مرتضی نبوی: ویژگی جریان انحرافی، عبور از ولایت فقیه است

مرتضی نبوی حق نشر عکس isna
Image caption مرتضی نبوی می گوید کسانی که اکنون به رئیس جمهور تذکر می دهند از دوستان او هستند

مرتضی نبوی، قائم مقام جامعه اسلامی مهندسین، از وجود جریانی انحرافی و تجدیدنظر طلب در جریان اصولگرایان خبر داد که ویژگیهای آن "عبور از شریعت، مرجعیت و ولایت فقیه" است.

آقای نبوی در گفت و گو با خبرآنلاین با بیان اینکه باید این جریان را افشا کرد، گفت: "این جریان که می گوید از اصولگرایی عبور کرده ام، در مقام تصمیم گیری و تصمیم سازی است، صاحب قدرت است و با مردم هم در ارتباط است."

او جریان مورد اشاره خود را با حامیان ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهوری ایران مقایسه کرد و گفت که این افراد "به آرای خود غره شدند".

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که اکنون کسانی که نسبت به این جریان تذکر می دهند از دوستان رئیس جمهوری هستند و او نباید این تذکرها را سیاسی تلقی کند.

به نظر می رسد سخنان آقای نبوی در پی شدت یافتن انتقادات اخیر اصولگرایان از سیاست های محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران و سخنان رئیس دفترش اسفندیار رحیم مشایی بیان می شود.

پیش از این هم محمدرضا باهنر، دبیر جامعه اسلامی مهندسین از تلاش برای شناسایی "توطئه‌گرانی که در جهت شکاف و انحراف در جریان اصولگرایان فعالیت می کنند" خبر داده بود.

آقای باهنر گفته بود که در صورت نیاز، علیه کسانی که به گفته او تحت عنوان اصولگرایی با حرفهای غیر اصولگرایی به این جریان ضربه می زنند، افشاگری خواهد کرد.

محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان نیز اواخر فروردین سال جاری در جمع اعضای هیئت موتلفه به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و مقام های دولتی هشدار داده بود که از تک روی در اداره امور کشور خودداری کنند.

دبیر جامعه روحانیت مبارز در عین حال خواستار حضور بیشتر روحانیون در سیاست شده و گفته بود: "گاهی اوقات به دلیل بعضی از حوادث و شکست های ظاهری بعضی می گفتند دوره روحانیت گذشته و بی مصرف شده است، ولی بنده از همان اول عرض می کرده ام که اینطور نیست. ممکن است نوساناتی در مسائل سیاسی پیش بیاید اما نباید اصول را فراموش کنیم."

اصلاح طلبان می توانند در انتخابات شرکت کنند

آقای نبوی در ادامه سخنان خود گفت:"اصلاح طلبان دارای پایگاه اجتماعی هستند و می توانند در انتخابات آتی دارای لیستی باشند که صلاحیتشان تایید شود."

او با اشاره به اینکه جریان اصلاحات "ضربه ای اساسی" خورده است و عمده چهره های سرشناس آن "سوخته اند" گفت که با این حال آنها نباید این فرصت را از دست بدهند، چون غیبتشان به حذفشان کمک خواهد کرد.

سال گذشته محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات شرایطی مطرح کرد.

او "آزادی زندانیان سیاسی"، "تامین شرایط انتخابات سالم و آزاد" و "پایبندی همگان به قانون اساسی" را از شروط شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده در ایران دانسته بود.

پس از آن احمد جنتی دبیر شورای نگهبان گفت که نیازی به حضور اصلاح طلبان و معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، در انتخابات نیست.

در پی موضع گیری آقای جنتی، چهره های سیاسی عمده اصولگرا از نظر او حمایت کرده و از این نظر استقبال کردند که نیازی به حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست.

موضع گیری تند چهره های عمده اصولگرا در برابر شروط مطرح شده از سوی آقای خاتمی، دور نمای نوعی بن بست را بر فضای فعالیت های زودهنگام انتخاباتی ایجاد کرده بود که عمدتا از سوی اصولگرایان دنبال می شد.

نهمین دوره انتخابات مجلس ایران در اواخر سال جاری خورشیدی برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط