دادستان تهران خواستار گزارش موارد کودک آزاری شد

دادستان تهران حق نشر عکس ISNA
Image caption دولت آبادی از مردم خواسته است موارد کودک آزاری را به مقامات اطلاع دهند

دادستان تهران از آغاز محاکمه یک ناپدری متهم به کودک آزاری خبر داده است.

روز پنجشنبه، 1 اردیبهشت (21 آوریل)، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، اعلام کرد که روز شنبه آینده، فردی که کودک همسرش را مورد ضرب و شتم قرار داده بود برای آغاز رسیدگی قضایی به دادگاه احضار خواهد شد.

خبرگزاری مهر به نقل از آقای دولت آبادی نوشته است که پس از انتشار خبر آزار جسمی یک دختربچه هشت ساله توسط ناپدری او، بازپرس ویژه جهت رسیدگی به این موضوع به بیمارستان محل بستری این دختربچه اعزام شد.

به گفته دادستان تهران، بازپرس ویژه پس از مشاهده جراحات و گزارش پزشکی قانونی، دستور بازداشت ناپدری این دختربچه و اعزام او به زندان را صادر کرد.

این مقام قضایی گفته است که گزارش های مربوط به این مورد کودک آزاری "افکار عمومی را به شدت جریحه دار کرده" و به همین دلیل، باید روند رسیدگی به این پرونده تسریع شود.

اوایل این هفته، گزارش هایی از آزار جسمی یک دختر بچه هشت ساله توسط ناپدری او در برخی رسانه های ایران انتشار یافت که واکنش گسترده ای را در پی آورد.

براساس این گزارش ها، شامگاه دوشنبه، دختر بچه هشت ساله ای با آثار سوختگی با آتش سیگار، زخم های متعدد و شکستگی استخوان توسط مددکاران اجتماعی به بخش سوانح و سوختگی بیمارستانی در تهران انتقال یافت.

مجازات 'تنبیه غیرمجاز'

ظاهرا ساکنان یکی از خیابان های محله جوادیه تهران که برای مدتی ناله های این دختربچه را می شنیدند، سرانجام کلانتری محل را در جریان قرار دادند و در نتیجه، مددکاران به خانه محل سکونت او اعزام شدند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption خانواده دختربچه مجروح برای کسب درآمد او را وادار به تکدی می کردند

در پی تحقیقات صورت گرفته، مشخص شد که این دختربچه مدتها در معرض ضرب و جرح ناپدری خود قرار داشته و حتی چند تن از همسایگان برای خاتمه دادن به این وضعیت، با مادر او صحبت کرده بودند که نتیجه ای نداده بود.

گفته شده است که مادر این کودک معتاد است و ناپدری اش هم شغل و محل درآمد ثابتی ندارد و برای تامین معاش، این دختربچه را وادار به تکدی می کردند.

دادستان تهران گفته است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، کودک آزاری جرم محسوب می شود و برای آن مجازات های تعزیری تعیین شده است.

به گفته آقای دولت آبادی، حداکثر مجازات برای این موارد دو سال حبس تعزیری است و در صورتیکه کودک آزاری موجب قصاص شده باشد، قاضی می تواند رای به قصاص مجرم دهد.

دادستان تهران یادآور شده است که در قوانین جمهوری اسلامی، "تبینه در حد مجاز و متعارف" ذکر شده اما اقداماتی مانند شلاق زدن یا سوزاندن "تنبیه غیرمتعارف" محسوب می شود و قانون حمایت از کودکان برای مرتکبان این قبیل اقدامات مجازات هایی تعیین کرده است.

دادستان تهران شماره تلفنی را نیز برای گزارش موارد کودک آزاری اعلام کرده و از شهروندان تهران خواسته است در صورت مشاهده چنین تخلفاتی، این موارد را برای رسیدگی قضایی گزارش دهند.

مطالب مرتبط