تلاش مجدد بانک مرکزی ایران برای مهار بازار سکه و طلا

حق نشر عکس Reuters
Image caption بازار سکه و طلا در ایران دچار آشفتگی شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، بانک مرکزی ایران قصد دارد برای ایجاد تعادل در بازار سکه و طلا در یکصد و پنجاه شعبه بانک ملی در سراسر ایران دست به فروش انواع سکه طلا بزند.

گفته شده فروش سکه تا اطلاع بعدی در روزهای زوج هفته اجرا خواهد شد.

از دید ناظران این اقدام بانک مرکزی ایران بخاطر تحولات و التهابات بازار سکه و طلا در ایران است.

بعضی از منتقدان دولت ایران می گویند که بانک مرکزی با هدف جمع آوری نقدینگی و کسب درآمد از طریق فروش سکه، سیاست هایی را در پیش گرفته بود که به افزایش بهای سکه و طلا انجامید، اما یک مدیر بانکی در ایران به خبرگزاری فارس گفت که بانک مرکزی با انتشار اوراق مشارکت دست به جمع آوری نقدینگی می زند، نه بالا بردن قیمت سکه.

مدیر عامل بانک سپه به فارس گفت که نوسانات بازارهای طلا و ارز می تواند در فواصل کوتاه یک یا دو ماهه به منظور جمع آوری نقدینگی باشد، ولی در طول سال چنین چیزی ممکن نیست.

وی تاکید کرد که بانک مرکزی بدنبال کسب سود از فروش سکه و طلا نیست و در تلاش است تا سودهای کاذب در بازار طلا را کنترل کند.

این ابتکار بانک مرکزی از حمایت اتحادیه طلا و جواهر ایران برخوردار است.

محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفته است که با آغاز عرضه وسیع سکه ها از فردا، میل و عطش کاذب بازار سکه فروکش خواهد کرد.

وی افزود در حال حاضر قیمتها در مناطق و شهرهای مختلف متفاوت است که با آغاز عرضه سکه ها در شعب بانکی، قیمت ها یکنواخت خواهد شد.

به گفته آقای کشتی آرای، این وضع باعث طبیعی شدن قیمت و نزدیک شدن آن به نرخ جهانی طلا خواهد شد.

به نوشته خبرگزاری مهر، رشد شدید و حبابی قیمت سکه ها در بازار طی هفته گذشته و اوج گیری آن در روز سه شنبه با وجود حراج های بانک کارگشایی، منجر به اعلام سیاست های جدید برای کاهش قیمت ها توسط بانک مرکزی ایران در بازار شده است.

محمود بهمنی، رییس بانک مرکزی ایران پس از بازگشت از اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در واشنگتن که هفته گذشته برگزار شد، اعلام کرد که شمش طلای دوازده کیلویی در کنار شمش های معمول یک کیلویی در بازار عرضه خواهد شد.

ناکامی مهارهای قبلی

حق نشر عکس mehr
Image caption حراج های قبلی طلا توسط بانک مرکزی ایران موفق نبوده اند.

بانک کارگشایی که زیر مجموعه بانک ملی ایران است، کار حراج و توزیع سکه و شمش طلا را به عهده دارد.

هفته گذشته و در پی افزایش شدید قیمت طلا، بانک مرکزی ایران تصمیم گرفت که برای "ایجاد تعادل در معاملات" شمش و سکه طلا حراج کند.

باوجود آنکه در یک هفته گذشته سکه و شمش حراج شده است، گزارشها نشان می دهد که تلاش بانک مرکزی برای کنترل بازار سکه تا کنون نتیجه مورد نظر را نداشته است.

بنابر گزارش ها، بانک مرکزی در این مدت روزانه بین ده تا پانزده هزار قطعه سکه از طریق بانک کارگشایی عرضه کرده است.

افزایش قیمت طلا در بازار ایران بعد از بالا رفتن قیمت این فلز قیمتی در بازارهای جهانی شروع شد، اما کارشناسان می گویند که شدت افزایش قیمت در بازارهای داخلی بسیار بیشتر از قیمت آن در بازارهای بین المللی بوده است.

افزایش تقاضا یکی از دلایل اصلی بالا رفتن قیمت طلا در بازار ایران بوده است و کارشناسان می گویند که سرمایه های سرگردان در بازار به سمت طلا سرازیر شده و همین مسئله به افزایش قیمت دامن زده است.

مطالب مرتبط