مصر: رابطه ما با ایران امنیت کشورهای خلیج فارس را به خطر نمی‌اندازد

نخست وزیر مصر و پادشاه عربستان حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست وزیر مصر در یک سفر دوره‌ای از عربستان سعودی، کویت و قطر دیدار می‌کند

عصام شرف، نخست‌وزیر مصر می گوید که افزایش احتمالی روابط این کشور با ایران، امنیت کشورهای عرب خلیج فارس را به خطر نخواهد انداخت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای شرف که به کویت سفر کرده، به خبرنگارن گفت: "اگر ما بخواهیم صفحه تازه‌ای در روابط با ایران باز کنیم، این اقدام، امنیت کشورهای حوزه خلیج فارس را به خطر نخواهد انداخت، چون امنیت این کشورها برای ما و برای امنیت ملی مصر مهم است."

آقای شرف در سفری دوره‌ای به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از عربستان سعودی بازدید کرده و بعد از کویت عازم قطر خواهد شد.

نخست‌وزیر مصر پیش از این و در هنگام سفر به عربستان از آغاز فصل تازه ای در روابط ایران و مصر خبر داده بود.

او بعد از دیدار با ملک عبدالله، پادشاه عربستان گفت که مصر به دنبال آغاز مجدد روابط با همه کشورها از جمله ایران است.

او دخالت در امور داخلی کشورهای حوزه خلیج فارس را خط قرمز مصر برای برقراری روابط با دیگر کشورها دانست.

گروهی از ناظران معتقدند که عادی‌سازی روابط مصر با کشورهایی مانند ایران و سوریه باعث فاصله گرفتن مصر از متحدان سنتی خود مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی خواهد شد.

نخست وزیر مصر در سفر دوره‌ای خود به کشورهای حاشیه خلیج فارس از تعویق برنامه سفر خود به کشور امارات خبر داد و دلیل آن را برنامه‌های دیگر خود دانست. او وعده داد که در زمانی دیگر به امارات، بحرین و عمان سفر کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امور خارجه ایران از مصر خواسته است برای ارتقاء روابط با ایران 'قدمی شجاعانه' بردارد

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه، ۳ اردیبهشت (۲۳ آوریل) از مقامات مصر خواسته بود که "هر چه زودتر در جهت برقراری و ارتقاء روابط دو کشور قدمی شجاعانه بردارند."

آقای صالحی با اشاره به 'تبادلات شفاهی و نامه‌ای' با مصر از اعلام آمادگی ایران برای برقراری رابطه با مصر خبر داده و گفته بود: "ما این آمادگی را قبلا اعلام کرده بودیم. البته ما می‌دانیم که در این زمینه فشارهایی وجود دارد، اما ملت مصر پاسخ این فشارها را داده اند."

تلاش برای برقراری رابطه بعد از ۳۲ سال

پیش از این وزیر خارجه مصر در دیدار با رئیس دفتر حفاظت از منافع ایران، خواهان ادامه تلاش‌ها برای بهبود روابط دو کشور شده بود.

همچنین در اواخر بهمن ماه ۱۳۸۹ برای نخستین بار طی سه دهه گذشته، مصر با عبور دو ناو نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از کانال سوئز برای رسیدن به سواحل سوریه موافقت کرده بود.

این اقدام در گرماگرم ناآرامی‌ها در مصر انجام شد و برخی از ناظران منطقه‌ای آن را نشانه‌ای دیگر از افزایش احتمال عادی‌سازی روابط ایران و مصر دانستند.

ایران و مصر قبل از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، مناسبات بسیار گرمی داشتند و بین شاه سابق ایران و انورسادات، رئیس جمهوری وقت مصر، رابطه دوستی وجود داشت، اما حدود ۳۲ سال پیش ایران روابط سیاسی‌اش را با مصر به فرمان آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی قطع کرد.

علت این تصمیم، توافق صلح کمپ‌دیوید و عادی‌سازی روابط اسرائیل و مصر بود. این قرارداد یک سال پیش از انقلاب ایران، با میانجیگری آمریکا، بین انورسادات، رئیس جمهوری وقت مصر و مناخیم بگین، نخست وزیر وقت اسرائیل به امضا رسیده بود.

مطالب مرتبط