کویت: حلقه جاسوسی ایران قصد خرابکاری داشت

وزیر خارجه کویت حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر خارجه کویت در گفتگو با العربیه اظهار نظر می کرد

وزیر خارجه کویت روز پنجشنبه گفت که یک حلقه جاسوسی ایران که سال گذشته در کویت کشف شد برای بمبگذاری در تاسیسات "استراتژیک" کویت مواد منفجره حمل می کرده است.

او همچنین ایران را متهم به تلاش برای ساقط کردن حکومت بحرین کرد.

شیخ محمد السالم الصباح به تلویزیون العربیه که در دوبی مستقر است گفت که این گروه نه تنها حضور نظامی آمریکا را زیر نظر داشت "بلکه از آن فراتر رفت."

او گفت: "آنها مواد منفجره در اختیار داشتند و قصد داشتند تاسیسات حیاتی کویت را منفجر کنند. نام افسران را در اختیار داشتند و اطلاعات خیلی حساسی داشتند. این نشانه نیات بد برای آسیب زدن به امنیت کویت است."

کویت میزبان اردوگاه اریفجان، یک پایگاه گسترده لژستیکی آمریکا در صحرای جنوب پایتخت است، که از عملیات نیروهای آمریکایی در عراق پشتیبانی می کند.

ماه گذشته دادگاهی در کویت دو ایرانی و یک کویتی را به جرم عضویت در آنچه ادعا می شد یک حلقه جاسوسی ایران بود به اعدام محکوم کرد. ایران این اتهامات را بی پایه خوانده است. خبر بازداشت آن افراد در ماه مه 2010 منتشر شده بود.

با این حال وزیر خارجه کویت در مصاحبه با العربیه گفت که کویت همچنان خواهان روابطی خوب با ایران است: "ما قطع رابطه با ایران را کاملا مردود می دانیم."

اما او گفت که ایران باید رفتار بهتری با کشورهای عربی منطقه داشته باشد: "کشورهای خلیج (فارس) علائم زیادی حاکی زا حسن نیت به ایران فرستاده اند... اما ما با دخالت فزاینده ایران در امور داخلی خود مواجه شده ایم."

او افزود: "به نظر می رسد که ایران به ما به عنوان کشورهای اقماری و نه کشورهای مستقل با حاکمیت ملی نگاه می کند. ما از ایران می خواهیم به حاکمیت ملی ما احترام بگذارد."

روابط ایران و شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس از زمان شروع ناآرامی های بحرین به شدت متشنج شده است.

معترضان شیعه در بحرین علیه حکومت سنتی دست به تظاهرات می زنند. اکثریت جمعیت بحرین را شیعیان تشکیل می دهند.

شیخ محمد گفت ایران به دلیل دخالت شورای همکاری خلیج فارس "از سرنگون کردن حکومت بحرین بازماند".

او گفت کویت سه دیپلمات ایرانی و یک کارمند سفارت ایران را به خاطر ارتباط "اثبات شده" با یک حلقه جاسوسی، که سه عضو آن به مرگ محکوم شده اند، اخراج کرد.

پیشتر در ماه جاری ایران سه دیپلمات کویتی را به تلافی اخراج سه دیپلماتش از این کشور بیرون کرد.

ایران اتهام های کویت را رد کرده است.