درگیری نیروهای انتظامی و افراد مسلح در نزدیکی سنندج

نقشه کردستان
Image caption استان کردستان در هفته های اخیر شاهد درگیری های مسلحانه بوده است

درگیری مسلحانه در کردستان تا ساعات نزدیک به نیمه شب گذشته ادامه داشته است.

روز جمعه، 2 اردیبهشت (22 آوریل)، گزارش شد که درگیری مسلحانه بین نفرات نیروی انتظامی و افراد مسلح که از بعد از ظهر پنجشنبه در نزدیکی سنندج، مرکز استان کردستان، آغاز شده بود تا ساعات دیر وقت شب گذشته همچنان ادامه داشت.

خبر وقوع زدوخورد مسلحانه در روستای حسن آباد، واقع در پنج کیلومتری مرکز استان سنندج، بعد از ظهر روز پنجشنبه توسط برخی خبرگزاری های داخلی ایران انتشار یافت که به نقل از معاون اجتماعی و ارشاد فرماندهی انتظامی کردستان، وقوع درگیری را تایید کردند اما جزئیات بیشتری را در این مورد انتشار ندادند.

روز جمعه، خبرگزاری فارس به نقل از "یک منبع آگاه" نوشت که این حادثه در ساعت چهار بعد از ظهر روز گذشته و در پی اقدام "یک گروه ضد انقلاب" در گروگانگیری پنج عضو یک خانواده ساکن روستای حسن آباد آغاز شد و در پی مداخله ماموران دولتی، در ساعت یازده شب خاتمه یافت.

این گزارش در مورد هویت این گروه و انگیزه اعضای مسلح آن از گروگانگیری اطلاعات بیشتری نداده اما افزوده است که در جریان این درگیری "اعضای گروهک ضد انقلاب با برجای گذاشتن چند کشته و زخمی از محل حادثه متواری شدند" اما به گروگان ها و نفرات نیروهای نظامی و اطلاعاتی آسیبی نرسید.

روز گذشته، خبرگزاری مهر به نقل از رسانه های محلی کردستان نوشت که درگیری به دلیل اقدام به گروگانگیری در روستای حسن آباد آغاز شد اما ساکنان روستا "جریان های تندرو را که چندی قبل نیز دست به اقدامات و حرکت های تروریستی زده بودند" مسئول این زدوخورد معرفی کرده اند.

خبر درگیری مسلحانه در سنندج در حالی گزارش شد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، برای یک دیدار دو روزه، روز چهارشنبه به کردستان سفر کرده بود.

منابع رسمی جمهوری اسلامی در مورد این درگیری اطلاعات بیشتری منتشر نکرده اند اما به خبرگزاری های داخلی گفته اند که در این مورد بعدا اطلاع رسانی خواهد شد.

تنش در سنندج

در چند هفته اخیر، گزارش هایی از اقدامات خشونت آمیز و درگیری در کردستان به خصوص شهر سنندج انتشار یافته است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption پیشتر محمود احمدی نژاد برای دیداری دو روزه وارد کردستان شده بود

اوایل این هفته، خبرگزاری ایرنا گزارش کرد که دو بمب صوتی در شهر سنندج منفجر شده و خساراتی جزئی به ساختمان های اطراف وارد کرده است.

دو هفته پیش هم یکی از فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران در کردستان گزارش کرد که طی یک رشته عملیات در روستای تجره، در نزدیکی شهر سنندج، دو نفر کشته شده اند.

وی گفت که این دو نفر با حملات مسلحانه به ماموران نیروی انتظامی در سنندج در اوایل فروردین ماه ارتباط داشتند.

روز 11 فروردین، افراد مسلح در دو عملیات جداگانه در داخل شهر سنندج، یک افسر و یک سرباز وظیفه نیروی انتظامی را کشتند و چند غیرنظامی را زخمی کردند و چند روز بعد هم اعلام شد که افراد ناشناس به سوی یک خودرو نیروی انتظامی تیراندازی کرده اند هر چند در مورد کشته یا زخمی شدن کسی در این ماجرا گزارشی انتشار نیافت.

در مورد انگیزه این حملات اطلاعی در دست نیست اما برخی از نهادهای امنیتی کردستان گاه عملیات مسلحانه و بمب گذاری ها را به کسانی نسبت داده اند که آنها را "وهابی" یا "سلفی" خوانده اند.

مقامات امنیتی جمهوری اسلامی معمولا گروه های سنی مخالف حکومت را به تندروی مذهبی متهم کرده و آنان را با عقاید وهابی و یا سلفی مرتبط می دانند.

در مقابل، منتقدان حکومت در نقاط عمدتا سنی نشین ایران آنچه را که نادیده گرفتن حقوق اهل سنت در این مناطق خوانده اند مورد انتقاد قرار داده اند و در برخی موارد، به اقداماتی علیه ماموران و نهادهای دولتی مبادرت ورزیده اند.

مطالب مرتبط