مجاهدین خلق تا پایان سال از عراق اخراج می‌شوند

حق نشر عکس AP
Image caption اردوگاه اشرف در شمال بغداد

حمزه الشمری، وزیر دادگستری عراق، همزمان با امضای سه موافقتنامه قضائی با ایران، اعلام کرده است که اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران تا اواخر امسال از عراق اخراج خواهند شد.

ایران و عراق شامگاه یکشنبه ۴ اردیبهشت (۲۴ آوریل) در تهران، توافقنامه‌هایی را امضا کردند که می‌تواند باعث شود اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که در عراق هستند، به اجبار به ایران برگردانده شوند.

این موافقتنامه‎ها شامل "استرداد مجرمین"، "انتقال محکومان به حبس" و "معاضدت قضایی در امور کیفری" هستند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داده است که کارشناسان قضایی ایران و عراق از هفته گذشته برای تنظیم مفاد این موافقنامه‌ها برای گسترش همکاری قضایی دو طرف، در حال مذاکره و رایزنی بوده‌اند.

وزیر دادگستری عراق همچنین گفته است که شخص نخست وزیر عراق، مسئول پیگیری خروج تمام افراد حاضر در اردوگاه اشرف از خاک این کشور است و این کار با رعایت اصول اولیه حقوق بشر انجام خواهد شد.

او پیش از این گفته بود که موافقنامه‌های ایران و عراق، مورد تصویب اکثریت اعضای هیات دولت عراق قرار گرفته است و بعد از تصویب در مجلس نمایندگان عراق عملیاتی خواهد شد.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در دیدارش با وزیر دادگستری عراق، از اقدامات دولت عراق در برخورد با اعضای سازمان مجاهدین خلق قدردانی و اظهار امیدواری کرد که با امضای موافقنامه‌های حقوقی و قضایی، مشکلات اتباع دو کشور حل و فصل شود.

دولت عراق در سال ۲۰۰۹ میلادی و زمانی که مسئولیت حفاظت از اردوگاه اشرف را از نیروهای نظامی آمریکا تحویل گرفت، متعهد شد که از استرداد اجباری ساکنان آن به ایران خودداری کند.

اردوگاه اشرف روز جمعه، ۱۹ فروردین (۸ آوریل)، مورد حمله نیروهای امنیتی عراق قرار گرفت. این حمله مرگ دست‌کم ۳۰ نفر را به دنبال داشت.

به دنبال حمله نیروهای نظامی عراق به اردوگاه اشرف، ناظران سازمان ملل متحد پس از بازدید از این اردوگاه، از کشته شدن ۳۴ نفر در داخل کمپ و در محوطه اطراف آن خبر دادند.

هرچند علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق، در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه، کشته شدن این افراد توسط نیروهای عراقی را تکذیب کرد و گفت که دولت عراق در این مورد تحقیق خواهد کرد.

او گفت: "نیروهای امنیتی ما عقیده دارند که کشته‌شدگان قصد فرار داشته‌اند و به دست نگهبانان مجاهدین کشته شده‌اند".

اردوگاه اشرف

اردوگاه اشرف محل سکونت بیش از سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است.

در جریان جنگ ایران و عراق، گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و رهبران این سازمان به عراق پناهنده شدند تا به فعالیت مسلحانه علیه جمهوری اسلامی بپردازند.

اما پس از حمله نیروهای خارجی و سقوط حکومت صدام حسین، رئیس جمهوری عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، ساکنان این اردوگاه تحت حمایت کنوانسیون ژنو قرار گرفتند و به عنوان خارجیان مسلح غیرمتخاصم، تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

در سال ۲۰۰۹ میلادی، مسئولیت حفاظت از این اردوگاه به دولت عراق واگذار و این کشور متعهد شد که با ساکنان آن طبق قوانین عراق رفتار کند و از استرداد اجباری اعضای سازمان مجاهدین خلق به ایران، که ممکن است جان آنان را به مخاطره اندازد، خودداری کند.

در عین حال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به تازگی اعلام کرده است که ساکنان اردوگاه اشرف به طور فردی می‌توانند تقاضای پناهندگی کنند و به آنها برای یافتن کشوری که میزبانشان باشد، کمک خواهد شد.

این کمیساریا تاکید کرده است که این افراد ابتدا باید خشونت را به عنوان ابزاری برای رسیدن به هدف محکوم کنند، اما برخی از آنها از این اقدام خودداری کرده‌اند.

مطالب مرتبط