برنامه کمک آمریکا به فعالان برای دور زدن سانسور اینترنتی

دسترسی به اینترنت حق نشر عکس Fars
Image caption مبارزه با محدودیت دسترسی به اینترنت برای فعالان دموکراسی خواهی هدف این برنامه اعلام شده است

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ وزارت خارجه آمریکا قرار است یک برنامه 28 میلیون دلاری برای کمک به فعالان اینترنتی در کشورهایی مثل ایران اعلام کند.

این برنامه صرف کمک به فعالان در کشورهایی خواهد شد که ای میل و شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توئیتر را محدود می کنند.

دن بائر دستیار معاون وزارت خارجه در امور دموکراسی، حقوق بشر و کار به شبکه خبری بلومبرگ گفت که این برنامه به تولید نرم افزارهایی کمک خواهد کرد که در ایران و سوریه کاربرد گسترده دارند و هدف آن کمک به فعالان هوادار دموکراسی برای پرهیز از شناسایی شدن است.

آقای بائر گفت که وزارت خارجه گروهی از فعالان را با توانایی های فنی تشکیل داده است تا به جنبش های دموکراسی خواهی در کشورهایی مثل ایران و چین کمک کند.

به گفته او این گروه چگونگی پرهیز از شناسایی شدن هنگام استفاده از سرویس هایی مثل توئیتر را به بیش از پنج هزار نفر آموزش داده است.

این مقام به بلومبرگ گفت وزارت خارجه در مجموع 50 میلیون دلار در این برنامه صرف خواهد کرد که 22 میلیون دلار آن تاکنون خرج شده است. 28 میلیون دلاری که انتظار می رود وزارت خارجه به زودی در مورد آن به کنگره توضیح دهد از سال 2010 باقی مانده است.

یکی از نتایج این برنامه ایجاد یک "دکمه وحشت" برای تلفن های موبایل است که فعالان می توانند از آن برای پاک کردن آدرس ها در صورت بازداشت استفاده کنند تا همکارانشان شناسایی نشوند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در ماه فوریه گفته بود کشورهایی که فعالیت اینترنتی را سرکوب می کنند نه فقط باید هزینه های اقتصادی آن را بپردازند بلکه مانند مصر و تونس با خطر ناآرامی اجتماعی روبرو هستند.

او از چین، کوبا، ایران، میانمار، سوریه و ویتنام به عنوان کشورهایی نام برد که با اعمال سانسور، محدود کردن دسترسی به اینترنت یا بازداشت وبلاگ نویسان منتقد دولت، با آزادی اینترنت می جنگند.

خانم کلینتون گفت که آمریکا همچنان با ارائه فناوری غلبه بر سانسور به کسانی که در "محیط های سرکوبگر اینترنتی" هستند کمک خواهد کرد.

او گفت که اعتراضات در مصر و ایران که فیس بوک، توئیتر و یوتیوب به آنها کمک کرده است منعکس کننده "قدرت فناوری های ارتباطی به عنوان شتاب دهنده تغییرات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است."

مطالب مرتبط