بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران؛ سوم اردیبهشت

اشاراتی کنایه آمیز به اختلافی که بر سر کناره گیری یا ابقای وزیر اطلاعات پیش آمده است در بیشتر روزنامه های امروز صبح تهران دیده می شود که اکثر آن ها به تائید موضع رهبر جمهوری اسلامی پرداخته و به آرامی از دولت گلایه کرده اند که چرا باعث شده است این اختلافات علنی شود.

"هر چه مشایی می گوید مورد تایید احمدی نژاد است" به نقل از یکی ازمدیران دولت در صدر اخبار مردم سالاری آمده، آرمان از بازداشت مجدد شخص فحاش به هاشمی" خبر داده، روزگار با "آزمونی بزرگ در انتظار خودی ها" به گزارش راجع به مسائل داخلی پرداخته، ابتکار "هشدار های رییس مجلس خبرگان" را با اهمیت دیده و رسالت از قول همین مقام نوشته "ولی فقیه زمان ستون خیمه انقلاب است".

عباس عبدی در سرمقاله روزگار نوشته یکی از آسیب‌های مهم جامعه ما اختلال کارکردی نهادهای آن است. در واقع می‌توان گفت نهادهای گوناگون در هر جامعه برای انجام وظایف و کارکردهای معینی تاسیس می‌شوند، ولی به دلایل متعددی ممکن است این نهادها قادر به انجام این وظایف یا کارکردها نباشند.

نویسنده با اشاره به استعفای وزیر اطلاعات و نامه رهبر جمهوری اسلامی و برخورد دولت با آن اظهار عقیده می کند که فقدان احزاب و نهادهای سیاسی واقعی در کشور یک از عمده ترین دلایل اختلال در کارکرد نهادهاست چرا که اگر دو نهاد دانشگاه و مطبوعات عهده‌دار انجام فعالیت یا کنش سیاسی سازمان ‌یافته شوند، این کار را به صورت ناقص و با کنار نهادن وظیفه اصلی خود انجام می‌دهند.

حالت دیگری که نویسنده سرمقاله روزگار از آن ابراز نگرانی می کند این است که هیچ نهادی عهده‌دار انجام وظیفه به زمین گذاشته مزبور نشود و این وظیفه یا کارکرد همچنان بر روی زمین بماند. روشن است که آسیب‌های ناشی از عدم انجام چنین وظیفه‌ای گریبان همه را خواهد گرفت. چنان که در استعفای وزیر اطلاعات و اتفاقات پس از آن رخ داد و مسائلی که باعث شد رییس مجلس از دولت به قوه مقننه شکایت برد.

"رعایت قانون وظیفه است نه سلیقه" عنوان سرمقاله آفرینش است که در آن نوشته دولت حق دارد در زمان بررسی یک طرح در مجلس نظرات کارشناسی خود را درمورد ابهامات و یا نقاط ضعف آن بیان کند و مخالفت خود را ابراز نماید. با توجه به روند تصویب قانون در کشور در دو مرحله دیگر امکان رسیدگی به نحوه تصویب قوانین در شورای نگهبان و مجمع تشخیص وجود دارد. نگرانی ما اینجاست که در صورت عدم اجرای قوانین مصوب کشور زمینه برای رعایت نشدن و یا برخورد سلیقه ای در اجرای قوانین در کشور به امری عادت وار تبدیل شود، که لطمه برزگی به حیثیت و اقتدار قوه قانون گذاری کشور خواهد گذاشت.

سیاست روز در تحلیل روز خود نوشته: "باید پذیرفت اشراف و مدیریت ولی فقیه بر اوضاع کشور و تحولات منطقه قطعا بیش از رئیس‌جمهور و اطرافیان و حامیان ایشان است، رهبری نظام براساس شرایط سیاسی ـ‌امنیتی و منطقه‌ای و بین‌المللی تشخیص داده‌اند که آقای مصلحی باید در وزارت اطلاعات بماند."

