'ایران با ایجاد پایگاه های دائم آمریکا در افغانستان مخالف است'

به روز شده:  14:56 گرينويچ - جمعه 22 آوريل 2011 - 02 اردیبهشت 1390

یک دیپلمات ایرانی در افغانستان گفته است که کشور متبوعش مخالف تاسیس پایگاه های دائم نظامی آمریکا در افغانستان است.

سعید زینتی، سرکنسول ایران در مزار شریف در دیدار با استاندار/والی سمنگان گفته است که همسایگان افغانستان نسبت به حضور دائم نظامیان آمریکایی در افغانستان تردید و شرط و شروطی دارند.

دیپلمات ایرانی گفته است که مواضع کشورش درباره این موضوع کاملا واضح است و کشورهایی که در آنجا پایگاه های نظامی غربی برپا شده، نمی توانند از حضور آنها نه نفع فرهنگی و نه سود مادی داشته باشند.

قرار است پیش نویس سند استراتژیک میان آمریکا و افغانستان به زودی تهیه شده و مقام های دو کشور آمریکا و افغانستان روی جزئیات آن با هم به توافق برسند.

ساخت سه پایگاه دائمی آمریکا در افغانستان، از نکات مهم این سند است. احتمالا یکی از این پایگاه نظامی در شهر شیندند (سبزوار سابق) در ولایت هرات و در نزدیکی خاک ایران قرار دارد.

پیش از این، مقام های دولت افغانستان گفته بودند که آمریکا خواستار ایجاد پایگاه های دائمی در افغانستان است تا بتواند با نیروهای امنیتی این کشور در مبارزه با تهدیدهای داخلی و بیرون همکاری کند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که این سند، دو تا سه ماه دیگر، در یک جرگه (گردهمایی بزرگ افغانها) در کابل نیز مطرح خواهد شد.

ایران از زمان طرح ایجاد پایگاه های دائم نظامی آمریکا در افغانستان، نسبت به این موضوع واکنش منفی نشان داده است.

جاوید لودین، معاون سیاسی وزارت خارجه افغانستان که به تازگی از تهران بازگشته، به بی بی سی گفته است که مقامات ایران نگرانی هایی را در مورد امضای این پیمان مطرح کرده اند.

آقای لودین گفت با توجه به مشکلاتی که میان ایران و آمریکا وجود دارد نگرانی ایران برای دولت افغانستان قابل درک است و خوشحالیم که ایران موضعش را بارها در این زمینه مطرح کرده و حتی در رسانه ها نیز آمده است ولی آنچه که به ما بر می گردد این است که موقف (موضع) افغانستان را در این زمینه برای ایران روشن کنیم.

معاون وزرات امور خارجه افغانستان گفت: "ما به آنها تعهد کردیم که هیچ گونه توافقی (با آمریکا) صورت نخواهد گرفت که به ضرر همسایه های ما باشد."

به گفته آقای لودین افغانستان با همسایه های خود مشورت می کند، اما در نهایت اینکه با کدام کشورها همکاری داشته باشد، تصمیمی است که مربوط به افغانستان است و براساس منافع مردم افغانستان اتخاذ خواهد شد.

پیش از اعلام مخالفت ایران توسط سرکنسول این کشور در مزار شریف، مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران هم در جریان بازدید از کابل، از ایجاد پایگاه های دائم آمریکا در افغانستان ابراز ناخشنودی کرده بود.

گفت‌وگو با معاون وزارت امور خارجه افغانستان

معاون وزارت امور خارجه افغانستان می گوید که دولت ایران نگران ایجاد رابطه استراتژیک میان آمریکا و افغانستان است. جاوید لودین که به تازگی از سفری رسمی به تهران برگشته می گوید پیوندهای کابل - واشنگتن به زیان هیچ کشور دیگری نخواهد بود.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.