بررسی روزنامه‌های صبح تهران – دوشنبه ۵ اردیبهشت

روزنامه‌های امروز تهران در حالی که صفحات اول و تیترهای اصلی خود را به انعکاس سخنان رهبر جمهوری اسلامی در تحسین امنیت امروزین کشور اختصاص داده و در مقالاتی، بزرگنمایی اختلافات مدیران کشور را کار دشمن دانسته‌اند، همزمان خبر از قبض‌های سنگین گازبها داده و نوشته‌اند که عرضه سکه توسط بانک مرکزی هم جلوی افزایش قیمت‌ها را نگرفت. ابراز انزجار از رها شدن دو بیمار در حاشیه تهران از جمله مطالب دیگر این روزنامه‌ها است.

توصیه رهبر، قهر رئیس دولت و وساطت مجلسیان

"توصیه‌های مهم به رسانه‌ها و مسئولان" عنوان اصلی جام‌جماست، خراسان از زبان رهبر نوشته است "نبايد به گونه‌ای صحبت يا مطلبی نوشته شود که القای دودستگی و نبود آرامش در جامعه شود"، تهران امروز و آرمان همین گزارش را با تیتر "القای نبود آرامش، خلاف واقع است" نقل کرده‌اند، قدس نوشته است "القای تنش در جامعه، خلاف شرایط کنونی کشور است" و رسالت نوشته است "قدر آرامش در کشور را بدانید".

کیهان با عنوان "ماجرا به همين سادگی بود" نوشته است که اتخاذ يك تصمیم نسنجيده از سوی رئيس جمهور و جلوگيری رهبری معظم انقلاب از انجام آن. اتفاقی كه به قول آقا "آنچنان هم از اهمیت بالایی برخوردار نبود" و :نظائرش هم اتفاق می‌افتد".

حسین شریعتمداری با انکار هر نوع اختلاف، نوشته که بدیهی است احمدی‌نژاد اگرچه رئیس جمهوری مكتبی و برخوردار از برخی خصوصيات ارزشی منحصر به فرد نيز هست، ولی به یقین، خود را معصوم و مبرای از خطا نمی‌داند- و نبايد بداند- بنابراين، اگر اين خطا در حد و اندازه يك تصميم خلاف مصلحت نظام و خطرآفرين باشد - كه مورد اخير اينگونه بوده است- رئيس جمهور به حكم عقل و شرع بايستی به خاطر پيشگيری و ممانعت از وقوع آن، پيشانی شكر به آستان ربوبی سائيده و از ژرفای دل اين موهبت الهی را پاس بدارد.

همین روزنامه در مقابله با گزارش‌هایی که درباره غیبت محمود احمدی‌نژاد از دفتر خود منتشر شده‌اند، گزارشی فراهم آورده که در آن نوشته است حیدر مصلحی در جلسه هیأت دولت شرکت داشت، اما همین گزارش نشان می‌دهد که ریاست جلسه را معاون اول رییس جمهور به عهده داشته است.

در ادامه گزارش کیهان از قول یک نماینده جناح هوادار دولت نوشته شده است که علی اصغر زارعی و تنی ديگر از نمايندگان برای ديدار با رئيس جمهور آماده بودند، اما زارعی به همراه حسينيان، ديروز با رئيس جمهور ديداركرده‌اند و گفته می‌شد که حميد رسایی، مهدی كوچک‌زاده، علی‌اصغر زارعی و اسماعيل كوثری نمايندگانی هستند كه قرار بوده است به ديدار احمدی‌نژاد بروند، اما احمدی‌نژاد فقط زارعی و حسينيان را پذيرفته است.

به عقیده کیهان، اینها نشان از آن دارد که روند جاری امور در نهاد رياست جمهوری، در حال طی شدن است و ديگر جایی برای حرف و حدیث‌های غيرسازنده باقی نمانده است.

امیر محبیان در سرمقاله رسالت بدون اشاره به موضوع اختلافات این روزها نوشته است که سياست، گاه به گردابی هولناک می‌ماند که آدمی را به درون خود می‌کشد و از آنجا روانه دوزخی به گستره دنيا و آخرت می‌کند و گاه می‌تواند چونان نردبانی رفيع باشد که نام و ياد سياستمدار را برای هميشه جاودان سازد.

به نوشته این روزنامه چه بسا گمان دارند که سياست با جوانمردی همخوانی نداشته و سياستمدار زيرک بايد قواعد اخلاقی را زير پا نهاده و برای پيشبرد اهداف خويش، اصول مردانگی را کنار نهد.

سرمقاله رسالت رذايل اخلاقي را چنین برشمرده است: دروغ‌گویی، حسد، حرص، جبن، تهور، تکبر، خشم، حقد، گمان بد، بهتان، بخل، طمع، تبذیر، بغض، قساوت، تبختر، نخوت، طمع، تملق، غفلت، ناامیدی، ریا، نفاق، انتقادستيزی، عيب‌جویی و سخن‌چينی.

آب در اسیاب دشمن

محمدحسين روانبخش در ستون طنز مردم‌سالاری نوشته است: اعضای فراکسیون اکثريت مجلس، روز گذشته می‌خواستند به ديدار محمود احمدی‌نژاد بروند و با او درباره مسائل اخير گفت‌وگو کنند (نصيحت کردن هم نوعی گفت‌وگو است!) اما گفتند که اين برنامه لغو شده است و يکی از اعضای اين کميسيون در توضيح لغو اين برنامه خبر داد که احمدی‌نژاد شنبه با هيأتی از نمايندگان کنگره خلق چين ديدار و مذاکره داشته است و همين کفايت می‌کند. حالا اين که اين دو ديدار چه ارتباطی با هم دارد، چيزی است که بايد معلوم شود:

احتمال ۱- پارلمان، پارلمان است؛ چه فرقی می‌کند که با نمايندگان کدام پارلمان ديدار شود!

احتمال ۲- احتمالا نمايندگان کنگره خلق چين دغدغه‌هایی درباره مسائل اخير داشته‌اند که رفع شده است. اگر نمايندگان اکثريت هنوز حرف و حديثی درباره اين مسائل دارند، بروند با نمايندگان کنگره خلق چين ديدار کنند و از آنها بپرسند که جريان چيست. ديگر چرا می‌خواهند وقت احمدی‌نژاد را بگيرند؟!

احتمال ۳- نمايندگانی که سازمان تربيت بدنی را وزارت ورزش کرده‌اند، چه حرفی با احمدی‌نژاد دارند؟ هيچ! هر وقت مجلس بی‌خيال وزارت ورزش شد، آن وقت برای آنها هم مثل نمايندگان کنگره خلق چين ديدار ميسر می‌شود و...!

در پایان این نوشته طنز مردم‌سالاری و به عنوان احتمال چهارم آمده است: مسائل اخير، واژه مبهمی است. اصلا اخيرا مساله‌ای اتفاق نيفتاده! بنابر اين ديدار با نمايندگان مجلس شورای اسلامی اصلا موضوعيت ندارد، اما ديدار با نمايندگان کنگره خلق چين، خيلی خيلی موضوعيت داشت! هرکس هم که حرفی جز اين بگويد، آب در آسياب دشمن ريخته است.

حق نشر عکس fars
Image caption کارتون شهرام رضائی از خبرگزاری فارس. حراج سکه

صف سکه، قبض‌های گاز و استیصال مردم

"آمار اشتغالزایی درست نيست" تیتر اصلی مردم‌سالاری است، ابتکار از "خیز بیست درصدی اجاره بهای مسکن" خبر داده، دنیای اقتصاد از "محورهای تحول در بازار پول" گزارش کرده و جهان صنعت "چهار محور برای تغییر ساختار نظام بانکی" را بر شمرده است.

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته است که دومين روز عرضه انواع سكه در شعب بانك ملی هم با صف‌های طولانی متقاضيان همراه بود. از ابتدای هفته، بانک مركزی با عرضه سكه‌های تمام، نيم و ربع بهار آزادی با قيمت ثابت و واقعی، قصد شكستن حباب در بازار را دارد. هرچند كه تا حدودی در اين كار موفق بوده است، اما همچنان بازار سكه به طور دونرخی پيش می‌رود.

به گزارش این روزنامه، از طرفی سكه‌ها به طور محدود با قيمت واقعی توسط بانك ملی فروخته می‌شود، از طرف ديگر صرافی‌ها همچنان نرخی بالاتر از حد واقعی را برای مسكوكات در نظر می‌گيرند به گونه‌ای كه باز هم روز گذشته افزايش نرخ انواع سكه در بازار مشاهده شد و ربع سكه به عنوان كمياب‌ترين آنها با نرخ ۱۴۳ هزار تومان به فروش رسيد

آفرینش در سرمقاله خود نوشته است که قبض‌های جديد گاز که در هفته گذشته به دست مردم رسيد، براساس يک دوره ۴۲ روزه محاسبه شد. تفاوت اين قبض‌ها با دور گذشته به اين نحو بود که در دوره قبل، مبلغ گازبها به صورت نيمی آزاد و نيمی يارانه‌ای محاسبه شده بود . اما در اين دوره، گازبهای مشترکان تماما به صورت قيمت آزاد محاسبه شد که کاهش زمان سررسيد قبوض هم نتوانست فشار آن بر مردم را بکاهد.

