جبهه مشارکت: نگذاریم حبس خانگی موسوی و کروبی عادی شود

جبهه مشارکت حق نشر عکس
Image caption ده ها نفر از رهبران و اعضای جبهه مشارکت در جریان وقایع پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شدند

جبهه مشارکت ایران اسلامی با نزدیک دانستن "روز پیروزی جنبش سبز"، خواستار تلاش برای جلوگیری از عادی و کم هزینه شدن بازداشت خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و همسران آنها شد.

این تشکل اصلاح طلب روز پنجم اردیبهشت (۲۵ آوریل) با صدور بیانیه‌ای از "همه نهادهای مدنی و احزاب سیاسی و شخصیت های موثر دینی و سیاسی و علمی" خواست که به موضوع بازداشت‌های غیر قانونی و وضعیت اسف بار زندانیان سیاسی اولویت بدهند.

بیانیه جبهه مشارکت، در واکنش به بازداشت علیرضا رجایی روزنامه نگار و فعال ملی – مذهبی صادر شده که چهارم اردیبهشت، به اتهام "جرایم امنیتی" بازداشت شد.

جبهه مشارکت بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم از سوی حکومت ایران غیرقانونی اعلام شد و دبیرکل، معاون دبیر کل و اکثر اعضای شورای مرکزی آن به زندان افتادند.

از میان دستگیر شدگان جبهه مشارکت در سرتاسر کشور، عده‌ای هنوز در زندان به سر می‌برند و بقیه با وثیقه‌های سنگین در مرخصی موقت از زندان بوده یا در انتظار رای نهایی دادگاه هستند.

روز پیروزی جنبش سبز نزدیک است

جبهه مشارکت در بیانیه خود به مناسبت بازداشت علیرضا رجایی، این فعال سیاسی را "اسوه نجابت و اخلاق نیکو" توصیف کرده و افزوده است: "حتی وقتی حق مسلم او در انتخابات مجلس ششم ناجوانمردانه ضایع و ناعادلانه به حداد عادل هدیه شد، برای تداوم اصلاحات خم به ابرو نیاورد و محکم و استوار در کنار همه اصلاح طلبان به فعالیت مضاعف اهتمام ورزید."

علیرضا رجایی بر اساس نتایج شمارش آرای انتخابات مجلس ششم در سال ۱۳۷۸، جزو منتخبان پایتخت برای راهیابی به قوه مقننه بود، اما پس از ابطال حدود ۷۰۰ هزار رای توسط شورای نگهبان، غلامعلی حداد عادل به جای او به مجلس راه یافت.

در پی این انتخابات، مصطفی تاج‌زاده، رئیس وقت ستاد انتخابات وزارت کشور علیه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان به اتهام "دستکاری در آرای مردم تهران" شکایت کرد که تاکنون به این شکایت رسیدگی نشده است.

در ادامه بیانیه جبهه مشارکت، بازداشت علیرضا رجایی نشان دهنده "محو و زوال قانون و رعایت حقوق شهروندی در کشور" توصیف شده و آمده است: "تداوم این گونه بازداشت‌ها نشان می‌دهد که اقتدار گرایان حاکم متقلب، درمانده در برابر پویایی جنبش سبز دموکراسی خواهی و تحول طلبی ایرانیان، آخرین نفس‌های خود را می‌کشند و دیر نیست که باید پاسخگوی این همه ظلم و ستمی باشند که در حق برجسته‌ترین افراد این ملت روا می‌دارند".

جبهه مشارکت با محکوم کردن بازداشت علیرضا رجایی تاکید کرده است که "دیگرهیچ باور و امیدی به نهادهای قضایی و نظارتی در داخل ندارد، اما مطمئن است که روز پیروزی جنبش سبز نزدیک است".

در پایان بیانیه آمده: "موج دموکراسی خواهی و تغییرات حادث در کشورهای منطقه جای هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که سرانجام، پیروزی با جنبش‌های مردمی است و عمر حاکمیت‌های مستبد و اقتدارگرا به هرعنوان و شکل رو به پایان است."

مطالب مرتبط