واکنش به رهاکردن دو بیمار در بزرگراه خلیج فارس تهران

دو بیمار بستری رها شده در حاشیه اتوبان خلیج فارس تهران حق نشر عکس ISNA
Image caption تصویری از دو بیمار رهاشده که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده است

مقام های قضایی و بهداشتی ایران از برخورد شدید با عوامل رهاکردن دو بیمار بستری در حاشیه یکی از بزرگراههای جنوب تهران خبر دادند.

در پی انتشار گزارش‌هایی در ارتباط با رهاکردن دو بیمار در حاشیه بزرگراه خلیج فارس تهران توسط ماموران یک بیمارستان دولتی، سجاد رضوی، مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت ایران گفت که عاملان این واقعه "به اشد مجازات محکوم" می شوند.

آقای رضوی روز یکشنبه چهارم اردیبهشت (24 آوریل) گفت: "علاوه بر برخورد شدید وزارت بهداشت با خاطیان این ماجرا، برخورد حقوقی و قضایی با این افراد نیز از سوی دادستانی تهران انجام می شود."

به گفته آقای رضوی، از دو بیمار رها شده یکی به "علت اختلال حواس و احتمالا اعتیاد" به سازمان بهزیستی تحویل داده شده و بیمار دیگر به خانه خودش رفته است.

بنابر گزارش خبرگزاری ایسنا، ماموران انتظامی تهران این دو بیمار را چند روز پیش در حالی که لباس های بیمارستانی بر تن داشتند و از ناحیه پا، سر و صورت دچار سوختگی شده و زخم هایشان عفونت کرده بود، در کنار اتوبان خلیج فارس، واقع در جنوب تهران و نزدیک به گورستان بهشت زهرا یافتند.

بنابر ادعای این دو بیمار که هنوز مشخصات آنها منتشر نشده است، ماموران یک بیمارستان دولتی در تهران، آنها را به علت عدم توانایی در پرداخت هزینه های بیمارستانی، با آمبولانس به بزرگراه خلیج فارس آورده و رها کرده اند.

'جوسازی سیاسی علیه وزارت بهداشت'

همزمان با انتشار اخبار اولیه در ارتباط با رها کردن دو بیمار در حاشیه تهران، مجلس ایران به این گزارش ها واکنش نشان داد.

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس امروز به خبرگزاری فارس گفت: "به نظر می رسد انتشار این اخبار با این حجم گسترده در رسانه‌های ارتباط جمعی، بیش از آنکه انعکاس واقعیت باشد، نشانه اهداف سیاسی عده ای است که درصدد فضاسازی علیه دولت و به خصوص وزارت بهداشت هستند."

آقای شهریاری که دقایقی پیش از تایید شدن خبر رهاشدن این دو بیمار بستری سخن می گفت، انتشار عکس این افراد با لباس های بیمارستانی را "دلیل قانع کننده ای" ندانست و گفت: "تهیه چنین عکس هایی کار ساده‌ای است و هر کس می تواند این کار را انجام دهد."

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ایران همچنین از پیگیری قانونی برای بررسی صحت این گزارش و "برخورد قضایی" با خاطیان احتمالی آن خبر داد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیز اعلام کرده است که عاملان این واقعه تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند.