روسیه خواستار تسریع مذاکرات مربوط به تقسیم دریای خزر شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر اواخر پاییز گذشته در باکو گرد هم آمده بودند

نمایندگان ۵ کشور ساحلی دریای خزر با تشکیل جلسه ای در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، مذاکره درباره تعیین مراحل نهایی کنوانسیون رژیم حقوقی این دریا را آغاز کرده اند.

ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان، کشورهای ساحلی دریای خزرند.

همسایگان خزر از حدود بیست سال پیش که اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی فروپاشید و دریای مشترک ایران و روسیه سه همسایه تازه پیدا کرد، در حال گفت و گو برای تعیین سهم کشورها از دریا و منابع آن هستند.

نماینده روسیه در نشست باکو گفته است که کشورش خواهان تسریع تعیین رژیم حقوقی این دریاست و علاقمند است تا پیش از برگزاری چهارمین نشست رهبران کشورهاس ساحلی، پیش نویس کنوانسیون تهیه شود.

نشست نمایندگان کشورهای ساحلی در باکو پس از اجلاس سران کشورهای دریای خزر برگزار می شود که اواخر پاییز گذشته در این کشور برگزار شد.

مطابق تصمیمی که روسای جمهوری ۵ کشور گرفتند، قرار است تعیین رژیم حقوقی دریای خزر با سرعت بیشتری انجام شود و به همین منظور رهبران کشورها تا آخر سال جاری میلادی در روسیه پیشرفت مذاکرات کارشناسی را بررسی خواهند کرد.

نماینده روسیه در نشست جاری در باکو گفته است که کشورش تهیه اسناد مورد نیاز کنوانسیون را به عهده گرفته تا مقدمات برگزاری نشست رهبران مهیا شود.

رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر در آخرین اجلاس خود بر سر بررسی تعیین حدود ۲۵ مایلی به عنوان مرز آب های ساحلی به توافق رسیدند.

در صورتی که این پیشنهاد مورد توافق همه کشورها قرار بگیرد نخسین مرحله از تقسیم دریای خزر و مشخص شدن محدوده کشورها خواهد بود که همه ۵ کشور ساحلی بر سر آن توافق نظر دارند.

توافق بر غیر نظامی ماندن دریای خزر و مسائل محیط زیستی آن، مهمترین موضوعاتی است که کشورهای ساحلی طی دو دهه به شکل قطعی به آن دست یافته اند.

سه کشور روسیه، قزاقستان و جمهوری آذربایجان پیشتر در توافق های دو و سه جانبه، حدود مرزی خود را مشخص کرده اند، اما ایران می گوید مطابق توافق های اولیه، هیچ قراردادی درباره رژیم حقوقی دریای خزر بدون حضور همه کشورهای ساحلی معتبر نیست.

مذاکرات بر سر مطالبات در دریای خزر را شاید بتوان پس از مذاکرات گلستان و ترکمنچای (که پس از جنگ های ایران و روسیه سرانجام به جدایی ۱۷ شهر قفقاز از ایران انجامید) مهمترین سلسله مذاکراتی خواند که ایران بر سر تمامیت ارضی خود با همسایگان شمالی اش داشته و اینک در جریان آن قرار دارد.