انتقاد عفو بین الملل از 'افزایش اعدام در ملاءعام' در ایران

سازمان عفو بین الملل حق نشر عکس
Image caption عفو بین الملل می‌گوید که نخستین موارد اعدام جوانان در سال ۲۰۱۱ در ایران اتفاق افتاده است

عفو بین الملل، سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر، با صدور اطلاعیه ای افزایش شمار اعدام های در ملاءعام در ایران و تداوم اعدام جوانانی که پیش از سن قانونی مرتکب جرم شده اند را محکوم کرد.

در این اطلاعیه آمده است: "از آغاز سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون ۱۳ مرد در ایران در ملاءعام به دار آویخته شده اند در حالی که کل موارد چنین مجازات هایی در سال ۲۰۱۰ بر اساس اطلاعات منابع رسمی ایران ۱۴ مورد بوده است".

بر اساس این اطلاعیه، ۸ مورد از اعدام های در ملاء عام ایران، از ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) تا کنون انجام شده است.

عفو بین الملل اعدام دو جوان در روز ۳۱ فروردین در بندرعباس را نخستین موارد از اعدام جوانانی که پیش از رسیدن به سن قانونی مرتکب جرم شده بودند در سال ۲۰۱۱ دانست.

این جوانان به جرم تجاوز به عنف در زمانی که تنها ۱۷ سال داشتند به اعدام محکوم شدند.

در این اطلاعیه به نقل از حسیبه حاج صحراوی، معاون مدیر عفو بین الملل در امور خاورمیانه و شمال آفریقا، آمده است: "ایران خود را به عنوان تنها کشوری مطرح کرده که در سال جاری به اعدام مجرمان نوجوان ادامه داده است".

او با اشاره به اعدام های اخیر گفت که این نوجوانان به دلیل ارتکاب جرائمی اعدام شدند که پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی مرتکب شده بودند، و علاوه بر آن اعدام آنها در ملاءعام صورت گرفته که نوعی "بی حرمتی آشکار به وقار انسانی" است.

در اطلاعیه عفو بین الملل به اعدام سه مرد در شیراز به جرم قتل، سرقت مسلحانه و آدم ربایی در روز ۲۷ فروردین و همچنین اعدام یک مرد در کازرون به جرم ارتکاب چهار فقره قتل نیز اشاره شده که همگی در ملاءعام اجرا شده است.

خانم حاج صحراوی گفت: "این که با وجود دستور توقف اعدام در ملاءعام در سال ۲۰۰۸، مقامات ایران دوباره تلاش می کنند با برپا کردن چنین مراسمی مردم را مرعوب کنند، عمیقا ناراحت کننده است. این نوع مجازات علاوه بر اینکه رفتاری غیر انسانی علیه فرد مجازات شونده است، خوی بی رحمی را هم در شاهدان تقویت می کند".

مطالب مرتبط