توضیحات بانک مرکزی ایران در مورد اظهارات رئیس کل

حراج سکه طلا
Image caption عرضه سکه در شعب منتخب بانک ملی، همچنان با استقبال مردم و تشکیل صف های طولانی روبروست

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در مورد پیشنهاد برگزاری همه پرسی برای حذف صفر از پول ملی این کشور توضیحاتی را به خبرگزاری مهر ارائه کرده است.

چندی پیش محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، خواهان واگذار کردن تصمیم گیری در باره حذف چهار صفر از پول ملی به افکار عمومی شده بود.

این طرح از مدتی پیش در ایران مطرح بوده است که با حذف چهار صفر از پول ایران، یک ریال مساوی یک دلار شود، اما آقای بهمنی تاکید کرده بود که "اگر افکار عمومی به این طرح خیر بگوید، این کار انجام نخواهد شد."

اما اکنون بانک مرکزی در توضیحی که برای خبرگزاری مهر فرستاده، نوشته است که اظهارات آقای بهمنی "معطوف به نظرخواهی و گردآوری نظرات اقتصاددانان، اساتید دانشگاه ها و مسئولان پولی و بانکی کشور بوده است و نه عموم مردم."

احتمال حذف تعدادی صفر از پول ملی ایران در دو هفته اخیر شدت گرفته و مسئولان ذیربط از اجرای آن در یک دوره زمانی "یک یا دو ساله" سخن گفته اند که با تحقق این برنامه، واحد پول خرد بعد از ریال همانند سال های گذشته دینار خواهد بود.

مقام های دولتی ایران، هدف از این اقدام را کاهش حجم پول در گردش و کنترل تورم عنوان می کنند، اما بعضی از کارشناسان معتقدند که در صورت فراهم نشدن زمینه های اقتصادی لازم، این برنامه به افزایش بیشتر تورم منجر خواهد شد.

انتقاد به این طرح محدود به برخی از کارشناسان اقتصادی نبوده و در یکی از سرمقاله های اخیر روزنامه کیهان نیز به طرح حذف چند صفر از پول ملی به شدت انتقاد شد.

در سرمقاله این روزنامه آمده بود: "مسئولین پولی و بانکی کشور باید به این پرسش پاسخ دهند که براساس کدامین شرایط خاص اقتصادی، بحث حذف چند شمارگان از پول ملی را مطرح ساخته اند و در واقع با حذف سه یا چهار صفر، چه هدفی را دنبال می کنند؟"

توضیح در مورد سکه فروش کردن سوپرمارکت ها

بانک مرکزی در توضیحات خود همچنین به سخنان آقای بهمنی در مورد "سکه فروش کردن سوپرمارکت ها" هم اشاره کرده است.

به گزارش مهر، در این توضیح آمده است: "منظور آقای بهمنی از فروش سکه در برخی مکان ها، توزیع نامحدود آن و جلوگیری از نوسان نرخ سکه در بازار و ایجاد اطمینان خاطر در جامعه بوده است."

آقای بهمنی اخیرا گفته بود: "اگر نیاز باشد بانک مرکزی سوپرمارکت‌ها را هم مسئول توزیع سکه خواهد کرد."

اکنون روابط عمومی بانک مرکزی می گوید که به منظور دسترسی آسان و سریع مردم به مسکوک طلا و ایجاد تعادل در بازار سکه، تعداد ۱۵۰ شعبه منتخب دیگر، علاوه بر شعب قبلی بانک ملی ایران، سکه توزیع خواهند کرد.

گزارش ها از ایران حاکی است که با ادامه نوسانات قیمت سکه و طلا در بازار ایران و با وجود تاکید بانک مرکزی بر تامین کامل نیازهای بازار، برخی شعب بانکی عرضه‌کننده سکه‌های طلا به قیمت دولتی، با کمبود سکه روبه‌رو شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس امروز (پنجشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰) هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار داخلی ۴۱ هزار تومان و هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۵۰۴ دلار فروخته شد.

همچنین قیمت فروش هر قطعه سکه بهار آزادی طرح قدیم در بازار امروز تهران ۴۵۵ هزار تومان، سکه یک بهار (طرح جدید) ۴۱۶ هزار تومان، نیم سکه بهار آزادی ۲۰۸ هزار تومان، ربع سکه ۱۲۰ هزار تومان و سکه گرمی ۵۸ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.

بانک مرکزی نرخ فروش سکه یک بهار آزادی را ۴۰۷ هزار تومان، نیم سکه را ۲۰۳ هزار و ۵۰۰ تومان و ربع بهار آزادی را ۱۰۸ هزار تومان اعلام کرده است.

مطالب مرتبط