'هند به دنبال پرداخت بدهی نفتی ایران از طریق ترکیه است'

باراک اوباما و مانموهان سینگ حق نشر عکس s
Image caption تصمیم بانک مرکزی هند در توقف ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز ایران، چند هفته بعد از دیدار باراک اوباما، از هند اعلام شد

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام وزارت نفت هند گزارش داده است که دولت هند به دنبال پرداخت بدهی نفتی ایران از طریق ترکیه است.

بانک مرکزی هند، در ماه دسامبر سال گذشته، ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز از ایران را متوقف کرد و از آن زمان دو کشور به دنبال یافتن واسطه‌ای برای انتقال پول نفت خریداری‌شده از ایران هستند.

اکنون یک مقام وزارت نفت هند، از ترکیه به عنوان گزینه‌ای برای انتقال پول خرید نفت به ایران نام برده و به خبرگزاری رویترز گفته است: "ما به دنبال یافتن راه حل‌های جایگزین هستیم و این کار باید به سرعت انجام شود."

ایران با صدورسالانه ۱۲ میلیارد دلار نفت به هند دومین تامین‌کننده نفت این کشور بعد از عربستان سعودی است.

اوایل ماه جاری میلادی خبرهایی درباره احتمال انتقال پول خرید نفت هند به ایران از طریق بانکی در آلمان منتشر شد، اما دولت آلمان این گزارش‌ها را رد کرد.

تحریم‌ غیرمستقیم

تصمیم بانک مرکزی هند در توقف ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز ایران، چند هفته بعد از دیدار باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از هند اعلام شد و مقامات آمریکایی از این تصمیم استقبال کردند.

این اقدام مشکلات عمده‌ای را در راه تسویه‌حساب ارزی مربوط به واردات نفت از ایران ایجاد کرد و باعث نگرانی در مورد توقف معاملات نفتی دو کشور شد.

دلیل توقف تسویه مبادلات ارزی ایران از شیوه معمول آن یعنی اتحادیه پایاپای آسیا، وضع تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران به دلیل برنامه‌های هسته‌ای این کشور و فشار به هند برای محدود کردن تبادلات با ایران بود.

اگرچه تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد شامل فروش و صادرات نفت ایران نمی شود اما آمریکا در اقدامی یک‌جانبه، شرکت‌های نفتی بین‎‎المللی را از خرید نفت ایران برحذر داشته و جریمه‌های سنگینی را برای آنها وضع کرده است.

در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹، ایالات متحده با تشدید تحریم‌های یک‌جانبه علیه برنامه‌های اتمی ایران، شرکت‌های آمریکایی را از صدور فرآورده‌های نفتی به ایران و یا سرمایه‌گذاری در بخش انرژی این کشور منع کرد و محدودیت‌هایی را برای شرکت‌های غیر آمریکایی هم که به چنین اقداماتی مبادرت کنند، در نظر گرفت.

اتحادیه اروپا نیز پس از آن تحریم های مشابهی را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشت.

مطالب مرتبط