رئیس‌جمهور و شاکله دولت باید از این حکم تبعیت کنند. که اگر چنین نشود، هر چند شاکله وزارت اطلاعات ولایت‌مدار هستند، اما ادامه فعالیت وزیر اطلاعات در آن وزارتخانه آسان نخواهد بود. اگر این روند ادامه پیدا کند باید در انتظار آینده باشیم و بگوییم که هزینه‌های پافشاری دولت و رئیس‌جمهور بر نظر خود را چه کسی باید تحمل کند؟

به نظر محمد صفری در مقاله سیاست روز حمایت‌های گسترده و پدرانه رهبری نظام از دولت آقای احمدی‌نژاد را باید بهتر از اینها قدردان بود.حمایت‌های ایشان به خاطر فعالیت‌هایی است که تاکنون انجام داده است چه در عرصه داخلی و چه در عرصه بین‌المللی، پس این دستاوردها به خاطر این موضوع نباید پایمال شود.

میرزا بابا مطهری نژاد مردم سالاری نوشته نمی دانم به چه زبانی باید گفت، قضیه جدی است! این روزها رسم بر این است که موضوعات حیاتی را به پاشنه آشیل، موی سامسون، چشم اسفندیار.... می چسبانند تا به این وسیله حساسیت موضوع را به شنونده و خواننده القا کنند، اما در این مورد خاص، ماجرا واقعا جدی تر ازاین حرف هاست.

به نظر نویسنده مردم سالاری اگر رسانه ها و نهادها و احزاب، فعال و دارای قدرت باشند بر عملکردها نظارت می کنند و به موقع آنها را نقد می کنند و از عمیق شدن ضعف ها و انحراف ها جلوگیری می کنند و برعکس یکدست شدن قدرت و تضعیف احزاب، رسانه ها و نهادهای مدنی، جامعه را به مصیبت «اندویدآلیسم» یا تفرد مبتلا می کند.

این حقیقت را تلخ یا شیرین باید پذیرفت که محدودیت های احزاب و رسانه ها یعنی دچار شدن با چالش هایی مانند آنچه که هفته گذشته شاهد بودیم و همیشه هم ختم به خیر نمی شودو خدای ناخواسته ممکن است جراحات ناشی از آن بسیار خسارت بار باشد.

عماد افروغ در روزگار نوشته باز هم چند صباحی است که شاهد عوام‌زدگی و غلبه نوعی احساس‌گرایی و خرافه‌گرایی در قالب‌ها و اشکال متفاوت آن و با نیت‌ها و اغراض مختلف هستیم و تاسف‌بار آنکه همه اینها به اسم دینداری به مردم قالب می‌شود.

از تمثال‌گرایی و استفاده از مضامین خرافی و غیرمستند گرفته تا داغ کردن ماجراهای ظهور امام زمان. اصلا کسی از خودش می‌پرسد چه عاملی سبب شده است که در کشور توهم و سمبلیسم رفتاری اینقدر رواج یابد؟ آیا همین اتفاق‌ها را دلسوزان کشور پنج سال پیش تذکر ندادند؟

باز دوباره نشانه‌های فراوانی از تلقی احساسی از دین به وجود آمده است و عده‌ای می‌خواهند مردم را به جای عقل‌گرایی و دفاع روشمند و مستدل از دین به سمت و سوی احساسی هدایت کنند. چند چیز در کشور به طور گسترده دیده می شود.‌یکی تمثال‌گرایی است، گرچه از قبل هم وجود داشته اما شدت گرفته است. دوم انتظار‌گرایی‌های نامعقول و ناموجه و تعیین زمان ظهور؛ برخوردهای احساسی و هیجانی که پشتوانه مستحکم معرفتی و دینی ندارد.