به نوشته حمیدرضا عسگری در این مقاله از اين جهت که قبوض دوماهه باعث عدم توانایی مردم در پرداخت می‌شد مديران اداره گاز تصميم گرفتند که با کاهش مدت سررسید گازبها فشار کمتری بر مردم متحمل شود، امری که بازهم موثر واقع نشد. البته آنچه باز هم باعث ناراحتی مردم شده اين است که چرا حتی با کاهش دوره سررسيد، ميزان گازبهای آنها کم نشده است. اين اعتراض مردم با دلايلی همراه است که گفتن آن بايد مورد تأمل مسئولان قرار بگيرد.

در پایان سرمقاله آفرینش آمده است: هنوز مدت زمانی از آن نگذشته است که بگوييم هوا سرد بوده و ميزان مصرف بالا در زمان ياد شده، تقريبا در اکثر شهرهای کشور دمای هوا افزايش پيدا کرده بود. همچنين براساس اعلام آمارهای رسمی در تعطيلات نوروز بيشترين نرخ مسافرت را در کشور داشته‌ايم، يعنی قريب به اتفاق مردم کشور در منازل نبوده‌اند که بخواهند گاز مصرف کنند، پس علت اين افزايش چيست؟

کیهان هم به صف مخالفان با حذف صفرهای پول کشور پیوست و در سرمقاله امروز خود، عوامل متعددی را برای این مخالفت شماره کرد. از جمله این که شرايط تورمی اقتصاد ايران و رشد حجم پول و نقدينگی است. اگرچه با تلاش تيم اقتصادی دولت‌های نهم و دهم تورم تا اندازه‌ای مهار شده است و هم اكنون کشور با "ابرتورم" مواجه نيست، اما طی ساليان اخير، تورم بين ۱۵ تا ۳۰ درصد در نوسان بوده است و بانک مركزی برای مقابله با اين موضوع و تسهيل در مبادلات پولی مردم، به چاپ گسترده اسكناس‌های درشت و چک‌پول‌ها اقدام كرده است.

مرگ بر اعتصاب

سیاست روز نوشته است که از خواص مسئولان خدوم نظام يکی این است که گاهی نکات مجهولی را بر عوام‌الناس، معلوم می‌کنند که فی‌المثل اگر اين کار را به ننجون عوام بدهند، حداقل صد سال طول می‌کشد.در همين راستا معاون وزير کار دست به تنوير افکار عمومی زده و به شکل روشنگرانه‌ای گفته است: "کارگر به اين تجربه رسيده است که کارهای تخصصی را در سطح خيابان پيگيري نکند. در ضمن "اعتصاب" يک کلمه وارداتی است. چرا از کلمه وارداتی استفاده می‌کنيد؟"

این روزنامه به طعنه نوشته است: "ملاحظه فرموديد؟ تنوير افکار عمومی همين است ديگر! شاخ و دم که ندارد. اصلا چه معنی دارد که آدم کارهای تخصصی خود را در سطح خيابان پيگيری کند؟ سطح خيابان جای اين کارهاست؟ زن و بچه مردم از سطح خيابان رد می‌شوند. خانواده‌ها تردد می‌کنند."

از در و دیوار این جا شعار می‌بارد

عبدالجواد موسوی در روزگار نوشته است که درست در همین روزها که ما چگونگی عزل و نصب وزیر اطلاعات را پيگيری می‌كنیم یا با هيجان، نگران رفتن و ماندن مربی چشم آبی تيم ملي فوتبال‌مان هستیم، دو انسان كه مثل همه آدميان از پوست و گوشت و خون و عصب ساخته شده‌اند، فقط به جرم آنكه از پرداخت هزینه درمانشان عاجزند، در بيابان رها می‌شوند. این اتفاق در امریكای جهانخوار مدعی حقوق بشر نيفتاده است. در سرزمينی افتاده است كه از در و دیوارش شعارهای اخلاقی می‌بارد، در سرزمینی افتاده است كه قرار است یك تار موی كوخ‌نشينانش به زندگی همه كاخ‌نشينان بیارزد.

