نماینده رهبری در سپاه: تخطی از فرمان ولی فقیه، مخالفت با فرمان خداست

علی سعیدی حق نشر عکس FARS
Image caption آقای سعیدی می گوید که اعتماد به افراد باید حد و مرزی داشته باشد

علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران، تخطی از فرمان ولی فقیه را در حکم "مخالفت با فرمان خدا و امام زمان" خواند و گفت "هر شخصیتی هر چقدر هم که برای ما قابل احترام باشد"، باید از رهبر تبعیت کند.

آقای سعیدی در گفتگویی تفصیلی با خبرگزاری فارس به تاریخ ۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ که به مسئله اطاعت از ولی فقیه اختصاص داشت، با اشاره به ماجرای عزل آیت الله حسینعلی منتظری در دوران رهبری آیت الله خمینی گفت: "آقای منتظری قائم مقام رهبری بود و جایگاه ویژه ای داشت. اما این جایگاه را به ثمن بخس فروخت و در حالی که بسیاری از مردم معتقد بودند منتظری هم عرض امام جایگاه دارد، اما وقتی امام دست حمایت خود را از سر او برداشت، منتظری فرو ریخت."

آقای سعیدی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره نحوه برخورد آیت الله خمینی با آیت الله منتظری و همین طور ابوالحسن بنی صدر (و عزل او از ریاست جمهوری) گفت: "باید توجه داشت که حضرت امام در این موارد هم اقتضائات زمان را در نظر داشت و این برخورد پس از مداراها و تذکرات پی در پی صورت گرفت که امام دیدند دیگر جایی برای اغماض نیست."

آقای سعیدی همچنین با اشاره به نقش اطرافیان در "انحراف" مسئولان گفت: "میزان اعتماد به افراد باید دارای حد و مرز باشد. اعتماد مطلق به افراد نه با عقل سازکاری دارد و نه با منطق... نباید به آدم هایی اتکا کنیم که ریشه و عمق زیادی ندارند. بلکه باید اتکای ما به ولایت فقیه باشد."

به نظر می رسد اشاره آقای سعیدی به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد باشد که بسیاری قدرت زیاد او در دولت را علت اصلی اختلاف آقای احمدی نژاد با رهبر ایران می دانند.

البته آقای سعیدی در ادامه صحبت های خود که لحنی آشتی جویانه نسبت به آقای احمدی نژاد داشت، گفت: "کسانی که این همه مقبولیت و محبوبیت دارند نباید دچار غرور شوند. البته خوشبختانه این دولت از این مسائل دور است. رای مردم به آقای رئیس جمهور به واسطه همراهی با ولایت بود و ما همواره یکی از علاقه مندان به آقای احمدی نژاد هستیم که در هر دو دوره نیز به ایشان رای دادیم. اما جایی هم احساس وظیفه کردیم و به ایشان نکاتی را گفتیم که از سر دلسوزی بوده است و حتما ایشان در آینده نیز همان محبوبیت و جایگاه را با تبعیت از ولایت خواهند داشت."

آقای سعیدی همچنین تاکید کرد که امروز دوگانگی و اختلاف بین دولت و رهبر وجود ندارد. او گفت: "تذکرهای رهبری به دولت در مقابل حمایت های بی دریغ ایشان بسیار ناچیز است".

گفته می شود که محمود احمدی نژاد از شش روز پیش در دفتر ریاست جمهوری حضور نیافته و این کار، منجر به این برداشت در محافل خبری ایران شده که غیبت او، واکنشی اعتراضی به ابقای وزیر اطلاعات است.

ده روز پیش و در پی انتشار خبر پذیرش استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات توسط محمود احمدی‌نژاد، رسانه‌های ایران از مخالفت آیت الله خامنه‌ای با این استعفا خبر دادند و دلیل کناره گیری آقای مصلحی را اختلاف میان او و محمود احمدی‌نژاد دانستند.

مطالب مرتبط