ایران در هفته ای که گذشت؛ دوم اردیبهشت ۱۳۹۰

حیدر مصلحی حق نشر عکس MEHR
Image caption برای اولین بار بود که پس از پذیرش استعفای یک وزیر از سوی رئیس جمهور، رهبر ایران با استعفای او مخالفت کرد

استعفای وزیر اطلاعات و واکنش ها به این استعفا، افزایش اختلاف میان هواداران و منتقدان محمود احمدی نژاد، ادامه بحث ها بر سر تاسیس وزارت ورزش، شدت یافتن درگیری های لفظی میان ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس وادامه واکنش ها به فیلم مستند "ظهور بسیار نزدیک است"، از جمله اخبار مهم ایران در هفته گذشته بود.

خبرگزاری های داخلی ایران روز یکشنبه، ۲۸ فروردین خبر دادند که حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات از سمت خود استعفا داده و محمود احمدی نژاد نیز استعفای او را پذیرفته است.

اما این خبرگزاری ها کمی بعد در همان روز گزارش کردند که آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران با استعفای آقای مصلحی مخالفت کرده و او در وزارت اطلاعات خواهد ماند.

این اولین بار بود که بعد از پذیرش استعفای یک وزیر از سوی رئیس جمهور، رهبر ایران با استعفای او مخالفت می کرد.

طبق قانون اساسی ایران، انتخاب وزیران و پذیرش استعفای آنها از جمله اختیارات رئیس جمهوری است اما برخی از وزیران از جمله وزیر اطلاعات معمولا با مشورت رهبر انتخاب می شوند.

خبرگزاری های رسمی ایران خبری در مورد دلیل اقدام حیدر مصلحی برای استعفا منتشر نکردند اما سایت پارلمان نیوز، ارگان فراکسیون اقلیت مجلس هشتم این اقدام را حاصل اختلاف میان وی و محمود احمدی نژاد بر سر یکی از معاونان این وزارتخانه دانست.

به نوشته پارلمان نیوز این معاون وزارت اطلاعات مورد حمایت اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد بوده و عزل او توسط وزیر اطلاعات، مخالفت محمود احمدی نژاد را در پی داشت.

سایت فراکسیون اقلیت مجلس نوشت که پافشاری آقای مصلحی بر عزل معاون وزارت اطلاعات در نهایت منجر به "عزل" خود وزیر شد.

ابقای وزیر اطلاعات در مقام خود توسط رهبر ایران، پوشش خبری متفاوت رسانه های ایرانی و افزایش انتقادها از دولت محمود احمدی نژاد را در پی داشت. در حالی که خبرگزاری های فارس و مهر و ایسنا همان یکشنبه شب از مخالفت آیت الله خامنه ای با استعفای حیدر مصلحی خبر دادند. ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران با حدود ۱۴ ساعت تاخیر یعنی حدود ظهر روز دوشنبه (۲۹ فروردین) تایید کرد که رهبر ایران با این استعفا مخالف بوده است.

ایرنا در صبح روز دوشنبه انتشار این خبر را یک "سناریو" علیه دولت محمود احمدی نژاد دانسته بود.

در حالی که ایرنا از ابلاغ نشدن دستور آیت الله خامنه ای برای ابقای وزیر اطلاعات خبر داده بود، حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان در سرمقاله روز سه شنبه این روزنامه خبر داد که دستور کتبی آیت الله خامنه ای در این مورد به شخص محمود احمدی اعلام شده است.

روز چهارشنبه ۳۱ فروردین نیز نامه حمایت آیت الله خامنه ای از وزیر اطلاعات منتشر شد.

پایگاه خبری دفتر حفظ و نشر آثار رهبر ایران، متن و تصویر نامه او را به حیدر مصلحی منتشر کرد که در آن بر ادامه فعالیت آقای مصلحی به عنوان وزیر اطلاعات تأکید شده بود.

روز چهارشنبه همچنین ۲۱۶ نماینده مجلس خواستار حمایت آقای احمدی نژاد از آقای مصلحی شدند. این نمایندگان با امضای بیانیه ای خطاب به محمود احمدی نژاد از او خواستند با "موضع گیری صریح در حمایت از وزیر اطلاعات به سوء استفاده دشمنان خاتمه دهد".

