مجلس ایران اوضاع بحرین را پس از اخراج دیپلمات ایرانی، بررسی کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفرای ایران و بحرین به نشانه اعتراض دو کشور به مواضع یکدیگر در حال حاضر ماموریت خود را ترک کرده اند

یک روز پس از اخراج دیپلمات ارشد ایرانی از بحرین، کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران، جلسه ای برای بررسی وضعیت این کشور برگزار کرده است.

مهدی آقا جعفری، سفیر ایران در بحرین هم در این جلسه حضور داشته است. آقای آقاجعفری، پس از آغاز تنش لفظی میان ایران و بحرین بر سر حضور نظامیان عربستان در خاک بحرین، به نشانه اعتراض به تهران فراخوانده شده است.

سفیر بحرین در تهران هم به منامه بازگشته است.

کاظم جلالی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که در این جلسه موضوع "دخالت خارجی در بحرین" مورد بحث قرار گرفت.

آقای جلالی وضعیت بحرین را "پیچیده‌" توصیف کرده است.

نماینده مجلس ایران گفته است که مردم بحرین باید دارای حق رای باشند و به جای سرکوب آنها به حقوقشان احترام گذاشته شود.

بحرین مواضع ایران در قبال تحولات این کشور را "دخالت در امور داخلی" خود می‎خواند و نسبت به آن معترض است.

ایران می‎گوید که سرکوب شهروندان بحرینی توسط نیروهای نظامی این کشور و کمک نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی به آن "نقض حقوق شهروندی" معترضان بحرینی و "دخالت نظامی کشور خارجی" در بحرین است.

مقام های ایرانی تا کنون سه نامه به مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل ارسال کرده اند و خواستار دخالت آنها برای پایان دادن به سرکوب مردم معترض در بحرین شده اند.

مقام های بحرینی می گویند که عربستان و امارات دو عضو شورای همکاری خلیج فارس اند که مطابق اساسنامه این شورا در هنگام ضرورت های امنیتی، به کمک کشور ثالث این شورا یعنی بحرین آمده اند.

بحرین می گوید این نیروها تا زمانی که "تهدید ایران" ادامه دارد، در خاک این کشور باقی خواهند ماند.

تنش در روابط دو همسایه

روابط ایران و بحرین پس از یک دوره آرامش در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، از ۵ سال پیش تاکنون دست کم سه بار دچار تنش شده است.

سرمقاله روزنامه دولتی کیهان درباره ضرورت بازپس گیری بحرین و الحاق مجدد آن به خاک ایران و سخنرانی رئیس پیشین مجلس درباره "استان چهاردهم ایران" خوانده شدن بحرین پیش از استقلال، روابط دو کشور را به مدت کوتاهی به تیرگی کشاند.

تنش موجود در روابط ایران و بحرین، یکی از کم سابقه ترین تنش ها از زمان استقلال بحرین از ایران است.

جزیره بحرین در نزدیک سواحل جنوبی خلیج فارس واقع شده و از سال ۲۰۰۲، که امیر این کشور عنوان پادشاه را برای خود برگزید، رسما تحت نظام سلطنتی مشروطه اداره شده است.

بحرین در میان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس تنها کشوری است که دارای یک اکثریت ۷۰ درصدی شیعه است، اما با این حال حکومت این کشور در اختیار اقلیت سنی است.

شمار ساکنان بحرین به حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر می رسد که براساس آمار انتشار یافته، حدود نیمی از آنان اتباع رسمی این کشور نیستند و برای کار و امرار معاش در این کشور سکونت دارند.

بحرین به دلایل تاریخی با ایران ارتباط هایی داشته و ایرانی تباران - که از آنان با عنوان عجم یاد می شود و پیروان هر دو مذهب شیعه و سنی در میان آنان وجود دارد- بخش قابل توجهی از جمعیت بحرین را تشکیل می دهند.

تا سال ۱۹۷۱ میلادی ایران نسبت به این جزیره ادعای ارضی داشت و آن را بخشی از خاک خود می دانست.

در این سال با نظارت سازمان ملل متحد یک نظرسنجی برگزار شد که ایران بر اساس نتیجه آن استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

موضوع تفاهم شیعیان با رده های بالای حکومتی که عمدتا سنی هستند همواره در صدر مسائل داخلی این کشور قرار داشته و به گفته ناظران مسائل منطقه، نقش ایران به عنوان یک همسایه شیعه در این میان پررنگ بوده است.

بحرین از اعضای شورای همکاری خلیج فارس است و ستاد فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا، در منامه، پایتخت این کشور، مستقر است.