فرمانده سپاه: هر چه داریم از اسلام است نه ایران و مکتب ایرانی

حق نشر عکس FARS
Image caption محمد علی جعفری، فرمانده سپاه از اقدامات محمود احمدی نژاد طی دوران ریاست جمهوری اش تقدیر کرده است

فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یکی از بلندپایه ترین مقام های نظامی ایران گفته است که نیروی نظامی تحت امرش هرچه دارد "از اسلام است و نه ایران و مکتب ایرانی."

آقای جعفری گفته است که خیلی ها سعی می کنند تا این داشته های سپاه را گرفته و نقاط قوت و قدرت نظام را به سمت چیزهای دیگر منحرف کنند.

او این سخنان را در مراسم افتتاح محل جدید سپاه استان تهران ایراد می کرد.

فرمانده سپاه می گوید: "افرادی هستند که می خواهند حاصل خون شهیدان را به وسیله انحرافاتی که دارند از ما بگیرند که این نگاه، نگاه غلطی است."

به نظر می رسد گفته های آقای جعفری واکنشی به گفته های اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد است، که از "اسلام ایرانی" و "مکتب ایرانی" سخن می گوید.

بعدها محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران هم از گفته های آقای رحیم مشایی درباره مکتب ایرانی دفاع کرد و خواستار "فهم ایرانی" از اسلام شده بود. آقای احمدی نژاد مفهوم ولایت فقیه را که مورد انتقاد روشنفکران ایرانی قرار دارد، برآمده از قرائت ایرانی از اسلام توصیف کرده بود.

با این همه فرمانده سپاه در سخنرانی اخیرش از محمود احمدی نژاد هم تقدیر کرده و گفته که او در دوره اول و دوم ریاست جمهوری اش "بسیار خوب" کار کرده است.

ناظران سیاسی می گویند که این بخش از اظهارات آقای جعفری با هدف تمایز قائل شدن میان محمود احمدی نژاد و رئیس دفترش اسفندیار رحیم مشایی است که انتقادات علیه او بار دیگر افزایش یافته است.

آقای رحیم مشایی در ماه های اخیر دست به اقداماتی زده که به تعبیر برخی از ناظران سیاسی نشانه های روشنی از رویکرد او به شعارهای ملی گرایانه و ناسیونالیستی دارد.

برگزاری جشن جهانی نوروز و نمایش پر سرو صدای منشور کوروش که از لندن به تهران آورده شده بود، از اقدامات آقای رحیم مشایی در دوران دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد است.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، چندی پیش خواهان خویشتنداری مقام های دولتی در پوشیده نگه داشتن اختلافات داخلی شده بود.

با این همه انتقادات مقام های ایرانی از یکدیگر همچنان ادامه دارد و آخرین نمونه آن اظهارات فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

آقای جعفری گفته است: خیلی ها از قطار انقلاب پیاده شده اند در حالی که فکر می کنند سوار هستند.