گزارشگران بدون مرز بازداشت وکیل مدافع ایرانی را محکوم کرد

سیف زاده حق نشر عکس ISNA
Image caption دو هفته پس از ناپدید شدن سیف زاده خانواده اش از بازداشت او آگاه شد

یک سازمان بین المللی مدافع روزنامه نگاران بازداشت یک حقوقدان ایرانی را به شدت تقبیح کرده و از فشار بر روزنامه های دولتی در نتیجه رقابت بین رهبری و رئیس جمهوری سخن گفته است.

سازمان گزارشگران بدون مرز، که هدف خود را حمایت از روزنامه نگاران و آزادی خبررسانی در سراسر جهان توصیف می کند، با انتشار بیانیه ای در پایگاه خبررسانی خود، بازداشت محمد سیف زاده، وکیل مدافع شماری از روزنامه نگاران بازداشتی ایران را محکوم دانسته و مقامات ایرانی را به این خاطر مورد انتقاد قرار داده است.

چند روز پیش گزارش شد که آقای سیف زاده، که خبر ناپدید شدن او دو هفته قبل انتشار یافته بود، توسط ماموران امنیتی بازداشت شده و در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی، زندانی است.

گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود گفته است که محمد سیف زاده روز 22 آوریل به خانواده خود خبر داد که دو هفته پیش از آن به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" بازداشت شده است.

این نخستین بار بود که خانواده آقای سیف زاده از زندانی بودن او آگاه می شدند.

محمد سیف زاده از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر به ریاست شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده جایزه صلح نوبل، بوده است.

در ادامه بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است که در ماه اکتبر سال گذشته، دادگاه انقلاب تهران این حقوقدان ایرانی را به جرم فعالیت برای کانون مدافعان حقوق بشر به نه سال حبس و ده سال ممنوعیت از اشتغال به حرفه وکالت محکوم کرد در حالیکه پیش از آن، لطف الله سلطانی و محمد علی دادخواه، دو حقوقدان برجسته مدافع حقوق بشر نیز به دوره های حبس محکوم شده بودند.

سازمان گزارشگران بدون مرز یادآور شده است که کانون مدافعان حقوق بشر گروهی از فعالان مدافع حقوق بشر و حقوقدانانی است که وکالت زندانیان سیاسی، از جمله شماری از روزنامه نگاران را برعهده گرفته اند ولی از سال 2006، حکومت جمهوری اسلامی فعالیت های این کانون را "غیرقانونی" اعلام کرده هر چند این تصمیم مورد اعتراض اعضای کانون بوده است.

این سازمان می افزاید که نسرین ستوده، از دیگر اعضای کانون، از اوایل سپتامبر سال گذشته میلادی زندانی بوده و اخیرا به یازده سال حبس محکوم شده است.

این بیانیه اظهار داشته که بازداشت آقای سیف زاده "نشانه دیگری از ادامه سرکوب در ایران است" و افزوده است بازداشت کمابیش مستمر حقوقدانان مدافع حقوق بشر اقدامی قابل قبول نیست و سازمان گزارشگران بدون مرز از تشکل های حقوقدانان در سراسر جهان می خواهد تا خواستار آزادی این گروه از بازداشتیان ایرانی شوند.

رقابت رهبر و رئیس جمهوری

گزارشگران بدون مرز در همین گزارش نوشته است که علیرضا رجایی، روزنامه نگار ایرانی و موکل آقای سیف زاده، از زمان بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات در روز 24 آوریل در محل نامعلومی نگهداری می شود اما خبرگزاری فارس، "که از نزدیک با سازمان های اطلاعاتی کار می کند" نوشته است که اتهام آقای رجایی "اقدام علیه امنیت ملی" بوده است.

حق نشر عکس Mehr
Image caption گزارشگران بدون مرز: روزنامه های طرفدار دولت نیز قربانی رقابت جناحهای به رهبری رئیس جمهوری و رهبر شده اند

در ادامه این گزارش آمده است که علیرضا رجایی در تعدادی از روزنامه های اصلاح طلب فعالیت داشته و از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بوده که فعالیت آن از سال 2009 به بعد ممنوع شد.

به نوشته این بیانیه، در همانحال روزنامه های طرفدار دولت نیز قربانی رقابت جناح های به رهبری محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، و آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی شده اند.

به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، شماری از وبسایت های وابسته به محمود احمدی نژاد به دلیل انتشار مقالاتی در حمایت از تصمیم او به برکناری وزیر اطلاعات، که با مخالفت رهبری مواجه شد، از دسترس خارج شده اند.

همچنین، رئیس خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - که از انتشار نامه آیت الله خامنه ای در حمایت از وزیر مستعفی خودداری کرده بود، با وجود عذرخواهی از این اقدام، به دفتر دادستان تهران احضار شد.

گزارشگران بدون مرز افزوده است که روز 21 آوریل، دفتر رهبری با صدور بیانیه ای از ایرنا به شدت انتقاد کرد زیرا این خبرگزاری به جای چاپ متن کامل سخنرانی آیت الله خامنه ای در دفاع از تصمیم خود به ابقای وزیر اطلاعات به خاطر "مصالح عالیه" و کم اهمیت جلوه دادن اختلاف خود با دولت، به چاپ مقاله ای درباره این سخنرانی مبادرت ورزیده بود.

گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه خود، آیت الله خامنه ای را به تلاش برای سرکوب رسانه های دولتی متهم کرده است.

در پایان این اطلاعیه آمده است: "پس از بستن بسیاری از روزنامه ها و سانسورهای اینترنتی، [آیت الله] علی خامنه ای اینک خبرگزاری رسمی دولتی را هدف قرار داده زیرا مایل است آن را صرفا به بلندگوی دفتر خود تقلیل دهد."

مطالب مرتبط