نویسنده مقاله روزگار ادامه داده است که بيش از پنج سال از عمر دولتی كه معتقد است همه دولت‌های پيشين عدالت را نادیده انگاشته‌اند و فقط این دولت است كه بام تا شام به عدالت می‌اندیشد می‌گذرد، اما خبر تكان‌دهنده رها شدن دو بيمار فقير در بيابان‌های اطراف تهران، آن هم توسط پرسنل بيمارستان دولتی نشان داد كه فاصله شعار تا عمل و رویا تا واقعيت، خيلی بيشتر از آن چيزی است كه تصور می‌كردیم. تصویر ویران‌كننده آن دو مرد بی‌پناه و تنها كه در صفحات بعد منتشر شده، گواهی است بر وجدانی كه نيست؛ اخلاقی كه تباه شده، انسانيتی كه فرو ریخته و دروغی كه همه جا را فرا گرفته است.

فضل‌الله ياری هم در سرمقاله ابتکار نوشته است که زنگ‌ها به صدا در می‌آيند. اين روزها يک خبر منتشرشده از رسانه‌ها حکايت از آن دارد که مسئولان بيمارستانی در تهران، دو نفر از بيماران خود را با لباس مخصوص و برانکارد، در کنار بزرگراهی خارج از شهر رها کرده‌اند و اين دو، به مدد راننده کاميونی به زندگی برگشتند.

به نوشته این روزنامه، اين خبر در هر کجای دنيا می‌توانست چند استعفا و برکناری و استيضاح را به دنبال داشته باشد؛ اما اينجا ايران است و روش کار بدين‌گونه است: اول، همه‌چيز تکذيب می‌شود و منتشرکنندگان خبر به شکايت تهديد می‌شوند؛ دوم، قربانيان به‌شدت انکار می‌شوند، به‌گونه‌ای که خودشان نيز در وجود خود ترديد می‌کنند؛ سوم، اوليای امور آهسته آهسته واقعيت را "يواشکی" می‌پذيرند، طوری‌که اگر دوباره لازم شد، بتوانند تکذيب و انکار کنند؛ چهارم، قول پيگيری می‌دهند؛ پنجم، خلبان هواپيما و راننده قطار و اتوبوس (و اينجا آمبولانس) مقصر خوانده می‌شوند؛ ششم، (ديگر ششم ندارد. تا همين‌جا کافی است، مسئولان هزارجور گرفتاری دارند!)

تهران امروز نوشته است که هنوز مدت زيادی از ابلاغ "منشور حقوق بيماران" توسط وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نمی‌گذرد كه ماجرای تلخ رها شدن دو نفر از شهروندان بيمار تهرانی توسط كاركنان يكی از بيمارستان‌های دولتی در اتوبان خليج فارس تهران به تيتر يك محافل رسانه‌ای تبديل می‌شود.

به نظر این گزارش، زمانی كه اين منشور حقوقی تدوين و ابلاغ شد، بارقه اميدی در دل بيمارانی كه سال‌ها بود انواع و اقسام رفتارهای تبعيض‌آميز را در بيمارستان‌ها شاهد بودند و صدايشان را كسی نمی‌شنيد ايجاد كرد. اما اتفاق دو روز گذشته نشان داد كه هنوز بخش سلامت ما راه درازی برای رسيدن به آن نقطه متعالی و مدينه فاضله‌ای دارد كه در منشور هدف‌گذاری شده است.

حق نشر عکس keyhan
Image caption گزارش و عکس یمن در صفحه اول کیهان

سومین دیکتاتور هم ساقط شد

حمیدرضا آریان‌پور در سرمقاله جهان صنعت نوشته است که سرنوشت مبارک که مردمش مانند بسیاری دیگر از کشور‌ها با الهام گرفتن از انقلاب تونس در اعتراض به سه دهه دیکتاتوری به خیابان‌ها ریختند، باید برای عبدالله صالح یمن هم درسی می‌شد تا بی‌جهت در برابر خواسته‌های یمنی‌ها ایستادگی نکند. هنگامی که اکثریت قابل توجهی از مردم کشوری با پوست و گوشت و استخوان خود خودکامگی را احساس کرده و به این نتیجه رسیده باشند که رژیمی باید برود، آن حکومت و سران اصلی‌اش خواهند رفت؛ دیر یا زود.

به نوشته این مقاله، مهم نیست چه اندازه وعده اصلاحات راست و دروغ بدهند و مهم نیست چه اندازه با سرکوب‌های وحشیانه به خیال ماندن جنایت کنند، در هر حال رفتنی هستند. وقتی آتش موج تونسی به جان مبارک‌ها افتاد، رئیس‌جمهور دیکتاتور این کشور که غرق در فساد بود، هرچه وعده داد کارگر نیفتاد تا ناچار شود دست به خشونت برد و نزدیک به ۸۰۰ نفر را بکشد و نزدیک به هشت هزار نفر را زخمی دموکراسی‌خواهی کند که این هم کارگر نیفتاد و وادار به کناره‌گیری از قدرت شد.

جهان صنعت اظهار عقیده کرده است که این را عبدالله صالح باید درک می‌کرد چنان‌که قذافی هم باید. اشتباه قذافی که در لیبی به جنگ داخلی و حملات خارجی منجر شده است در یمن به کشتار مردم منتج شد، اما مهم آنکه در نهایت به اعلام کناره‌گیری رئیس‌جمهور این کشور انجامیده است.

سیاست روز در مقاله‌ای نوشته است که تحولات كشورهای عربی شايد بيش از هر كشور ديگری از اهميت ويژه‌ای برای ايران برخوردار است؛ طی سال‌های گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط ايران و سوريه روابطی استراتژيك بوده است. سوريه در تمام اين سال‌ها در كنار ايران و به عنوان يكی از سران جبهه مقاومت در برابر رژيم صهيونيستی و همچنين حضور بيگانگان در منطقه خاورميانه شناخته شده است.

به نوشته این روزنامه، در شرايطی كه پادشاهان و روسای جمهور بسياری از كشورهای عربی در سمت و سوی سازش با اسرائيل و آمريكا قرار گرفته بودند و حاكمان آنها اجازه تأسيس پايگاه‌های نظامی را به بيگانگان در داخل خاك خود داده بودند و در عين اينكه هر كدام از آنها به نوعی در فكر تأمين امنيت رژيم صهيونيستی در منطقه بوده‌اند، سوريه در سمت مخالف آنها و در مخالفت كامل با حضور اين بيگانگان در منطقه قرار گرفته است.

سیاست روز با تاکید بر این که مواضع سوريه در قبال اسرائیل، سدی نبود تا از ورود تحولات خاورميانه به داخل مرزهای اين كشور جلوگيری كند، نوشته است که روابط و مناسبات مثبت ايران و سوريه موجب شد تا در اين شرايط بسياری از كشورهای جهان نسبت به واكنش‌های ايران حساسيت نشان دهند؛ آنها منتظر بودند تا با كوچكترين موضع‌گيری از سوی جمهوری اسلامی، به انتقاد از ايران بپردازند و در مقايسه اعتراض سوريه با ديگر كشورهای عربی به اين مساله بپردازند كه ايران خواهان تغيير حكومت در سوريه نيست و حتی در ابقای اسد تلاش هم می‌كند.

شوخی با تیترها

ابتکار نوشته است:

- سيد احمدخاتمی: دولت در مساله حجاب قيافه روشنفکری گرفته است [جمع کن خودتو. اين چه قيافه‌ايه به خودت گرفتی؟ ميام ريش پرفسوری تو از ته می‌زنم ها]

- آيت‌الله جنتی در ديدار اعضای فدراسيون فوتبال: اگر شكست خورديد بايد آن را بپذيريد [و مثل کفاشيان فقط بخنديد]

- ورود غلامحسين الهام به دعوای مداحان با دولت [آی نفس کش]

- اشد مجازات براي خاطی ماجرای بيماران رهاشده در کنار بزرگراه [ببريد و در کنار بزرگراهی رهايشان کنيد]

- ترقی:‌ درمسير منتهی به انتخابات مجلس نهم از رفتارهای غيراخلاقی بپرهيزيم [بريم در مسيرهای ديگه]

- رئيس مجلس: نقش روحانيون در مجلس کليدی است [به خصوص اين حميد رسایی]

- ده‌نمکی: انتقاد حزب‌اللهی‌ها را وارد نمی‌دانم [مگر اينکه اون حزب‌اللهی خودم باشم]

کارتون روز

حق نشر عکس azargoon
Image caption کارتون افزایش بهای گاز، رسول آذرگون جام‌جم

مطالب مرتبط