غیبت مجدد احمدی نژاد در جلسه هیات دولت

احمدی نژاد حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای احمدی‌نژاد تاکنون از بیان سخنی که نشان دهنده تبعیت او از حکم رهبر ایران در ابقای وزیر اطلاعات باشد خودداری کرده است

محمود احمدی نژاد امروز برای دومین بار بعد از ابقای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، در جلسه هیات دولت که با حضور آقای مصلحی برگزار شد، حضور نیافت.

به گزارش خبرگزاری فارس، جلسه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) هیات دولت ایران، همچون جلسه سه روز پیش، به ریاست محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری برگزار شده است.

در همین حال خبرگزاری مهر نوشت که جلسه دیروزشورای عالی انقلاب فرهنگی نیز بدون حضور محمود احمدی نژاد رئیس این شورا و به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس هشتم برگزاری شده است.

در خبری دیگر، علی بنایی نماینده قم در مجلس هشتم اعلام کرد که سفر پیش بینی شده محمود احمدی نژاد و هیات دولت به این شهر که قرار بود هفته جاری صورت بگیرد، انجام نخواهد شد.

آقای بنایی در حالی در گفت‌وگو با خبرآنلاین از "قطعی" بودن تعلیق این سفر خبر داده که قرار بود هیات دولت، این هفته در آخرین مرحله از دور سوم سفرهای استانی خود، به استان قم برود.

در روزهای اخیر، اخبار حاکی از عدم حضور محمود احمدی نژاد در محل کار خود در نهاد ریاست جمهوری، موضوع بحث و گمانه زنی رسانه های ایران بوده است.

آقای احمدی نژاد از شش روز پیش در ریاست جمهوری حضور نیافته و این کار، منجر به رواج نوعی تلقی در محافل خبری ایران شده که ممکن است غیبت وی، واکنشی اعتراضی به ابقای وزیر اطلاعات باشد.

ده روز پیش و در پی انتشار خبر پذیرش استعفای حیدر مصلحی وزیر اطلاعات توسط محمود احمدی‌نژاد، رسانه‌های ایران از مخالفت آیت الله خامنه‌ای با این استعفا خبر دادند و دلیل کناره گیری آقای مصلحی را اختلاف میان او و محمود احمدی‌نژاد دانستند.

طرح "دغدغه‌های" رئیس جمهوری با رهبر

روز گذشته پایگاه اطلاع رسانی برنا به نقل از علی محمد بزرگواری، عضو فراکسیون اصول‌گرایان مجلس نوشت که رئیس جمهوری دوشنبه شب در دیداری با آیت الله خامنه‌ای به طرح "دغدغه‌های خود" با رهبر جمهوری اسلامی پرداخته است.

این نماینده مجلس بدون توضیح بیشتر در مورد "دغدغه‌های" طرح شده توسط رئیس دولت، همچنین از دیدار قریب‌الوقوع "برخی بزرگان کشور و تعدادی از علما" با احمدی‌نژاد خبر داد.

همزمان با انتشار اخبار پراکنده راجع به رایزنی‌ مقام های ارشد حکومتی بر سر تحولات اخیر، روزگذشته در محافل رسانه‌ای، شایعاتی نیز در مورد احتمال بروز تغییرات جدید در جمع همکاران آقای احمدی‌نژاد منتشر

شد.

در چنین فضایی بود که روز سه شنبه، مجتبی ثمره هاشمی مشاور ارشد رئیس‌جمهوری به تکذیب شایعه استعفای خود پرداخت و پایگاه اطلاع رسانی فرارو، از رسانه های محافظه کار منتقد دولت، به نقل از "یک مقام مطلع"، از تصمیم رئیس جمهوری برای برکناری وزیر کشور نوشت.

خبر فرارو توسط هیچ منبع دیگری تایید نشده است.

شروع ابهام از سه روز پیش

ابهام در مورد نوع واکنش محمود احمدی‌نژاد به حکم رهبر جمهوری اسلامی در ابقای حیدر مصلحی، پس از آن جدی شد که آقای آحمدی‌نژاد سه روز پیش، در نخستین جلسه هیات دولت بعد از صدور این حکم حضور نیافت و این جلسه به‎ریاست محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد.

پیش‌ از آن، سایت الف نوشته بود که با وجود حمایت آیت الله خامنه ای از حیدر مصلحی، محمود احمدی‌نژاد همچنان بر موضع قبلی خود مبنی بر برکناری وزیر اطلاعات پافشاری دارد و حاضر نیست با آقای مصلحی همکاری کند.

این سایت نزدیک به احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس هشتم، افزوده بود که آقای احمدی‌نژاد، حیدر مصلحی را به سفر استانی اخیر خود به کردستان هم نبرده است.

همزمان، سایت فردا نزدیک به محمدباقر قالیباف شهردار تهران هم نوشته بود که جمعی از نمایندگان اصولگرای مجلس، قصد دارند در صورت "عدم همکاری شایسته" محمود احمدی‌نژاد در اجرای حکم ابقای وزیر اطلاعات، "طرح سوال از رئیس جمهوری" را در دستور کار قرار دهند.

یک روز بعد از اعلام مخالفت رهبر ایران با برکناری حیدر مصلحی، ۲۱۶ نماینده با امضای بیانیه‌ای خطاب به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری از او خواسته بودند با "موضع گیری صریح در حمایت از وزیر اطلاعات به سوء استفاده دشمنان خاتمه دهد".

این نمایندگان در بیانیه خود ضمن ابراز خشنودی از دخالت آیت الله خامنه‌ای در ابقای وزیر اطلاعات، تاکید کرده بودند که "از نظر مجلس، حجت الاسلام مصلحی همچنان وزیر اطلاعات است".

علی رغم درخواست نمایندگان مجلس و بسیاری دیگر از مقام‌های حکومتی ایران از محمود احمدی‌نژاد برای حمایت از حکم رهبر جمهوری اسلامی در مورد وزیر اطلاعات، آقای احمدی‌نژاد تاکنون از بیان سخنی که نشان دهنده تبعیت او از این حکم باشد خودداری کرده است.

مطالب مرتبط