به عقیده نویسنده مقاله روزگار اگر قرار باشد انقلاب مخملی‌ای در ایران صورت بگیرد از طریق همین تفکرات سطحی، جمودگرایانه حجتیه‌ای و شبه‌ حجتیه‌ای خواهد بود. متولیان این نگرش خیلی آرام در دستگاه‌های رسمی رخنه کرده و عقبه این دستگاه‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند. وقتی همه چیز به امام زمان منسوب می‌شود، وقتی از عقل و خالقیت عمومی سلب اراده می‌شود، آیا این ترجمانی از همان انفعال‌گرایی منتسب به انجمن حجتیه نیست.

هشدارها به احمدی نژاد

حق نشر عکس lll

روزگار در زیر تصویری از فاطمه رجبی نوشته: "نویسنده کتاب احمدی‌نژاد معجزه هزاره سوم، ملت حزب‌اللهی ایران را تا زمانی حامی احمدی‌نژاد دانست که‌ وی از ولی فقیه تبعیت محض کند. رجبی در این باره اضافه کرد: "مردم آقای احمدی‌نژاد را روی شانه‌های خود نگه خواهندداشت اما او تصور نکندکه۲۵ میلیون رای دارد و این افراد به خاطر شخص احمدی‌نژاد به او رای داده‌اند. نه این‌طور نبوده است چراکه ملت به خاطر گفتمان انقلاب اسلامی به احمدی‌نژاد رای دادند و هر زمان که گفتمان را درخطر ببینند، علیه جریان متهاجم به گفتمان انقلاب بسیج خواهندشد."

به گزارش این روزنامه فاطمه رجبی ‌با بیان اینکه ملت حزب‌الله هیچ‌گاه با هیچ فردی و هیچ جریانی عقد اخوت نبسته‌ است گفت:‌ "برای حزب‌الله فقط اصول و معیار مهم است و تا زمانی که افراد مطابق با این اصول و معیارهای ارزشی باشند، مورد حمایت قرار خواهندگرفت اما اگر زمانی افراد از این اصول عدول کنند، ملت حزب‌الله تضمینی برای حمایت از این افراد ندارند."

مطهره شفیعی در تهران امروز نوشته پروژه جدایی احمدی‌نژاد از اصولگرایان روز پنج‌شنبه با اظهارات یکی از پاستورنشینان کلید خورد. در حالیکه تا سال گذشته اصولگرایان به عنوان حامی دولت و در کنار رئیس‌جمهور حضور داشتند اما ظاهرا نقشی که دولت برای آنها در سال ۹۰ تعریف کرده است، از حامی تبدیل به رقیب شده است. البته زمزمه‌های جدایی اصولگرایان از احمدی‌نژاد از پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ رقم خورد اما آنچنان نبود که حساسیتی برانگیخته شود و تنها موضع شخصی برخی دولتمردان تلقی شد.

به گزارش این روزنامه امیری فر که از یاران انتخاباتی مشایی است، در گفت‌وگویی، اصولگرایان را رقیب انتخاباتی دولت نامید. موضوعی که قابل پیش‌بینی بود اما علنی‌ کردن آن در این مقطع که دولت درگیر چالشهای دیگری مانند ماجرای وزیر اطلاعات است، غیرمنتظره می‌نمود. این جدایی را این بار رئیس شورای فرهنگی دولت که انتصاب او از سوی مشایی صورت گرفته است، مطرح کرد و حتی پیش‌بینی نمود که دولت طرف پیروز رقابت با اصولگرایان خواهد بود.

روز پنج‌شنبه این پروژه با محوریت مشایی کلید خورد و باید منتظر انتخابات اسفند بود و دید آیا پیش بینی امیری‌فر درست خواهد بود و اصولگرایان به حاشیه خواهند رفت یا خیر.

