سه روز از صدور دستور آیت الله خامنه ای، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران بازگشت آقای مصلحی به وزارت اطلاعات را رسما تأیید نکرده است و هنوز خبر پذیرش "استعفای" او در وبسایت رسمی دفتر ریاست جمهوری دیده می شود.

صبح امروز ۲۱۶ نماینده مجلس ایران با امضای بیانیه ای خطاب به آقای احمدی‌نژاد از او خواسته بودند که با "موضع گیری صریح در حمایت از وزیر اطلاعات به سوء استفاده دشمنان خاتمه دهد".

به گزارش خبرگزاری فارس، در بیانیه نمایندگان که امروز در جلسه علنی مجلس خوانده شد، از دخالت آیت الله خامنه‌ای برای ابقای آقای مصلحی ابراز خشنودی شده و آمده است: "از نظر مجلس، حجت الاسلام مصلحی همچنان وزیر اطلاعات است".

شب گذشته بعضی سایت های نزدیک به دولت ایران گزارش داده بودند که آقای احمدی نژاد، دیگر آقای مصلحی را وزیر نمی داند.

روز یکشنبه و در پی انتشار خبر پذیرش استعفای آقای مصلحی توسط آقای احمدی نژاد در سایت رسمی دولت ایران، رسانه های این کشور نوشته بودند که آیت الله خامنه‌ای با کنار رفتن آقای مصلحی مخالفت کرده است.

عده‌ای از محافظه کاران از آقای احمدی‌نژاد به خاطر هماهنگ نکردن تصمیم خود در تعویض وزیر اطلاعات با آیت الله خامنه‌ای انتقاد کرده‌اند.

از جمله احمد توکلی، نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس، با اشاره با لزوم کسب نظر رهبر جمهوری اسلامی در هنگام انتخاب یا تغییر وزرای امور خارجه، دفاع و اطلاعات گفته بود: "احمدی‌نژاد وظیفه داشت از قبل، نظر مثبت رهبر معظم انقلاب را داشته باشد اما این کار را نکرد."

سایت الف وابسته به احمد توکلی نیز در خبری در مورد تحولات اخیر وزارت اطلاعات، نوشته بود که در گذشته هم رئیس جمهوری تصمیم داشته وزیر اطلاعات را برکنار کند اما با مخالفت آیت الله خامنه‌ای مواجه شده است.

روز دوشنبه سایت رجانیوز، از جمله رسانه‌های هوادار آقای احمدی‌نژاد، استعفای وزیر اطلاعات را نتیجه "مقاومت او در مقابل برخی اعمال نظرهای جریان نفوذی در حوزه مسائل امنیتی کشور" دانسته و افزوده بود: "در آخرین مورد، پس از برکنار کردن یکی از معاونان این وزارتخانه، جریان مزبور بر شدت دخالت‌های خود افزود که موجب استعفای وزیر و موافقت رئیس‌جمهوری شد".

پارلمان نیوز، ارگان فراکسیون اقلیت مجلس ایران نیز خبر داده بود که پافشاری آقای مصلحی بر عزل یکی از معاونان وزارت اطلاعات، که به نوشته این سایت مورد حمایت اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر آقای احمدی‌نژاد بوده، باعث برکناری وزیر شده است.

آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۸ هم در مقابل دستور آیت الله خامنه ای مبنی بر کنار گذاشتن آقای مشایی از سمت معاون اولی رئیس جمهوری مقاومت کرد تا اینکه آقای مشایی چند روز بعد خود از این سمت کناره گرفت.

مطالب مرتبط