عاملان رهاکردن دو بیمار بازداشت شدند

عکسی که فارس از یکی از دوبیمار رها شده منتشر کرده حق نشر عکس FARS
Image caption عکسی که خبرگزاری فارس از یکی از دو بیمار رها شده منتشر کرده است

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران می گوید که ۶ نفر در ارتباط با پرونده رها کردن دو بیمار در بزرگراهی واقع در جنوب تهران بازداشت شده اند.

آقای جعفری امروز (دوشنبه پنجم اردیبهشت) گفت: "شش نفر از عوامل رها کردن بیماران یک بیمارستان دولتی در کشتزارهای اطراف تهران بازداشت شده اند و دستور جلب متهم هفتم نیز صادر شده است."

دادستان تهران در ارتباط با واکنش ها به این واقعه گفت: "این اقدام علاوه بر جریحه دار کردن احساسات عمومی، باعث خدشه دار شدن اعتبار مراکز درمانی به خصوص در بخش دولتی شده است."

حسن امامی رضوی، معاون درمان وزارت بهداشت ایران هم صبح امروز از شناسایی و برکناری عاملان رها کردن دو بیمار در حاشیه بزرگراهی در جنوب تهران خبر داده بود.

آقای امامی رضوی، روز دوشنبه پنجم اردیبهشت (۲۵ آوریل) گفت: "افرادی که در این کار مقصر بوده اند از مسئولیت های خود برکنار شده و شکایت قضایی موضوع در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد."

معاون درمان وزارت بهداشت در ارتباط با بیمارستانی که دو بیمار رها شده ابتدا در آنجا تحت درمان قرار بودند گفت: "بیمارستان امام خمینی تهران که این اتفاق در آنجا رخ داده، مرکزی است که بیشترین خدمات را به بیماران و به خصوص معتادان و افراد بی بضاعت ارایه می کند."

به گفته آقای امامی رضوی یکی از افراد رها شده بیمار "معتادی بوده که خدمات درمانی را طی ۳ روز در بیمارستان امام خمینی دریافت کرده و هیچ پولی نیز از وی گرفته نشده است. این بیمار بعد از اتمام درمان از بیمارستان ترخیص شده اما بعدا این ماجرا رخ داده است. بیمار دوم نیز اصلا در بیمارستان پذیرش نشده و احتمالا برای پذیرش مراجعه کرده اما پذیرش نشده است."

معاون درمان وزارت بهداشت در حالی از "ترخیص و عدم پذیرش" بیماران رها شده خبر داده که روز گذشته (یکشنبه) گزارش ها و عکس های منتشر شده در این ارتباط از پیدا شدن دو بیمار با لباس های بیمارستانی در حاشیه بزرگراه خلیج فارس تهران حکایت داشت.

آقای امامی رضوی هم امروز در پاسخ به این پرسش خبرنگاران گفت که پیدا شدن دو بیمار با لباس بیمارستانی از "ابهاماتی است که هنوز روشن نشده" است.

'پیدا شدن سومین بیمار رها شده'

همزمان با انتشار اخبار جدید در ارتباط با دو بیمار رها شده، روزنامه دولتی ایران، امروز در صفحه نخست خود از پیدا شدن سومین بیمار رها شده که یک زن سالمند است خبر داد.

گروه حوادث روزنامه ایران، سومین بیمار پیدا شده را خانم ش. ک معرفی کرده که ۷۰ سال سن دارد و در روز ۳۱ فروردین ابتدا توسط ماموران یک بیمارستان به آسایشگاه سالمندان کهریزک (واقع در جنوب تهران) منتقل گردیده اما "به علت واجد شرایط نبودن برای پذیرش"، مجددا به بیمارستان باز گردانده شده اما بعد از ظهر همان روز توسط افراد محلی در بیابانهای اطراف کهریزک شناسایی و به آسایشگاه کهریزک منتقل و پس از تشکیل پرونده قضایی با تقاضای ماموران انتظامی منطقه، به طور موقت در این آسایشگاه پذیرش شده است.

همزمان معاون درمان وزارت بهداشت در واکنش به خبر پیدا شدن سومین بیمار رها شده، به خبرنگاران گفت :"این مورد را تاکنون نمی دانستیم و امروز در رسانه ها منتشر شده است که بعد از پیگیری در مورد آن هم اظهار نظر می کنیم."

'بیماران خودشان بیمارستان را رها کرده اند'

حق نشر عکس ISNA
Image caption تصویر منتشر شده از دو بیمار رها شده در حاشیه بزرگراهی در جنوب تهران

سیامک مره صدق، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران، یک روز پس از انتشار اخبار مربوط به رها کردن دو بیمار بیمارستان امام خمینی گفت که مجلس ایران "به صورت کامل" در حال بررسی این موضوع است.

آقای مره صدق امروز به خبرگزاری ایسنا گفت: "بر اساس آخرین گزارش ها، این بیماران به یکی از بیمارستانها مراجعه کردند و به آنها گفته شده که باید منتظر بمانند تا تخت خالی شود که آنها خودشان بیمارستان را رها کرده و رفته اند."

روز گذشته هم حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، ساعاتی پیش از تایید خبر پیدا شدن دو بیمار رها شده، به خبرگزاری فارس گفته بود: "به نظر می رسد انتشار این اخبار با این حجم گسترده در رسانه‌های ارتباط جمعی، بیش از آنکه انعکاس واقعیت باشد، نشانه اهداف سیاسی عده ای است که درصدد فضاسازی علیه دولت و به خصوص وزارت بهداشت هستند."

انوشیروان محسنی بندپی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم دیروز در واکنش به این خبر گفته بود: "اکثر مردم حداقل یکی از دفترچه های بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی یا دیگر انواع بیمه را دارند. البته شاید حدود ۴ میلیون نفر حاشیه نشین هنوز هیچ دفترچه بیمه ای نداشته باشند."

بنابر گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، دادستانی عمومی تهران نیز به عنوان "مدعی العموم" برای رسیدگی به پرونده رها کردن بیماران اقدام کرده است.