کیهان که در سه روز آخر هفته با افشای نامه آیت الله خامنه ای خطاب به حیدر مصلحی وزیر اطلاعات تنها روزنامه ای بود که به مصاف با دولت رفت و محمود احمدی نژاد را تهدید کرد که با جدا شدن از رهبری حذف خواهد شد امروز در ستون طنز خود با عنوان "پفک" نوشته:

گفت: یکی از عوامل مشایی طی مصاحبه ای به کیهان شدیداً حمله کرده که چرا مشایی را منحرف دانسته است و برای اثبات حقانیت! مشایی گفته است او در شبانه روز فقط ۲ ساعت می خوابد! گفتم: از کی تا به حال، «کم خوابی» نشانه خوب بودن است؟! اگر این آقا راست بگوید، می توان نتیجه گرفت که آقای مشایی به خاطر همین کم خوابی، حرف های نامربوط می زند! گفت: این عاشق سینه چاک گفته است؛ کسانی که مشایی را قبول ندارند، نمی توانند حامی و طرفدار دولت باشند! گفتم: یاد آن روزها بخیر که وقتی می خواستی از بقالی محل یک کیلو قند بخری می گفت؛ باید یک بسته پفک هم ببری، قند را بدون پفک نمی فروشیم! گفت: همین آقا در حالی که آنچه از طرف حلقه مشایی به وی دیکته شده را تکرار می کند، اصرار هم دارد که خودش را خیلی متدین و انقلابی هم نشان بدهد. گفتم: چه عرض کنم؟! یارو رفته بود حج ولی نماز نمی خواند و طواف نمی کرد، پرسیدند این دیگه چه نوع حجی است؟! در جواب گفت؛ قبل از حرکت به ما گفته اند همه چیز برعهده کاروان است؟!

بحران خاورمیانه بدون ذکر اخبار سوریه

"تداوم اعتراض ها به رفتار خشونت آمیز در بحرین" عنوان اصلی جام جم است، کیهان و خراسان از قول فرمانده سپاه نوشته اند "اسرائیل و تمام پایگاه های منطقه ای آمریکا در تیررس موشکی ماست"، "روزهای سرنوشت‌ساز در یمن و بحرین"، روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "عفو بین المللی خواستار دخالت شورای امنیت در کشتار بحرین شد". قدس از قول آیت الله جوادی آملی نوشته "کافر بودن آل سعود و آل خلیفه مشهود است".

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود اخبار تازه درباره احتمال بازگشائی سفارت ایران در قاهره را بررسی کرده و نوشته طبعاً سؤال جدی و منطقی اینست که در مصر، چه تغییری رخ داده که ما را برای فشردن دست مقامات رژیم کمپ دیویدی قاهره وسوسه می‌کند؟ کسانی ممکن است پاسخ دهند که اوضاع در مصر دگرگون شده و همین بهترین علامت برای اثبات ضرورت گرایش ما به سمت و سوی مصر است. اما آیا واقعیت‌های عینی همین استنتاج نادرست را ثابت می‌کند؟

به نوشته این روزنامه تکرار خواسته‌های رژیم کمپ دیویدی و مشخصاً اصرار آنها برروی حذف نام شهید خالد اسلامبولی از یکی از خیابان در تهران را باید "میزان الحراره" مناسبی برای سنجش وضعیت قاهره بدانیم و به این جمع بندی برسیم که تا خواسته‌های تکرار و یادآور اراده صهیونیستها ادامه دارد عملاً چیز زیادی در حاکمیت مصر رخ نداده است. در نتیجه، شتاب ما برای از سرگیری مناسبات، بی‌معنی است.

پیشنهاد روزنامه جمهوری اسلامی این است که برای درک صحیح شرایط مصر و تصمیم گیری دقیق درباره زمان مناسب از سرگیری روابط و هر اقدام دیگر، لازم است دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر تقویت شود. مسئولان وزارت امور خارجه باید به این نکته توجه کنند که افراد ناموفقی که در ماه‌های آخر عمر حکومت حسنی مبارک درحالی که در قاهره حضور داشتند به تهران اصرار می‌کردند روابط خود را با رژیم مبارک گسترش دهد، اکنون نمی‌توانند شرایط مصر را درک کنند. جمهوری اسلامی ایران به افرادی در دفتر حفاظت منافع خود در قاهره نیازمند است که عملکرد گذشته آنها نشان دهنده نظر صائبشان باشد.

