صالحی: کشورهای منطقه از سیاست های شتاب زده پرهیز کنند

صالحی حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امورخارجه ایران سیاست غربی ها در برخورد با اعتراضات مردمی در منطقه را متناقض توصیف کرد

علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران می گوید به کشورهای منطقه پیشنهاد برادرانه می کنم که از سیاست های شتابزده پرهیز کنند.

به گزارش خبرگزاریهای ایران، آقای صالحی روز شنبه سوم اردیبهشت در همایش سفرای ایران در حوزه خلیج فارس از حکومت های کشورهای عربی خواست تا در مسیر غلط گام برندارند و تصور نکنند با خاموش کردن صدای ملت خود به مقصود رسیده اند.

آقای صالحی گفت: "ما به حاکمیت ارضی کشور بحرین احترام می گذاریم اما درعین حال اعتقاد داریم که مردم این کشور حق داشتن حداقل حقوق شهروندی به رسمیت شناخته شده در جهان را هم دارند."

او از دولت بحرین خواست تا دیر نشده به مطالبات مشروع مردم خود توجه کند و به بحران تصنعی کنونی پایان دهد.

اعتراضات مردمی در بحرین از اواسط ماه فوریه سال جاری میلادی با شعار مقابله با تبعیض علیه شیعیان این کشور - که ۷۰ درصد جمعیت بحرین را تشکیل می دهند - شروع شد.

حاکمان بحرین سنی مذهب هستند.

طی این مدت اعتراضات با سرکوب خشن دولتی روبرو شد و تعدادی از معترضان کشته شدند.

آقای صالحی در ادامه گفت: "هیچ توجیهی برای استفاده از تفاهمنامه سپر جزیره، برای دخالت در امور داخلی بحرین وجود ندارد زیرا این تفاهمنامه برای زمانی است که کشوری ثالث به این کشور تجاوزکند."

تفاهمنامه سپر جزیره، تفاهمنامه ای بین کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است که در آن آمده آنها می توانند در قبال حمله کشوری ثالث به هریک از اعضا اقدام به اعزام نیروی نظامی به منطقه جنگی کنند.

او در ادامه به تناقض رفتار غربی ها درباره اتفاقات رخ داده منطقه اشاره کرد و گفت: "آنها به یک کشور علیه یک حکومت نیرو می فرستند و از سوی دیگر در کشوری دیگر در حمایت از حکومت، نیرو اعزام می کنند."

روابط بحرین و ایران در پی بروز ناآرامی های اخیر در بحرین بحرانی شده است.

تنش در روابط ایران و بحرین پس از آن آغاز شد که ایران سرکوب مردم معترض این کشور را محکوم کرد و با حضور نیروهای نظامی عربستان و امارات متحده عربی برای کمک به سرکوب معترضان، به سه مرجع بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل نامه نوشت.

دو کشور ایران و بحرین سفرای خود را از تهران و منامه فرخوانده اند و بحرین اعلام کرده است که دو ایرانی را به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی محاکمه خواهد کرد.

مصرگام شجاعانه ای برای ارتقا روابط دو کشور بردارد

وزیر امورخارجه ایران همچنین خواستار برداشته شدن گام شجاعانه ای از سوی دولت مصر برای ارتقای سطح روابط دو کشور شد.

آقای صالحی گفت: "ما آمادگی خود را برای ارتقای سطح روابط بین دو کشور در تبادلات شفاهی و کتبی اعلام کرده ایم."

او به فشارهایی که در این زمینه به دولت مصر وارد می شود اشاره کرد و گفت که مسئولین مصری خود می دانند چگونه با این رفتارها برخورد کنند.

پیش از این نبیل عربی، وزیر امور خارجه مصر گفته بود که این کشور آماده گشودن "صفحه تازه ای" از روابط با همه کشورها از جمله ایران است.

رسانه های مصر گزارش داده بودند که وزیر امور خارجه مصر پس از دیدارش با مجتبی امانی، رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره، گفت: "ایرانی ها و مصری ها شایسته داشتن روابطی هستند که بازتاب تاریخ و تمدن این دو کشور باشد، روابطی که بر اساس احترام متقابل به تمامیت ارضی و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر باشد."

در این دیدار رئیس دفتر حفاظت از منافع ایران، با تسلیم پیام کتبی علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه مصر به آقای عربی، رسماً از او دعوت کرد تا به ایران سفر کند.

مطالب مرتبط