هشدار هاشمی رفسنجانی درباره واردات بی رویه به ایران

هاشمی حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای رفسنجانی می گوید که در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به اقشار ضیف جامعه فشار بیشتری وارد می شود

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران استفاده پی در پی از ذخایر ارزی برای اشباع بازار داخلی از کالاهای وارداتی را سم مهلکی برای اقتصاد ایران خواند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای هاشمی رفسنجانی، روز سه شنبه، ششم اردیبهشت در دیدار با نمایندگان تشکلهای کارگران گفت: "مسئولان باید تلاش کنند تا در مسیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، آسیب کمتری به اقشار ضعیف بخصوص کارگران وکشاورزان وارد شود."

او عدم امنیت شغلی و عدم پرداخت حقوق را از جمله دغدغه های همیشگی کارگران خواند و گفت که در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، باید توجه ویژه به صنایع تولیدی و کشاورزی بشود تا آسیب کمتری ببینند.

این در حالی است که صاحبان صنایع در ایران می گویند که پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و افزایش قیمت مواد سوختی، هنوز از سوی دولت کمکی برای جبران افزایش هزینه های آنها انجام نگرفته است.

به گفته آنان، دولت مانع افزایش قیمت کالاهای تولیدی شده و برخی گزارشها حکایت از آن دارد که برخی واحدهای تولیدی برای کم کردن هزینه ها، تعدادی از کارگران خود را اخراج کرده اند.

آقای هاشمی رفسنجانی پیش از این و در روز سی ام فروردین ماه نیز هشدار داده بود که بنا بر اخباری که مدیران صنایع غذایی در اختیار او گذاشته اند هم اکنون از ۱۲ هزار کارخانه صنایع غذایی، ۶ هزار تا کار نمی‌کنند، زیرا یا مواد ندارند و یا نمی‌توانند حقوق کارگرانشان را بپردازند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت گفته بود: "باید خیلی مواظب باشیم تا هدفمند کردن یارانه ها، منجر به خونریزی نشود که البته یک مقدار نیاز به صبر و تحمل مردم دارد و یک مقدار هم مسئولین باید مواظب باشند."

پیش از این محمدرضا فرزین، معاون وزیر اقتصاد ایران گفته بود که پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها از ۱۴۰ رشته صنعتی، ۲۳ رشته پس از اصلاح قیمت حامل های انرژی تحت تاثیر قرار می گیرند و به آنها کمک خواهد شد.

آقای فرزین در این مورد گفته بود: "در حال حاضر از ۷۰ هزار بنگاه موجود در کشور، هفت هزار بنگاه آسیب پذیرند که حمایت های کوتاه مدت و بلند مدت برای آنها در نظر گرفته شده است".

وزارت صنایع ایران می گوید که برای حمایت از بنگاههای اقتصادی، وامهای با بهره کم به این صنایع پرداخت خواهد شد.

مطالب مرتبط