حق نشر عکس yy
Image caption اجاره دستوری خانه های خالی، کارتون سلمان طاهری، روزنامه شرق

"اقتصاد جهان به کجا می‌رود؟" گزارش اصلی دنیای اقتصاد است و جهان صنعت از "سبقت ۱۶۵ درصدی سکه از نرخ جهانی طلا‌" خبر داده است.

مریم بابایی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته وزیر دو شغله وزارت مسکن می‌گوید که رکورد تولید مسکن در کشور شکسته شده است. گمان می‌کنم ورود یک میلیون واحد مسکونی در سراسر کشور بر بازار تقاضا تاثیر بسزایی گذاشته است و لابد قیمت‌ها را تکانی می‌دهد.

به نوشته این مقاله: "دیگر نگرانی ندارم زیرا بسته حمایتی دولت هم از تابستان در راه است. به بنگاه می‌روم و به خیالم با دو میلیون افزایش وام مسکن و این همه حمایت امسال دیگر حتما صاحبخانه می‌شوم اما مغزم سوت می‌کشد؛ اجاره آپارتمان ۵۰ متری، یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان. فکر می‌کنم این بار چقدر محترمانه به بازی دعوت شده‌ام."

همین روزنامه در گزارشی با اشاره به وعده رییس جمهور برای ساخت دو و نیم میلیون خانه نوشته اما آن سوتر از دفاتر اداری مسوولان، یعنی پای معامله در بنگاه‌های معاملات ملکی این نرخ غیرمنطقی و نظارت نشده اجاره‌بها و حتی قیمت خانه‌هاست که بی‌صدا آهنگ رشد افسارگسیخته خود را آغاز کرده است.

به نوشته جهان صنعت، وزیر مسکن که تاکنون توانسته تمام انتقادات و حتی مشکلات بر سر راه اجرایی شدن طرح عظیم مسکن مهر را پشت‌سر بگذارد در ایلام به‌گونه‌ای از رونق اقتصادی، کنترل قیمت زمین و مسکن، ایجاد اشتغال، امنیت روانی مردم، افزایش امید به آینده و کاهش جرایم که همه به‌گونه‌ای با تامین مسکن به دست می‌آید، سخن می‌گوید که گویی به راستی و درستی معتقد است که قلب نظام اقتصادی کشور بخش مسکن است.

شوخی با تیترها

ابتکار نوشته:

- حدادیان: مشایی نماینده شود، من هم کاندیدا می‌شوم و در مجلس پشت سرش می‌نشینم [یادم باشه آرای من از آرای اون بیشتر باشه] - وزیر کار: ایران تنها کشوری است که هیچ کارتن خوابی ندارد! [اینجا بیشتر روی نایلون و پارچه‌های کهنه می‌خوابن] - دبیر جامعه وعاظ ولایی: رئیس جمهور بعدی مشایی است [پس برای چی اینهمه ما دور ورش می‌چرخیم؟] - احمدی نژاد: دوران ما آخرین پیچ تاریخ است [اینجا یه نیش ترمز بعدش تخت گاز می‌ریم] - روایت محسنی اژه ای از نحوه کنارگذاشتن اش وزارت اطلاعات: نفهمیدم چطور برکنار شدم [خوبیش اینه که آدم متوجه نمیشه و دردش کمتره] - جاسبی: برای ادامه کار با من صحبتی نشده [البته اون طرفی‌ها دلشونو خوش نکنن، چون توی این ۳۰ سال هیچ وقت دراین باره با من صحبت نشده بود]

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کارتون روز

مطالب مرتبط