افزایش اختلاف میان هواداران و منتقدان محمود احمدی نژاد

حق نشر عکس Reuters
Image caption منتقدان آقای احمدی نژاد ، اسفندیار رحیم مشائی را متهم می کنند که در استعفای وزیر اطلاعات نقش داشته است

طی این هفته و در پی انتشار خبر استعفای وزیر اطلاعات و مخالفت آیت الله خامنه ای با این استعفا، اختلاف میان هواداران و منتقدان محمود احمدی نژاد پر رنگ تر شد.

منتقدان آقای احمدی نژاد، او را متهم می کنند که بدون هماهنگی با رهبر ایران، وزیر اطلاعات را برکنار کرد و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر او را نیز متهم می کنند که دراین موضوع نقش داشته است.

از جمله، احمد توکلی نماینده محافظه کار منتقد دولت در مجلس، با اشاره با لزوم کسب نظر رهبر ایران در هنگام انتخاب یا تغییر وزرای خارجه، دفاع و اطلاعات گفته بود: "احمدی نژاد وظیفه داشت از قبل، نظر مثبت رهبر معظم انقلاب را داشته باشد اما این کار را نکرد."

ابوالقاسم خزعلی، از روحانیون بلندپایه و عضو مجلس خبرگان رهبری در ایران نیز از آقای احمدی نژاد خواست که جلوی "نفوذ جریان انحرافی در دولت" را بگیرد.

او گفت که همه مسئولان باید از دستورات رهبری اطاعت کنند.

در مقابل، سایت رجانیوز از جمله رسانه های هوادار محمود احمدی نژاد، روز دوشنبه استعفای وزیر اطلاعات را نتیجه "مقاومت او در مقابل برخی اعمال نظرهای جریان نفوذی در حوزه مسائل امنیتی کشور" خواند.

سایت "دولت یار"، دیگر رسانه حامی محمود احمدی نژاد، نیز در شماره روز سه شنبه خود به منتقدان رئیس جمهوری در جناح محافظه کار هشدار داد که خود را به "ورطه نابودی گروههای معاند قبلی" نیندازند.

در همین روز، فاطمه بداغی، معاون حقوقی محمود احمدی نژاد در مصاحبه ای با ایرنا گفت دولت "توهین کنندگان" به آقای احمدی نژاد را به دادگاه می برد. وی افزود که توهین به مسئولان اجرایی و حتی "کارکنان وزارتخانه ها در حال انجام وظیفه" جرم است.

طی این هفته، اسفندیار رحیم مشایی همچنان در کانون اختلافات میان هواداران و مخالفان دولت قرار داشت.

آقای مشایی روز شنبه ۲۷ فروردین در مراسم اختتامیه نمایش منشور کوروش در موزه ملی ایران گفت قصد ورود به مجلس را ندارد، اما برای مشخص شدن تصمیم او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری باید تا شش ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری صبر کرد.

اما روزنامه کیهان در سرمقاله ای به قلم حسین شریعتمداری به آقای مشایی هشدار داد که از فیلتر شورای نگهبان برای حضور در انتخابات عبور نمی کند.

اسفندیار رحیم مشایی از نزدیک ترین یاران رئیس جمهوری ایران است و اصطلاح مکتب ایرانی را نخستین بار او مطرح کرد که واکنش های منفی به آن همچنان ادامه دارد.

ادامه اختلاف بر سر وزارت ورزش

حق نشر عکس no credit
Image caption مجلس ایران، بر تشکیل وزارت ورزش توسط دولت اصرار دارد

تاخیر در تاسیس وزارت ورزش و جوانان نیز از دیگر موضوعات مورد اختلاف دولت با نمایندگان مجلس و مقام های قضایی در این هفته بود.

قانون تبدیل دو سازمان تربیت بدنی و ملی جوانان به وزارت ورزش و جوانان، در جلسه علنی دوازدهم دی ماه ۱۳۸۹ به تصویب نمایندگان مجلس ایران رسید و شورای نگهبان نیز این قانون را تایید کرد، اما دولت می گوید که اجرای این قانون را به مصلحت نمی داند و تاکنون در این مورد اقدامی نکرده است.

مصطفی کواکبیان، نماینده مردم سمنان، روز سه شنبه ۳۰ فروردین عزل و نصب های حوزه ورزش را خلاف شرع خواند و ناصر موسوی، نماینده فلاورجان هم با توجه به اتمام مهلت قانونی، نسبت به لزوم معرفی هر چه سریعتر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به رئیس جمهوری تذکر داد.

ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضاییه نیز در همان روز گفت: "نامه ارسالی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر عدم اجرای قانون وزارت ورزش و جوانان توسط دولت، با جدیت رسیدگی خواهد شد و در این راستا پرونده آن به واحدهای قضایی مربوطه ارجاع شده است."

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز روز دوشنبه به سرآمدن مهلت قانونی تشکیل وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت عزل و نصب ها در خارج از این مهلت اشکال شرعی و قانونی دارد.

محمد رضا باهنر، از نمایندگان بانفوذ جناح اصولگرا در مجلس ایران نیز در همان روز گفت دولت از نهم فروردین ۱۳۹۰ نمی تواند از ردیف بودجه سازمان ورزش استفاده کند و هرگونه دخل و تصرفی در بودجه این سازمان غیرقانونی بوده و قابل پیگرد است.

آقای باهنر همچنین در واکنش به اظهارات اسفندیار رحیم مشایی در مورد وزارت ورزش و جوانان گفته بود: "تلاش می کنیم از ابزار نظارتی بهره بگیریم و به استیضاح و عدم کفایت رئیس جمهوری نرسیم."

اسفندیار رحیم مشایی، روز یکشنبه گفته بود که رئیس جمهوری ایران "مخالف" تشکیل وزارت ورزش و جوانان است و آن را به "صلاح" ورزش کشور نمیداند.

تشدید درگیری های لفظی میان ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس

حق نشر عکس no
Image caption پس از آغاز اعتراضات مردمی در بحرین درگیری لفظی بین مقامات ایرانی و کشورهای عربی خلیج فارس افزایش یافته است

طی این هفته، روابط ایران با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، همچنان تنش آلود بود.

وزارت امور خارجه ایران روز جمعه، ۲۶ فروردین با ارسال نامه ای به دبیر کل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت این سازمان، خواستار دخالت این شورا در پایان دادن به سرکوب معترضان در بحرین شد.

اما اعضای شورای همکاری خلیج فارس روز دوشنبه ۲۹ فروردین در جلسه خود در ریاض خواستار توقف "مداخله ایران" در امور داخلی بحرین شدند.

یک روز بعد از آن، ایران موضع گیری کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و اظهارات وزیر خارجه بحرین در مورد دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عضو شورا را نادرست خواند.

اما شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات متحده عربی نیز روز چهارشنبه از ایران خواست در سیاست های منطقه ای اش تجدید نظر کند و به اتحاد کشورهای خلیج فارس احترام بگذارد.

همچنین شیخ الازهر در مصر که بالاترین مقام مذهبی اهل تسنن محسوب می شود، روز چهارشنبه درباره "دخالت ایران در امور کشورهای عربی"، به ایران هشدار داد.

احمد محمد الطیب در یک کنفرانس خبری گفت آنچه در کشورهای عربی می گذرد موضوعی داخلی است و فقط به ملت های همین منطقه مربوط می شود.

رسانه های دولتی و نزدیک به حکومت در ایران اظهارات او را "خصمانه" توصیف کردند.

در همین حال دانشجویان دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین در اعتراض به نحوه برخورد دولت بحرین با مخالفان و حمایت عربستان سعودی از نیروهای امنیتی آن کشور از صبح پنجشنبه در برابر سفارت عربستان سعودی در تهران دست به یک تحصن سه روزه زدند.

درپی آغاز اعتراضات مردمی در بحرین، این کشور مواضع ایران را دخالت در امور داخلی خود خوانده و نسبت به ادامه آن هشدار داده است.

ایران و بحرین تهدید کرده اند که سفارتخانه های یکدیگر را تعطیل می کنند. دو کشور سفرای خود را از تهران و منامه فراخوانده اند و بحرین اعلام کرده دو ایرانی را به اتهام جاسوسی محاکمه خواهد کرد.

درخبری دیگر، وزیر خارجه کویت روز پنجشنبه، اول اردیبهشت گفت که یک حلقه جاسوسی ایران که سال گذشته در کویت کشف شد برای بمبگذاری در تاسیسات "استراتژیک" کویت مواد منفجره حمل می کرده است.

شیخ محمد السالم الصباح در گفتگو با تلویزیون العربیه همچنین ایران را به تلاش برای سرنگون کردن حکومت بحرین متهم کرد.

کویت پیشتر سه دیپلمات ایرانی را نیز از خاک خود اخراج کرده بود و ایران هم با اخراج سه دیپلمات کویتی دست به اقدام متقابل زد.

ادامه واکنش ها به فیلم "ظهور بسیار نزدیک است"

حق نشر عکس mahdi yavar
Image caption در هفته های گذشته توزیع گسترده و رایگان فیلم ظهور بسیار نزدیک است، واکنشهای منفی فراوانی در پی داشت

دراین هفته نیز، واکنش ها به فیلم جنجالی و مستند "ظهور بسیار نزدیک است"، همچنان ادامه یافت.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید قم، روز یکشنبه ۲۸ فروردین با اشاره به گزارش های مربوط به در دست تولید بودن دومین فیلم "ظهور بسیار نزدیک است"، خواستار برخورد دستگاه قضایی با این اقدام شد.

در هفته های گذشته، توزیع گسترده و رایگان فیلم "ظهور بسیار نزدیک است" در مورد زمان ظهور امام دوازدهم شیعیان و کسانی که مقدمه ظهور او را فراهم می آورند، واکنشهای منفی فراوانی در پی داشت.

در این فیلم، ادعا شده که محمود احمدی نژاد، آیت الله علی خامن های و شیخ حسن نصرالله، به ترتیب "شعیب بن صالح"، "سید خراسانی" و "سید یمانی" هستند که در برخی از منابع شیعه، به عنوان سه نفر از یاران امام دوازدهم مورد اشاره قرار گرفتهاند.

این هفته همچنین فیلمی در سایت های اینترنتی منتشر شد که در آن آیت الله محمد سعیدی، امام جمعه قم، در یک جلسه سخنرانی، به نقل از خواهر آیت الله خامنه ای می گوید که رهبر ایران در هنگام تولد عبارت "یا علی" را به زبان آورده است.

اما ایرنا روز پنجشنبه،اول اردیبهشت، بیانیه دفتر آیت الله سعیدی در توضیح این اظهارات را منتشر کرد. امام جمعه قم در این بیانیه پذیرفت که انتشار این فیلم در فضای اینترنت "موجب نگرانی عده ای" شده و از "حساسیت منطقی" این عده تشکر کرد.

مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس اوپک در تهران

مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) روز پنجشنبه، اول اردیبهشت در تهران برگزار شد و تمبر یادبودی نیز در همین ارتباط با حضور دبیر کل اوپک، امضا شد.

عبدالله البدری دبیر کل اوپک، مسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران و رئیس فعلی سازمان اوپک به همراه نماینده ونزوئلا در سازمان کشورهای صادرکننده نفت در این مراسم حضور داشتند.

روز شنبه ۲۷ فروردین نیز بزرگترین نمایشگاه نفت و گاز خاورمیانه در تهران افتتاح شد و مقامات ایران از شرکت های خارجی خواستند که در این کشور سرمایه گذاری کنند.

محمد رضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه نفت و گاز و پتروشیمی در تهران خواستار حضور مداوم مهمانان خارجی حاضر دراین مراسم در ایران شد و از مسعود میرکاظمی، وزیر نفت خواست که برای قدردانی از حضور خارجی ها در شرایط سخت تحریم، با تمام این شرکت ها قرارداد همکاری منعقد شود.

دستگیری اعضای "گروه خلق عرب" در خوزستان

روز پنجشنبه، یکی از مقام های نیروی انتظامی خوزستان از دستگیری هشت نفر به اتهام دست داشتن در حملات مسلحانه در اهواز خبر داد.

به گفته جانشین فرمانده نیروی انتظامی استان خوزستان، در جنوب ایران، این هشت نفر در ارتباط با کشتن سه شهروند اهوازی دستگیر شدند.

اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر

کارگران مجتمع پتروشیمی ماهشهر طی این هفته نیز به اعتصاب خود ادامه دادند. این کارگران از روز ۲۰ فروردین در اعتراض به پایین بودن دستمزدشان در اعتصاب به سر می برند.

در همین حال قدرت الله علیخانی، نماینده مجلس روز شنبه گفت که نرخ واقعی بیکاری در ایران بیش از پانزده و نیم درصد است و چهار میلیون نفر در این کشور بیکار هستند.

مطالب مرتبط