بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ پنجشنبه ۸ اردیبهشت

مجلس حق نشر عکس FARS
Image caption آماده شدن مجلس برای سوال از احمدی نژاد از موضوع های مهم در روزنامه های پنجشنبه است

اظهارات آیت الله خامنه ای در دیدار با کارگران و تاکید بر "پایبندی بر الزامات جهاد اقتصادی" در صدر اخبار و گزارش های بیشتر روزنامه ها قرار گرفته است.

غیبت مجدد احمدی نژاد در جلسه هیات دولت و تدارک مجلس برای سوال از وی از جمله موضوعات دیگری است که در صفحات نخست روزنامه ها به چشم می خورد.

همچنین همه روزنامه های امروز از ادامه گرانی در بازار سکه با اعلام رسمی ورود 10 میلیون سکه از سوی بانک مرکزی خبر داده اند.

طرح سوال از احمدی نژاد در مجلس

مردم سالاری گزارش اصلی خود را به ادامه غیبت محمود احمدی نژاد در جلسات هیات دولت اختصاص داده و نوشته آخرین بار احمدی نژاد شنبه گذشته با نمایندگان پارلمان چین دیدار کرد و پس از آن در هیچ یک از جلسات و دیدارها دیده نشد.دو جلسه هیات دولت و جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون حضور او برگزار شده، سفر او به قم و دیدار جمعی از نمایندگان مجلس با او لغو شد و فقط اخباری درباره دیدار بعضی شخصیت ها یا وزیران با او به گوش می رسد که تازه بعضی از آنها هم تکذیب شده است.

این روزنامه درادامه اضافه کرده تنها خبر منتشر شده در سایت های داخلی، واکنش یک سایت حامی دولت به شایعاتی است که این روزها شنیده می شود که در آن تاکید شده احمدی نژاد بر اساس فشار کاری، در چند روز اخیر دچار مریضی آنفلونزای شدید شده و به سختی می توانست در محل کار حاضر شود و به توصیه پزشکان مشغول استراحت است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مردمسالاری به نقل از یکی از نمایندگان نوشت احمدی نژاد استیضاح نمی شود ولی علی مطهری در پی سوال از اوست

به گزارش مردمسالاری محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر در حاشیه جلسه علنی دیروز مجلس در در پاسخ به این سوال که شایع شده با توجه به اتفاقات رخ داده بعد از موضوع تغییر وزیر اطلاعات احتمال استیضاح رئیس جمهور وجود دارد، گفته استیضاح منتفی است اما آقای مطهری قصد سوال از رئیس جمهور را دارد و تاکنون 52 امضا هم جمع آوری کرده است.

به نوشته این روزنامه علی مطهری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ماه هاست موضوع سوال ازمحمود احمدی نژاد را پیگیری می کند. وی روز 19 اسفند در نطق خود بار دیگر به دولت هشدار داد اگر همچنان به ترویج تز مکتب ایرانی پا فشاری کند و نسبت به مساله حجاب و عفاف بی تفاوت باشد طرح سوال از رئیس جمهور را در دستور کار قرار خواهد داد.

به گزارش مردم سالاری در صورتی که طرح سوال از رییس جمهور به امضای یک چهارم از نمایندگان مجلس برسد پس از دوهفته رایزنی و مشورت بین نمایندگان مجلس و نماینده رییس جمهور در صورت عدم اقناع نمایندگان بر اساس ماده197 آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت سوال در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سوال پاسخ گوید مگر با عذر موجه و با تشخیص مجلس، مدت طرح سوال از طرف نماینده منتخب سوال کنندگان حداکثر 15 دقیقه و مدت پاسخ رئیس جمهور حداکثر یک ساعت خواهد بود.

نامه نمایندگان به احمدی نژاد

جمهوری اسلامی نوشته نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی درحال تهیه نامه‌ای بودند كه در آن به رئیس‌جمهور درباره مسائل اخیر توصیه‌هایی شده است.این نامه كه قرار است در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شود در آن توصیه‌هایی به رئیس‌جمهور درباره قانون اساسی، وظایف اساسی ریاست جمهوری و همچنین اطاعت از رهبری و دین مبین اسلام شده است.

به نوشته این روزنامه این نامه 8 محور و بند اصلی دارد و بیشتر شبیه به یك توصیه‌نامه یا آگاهی‌نامه است.در این نامه همچنین خطاب به احمدی‌نژاد آورده‌شده‌است كه شما بر اساس قانون اساسی سوگند یاد كرده‌اید كه به مردم خدمت كنید و در كنار رهبر معظم انقلاب باشید؛ البته اشاره به حمایت‌های رهبری از دولت نیز نكته دیگر این نامه است .قرار است كه این نامه ابتدا به رئیس‌جمهور داده شود و در صورتی كه به آن عمل نشد، وكلای ملت آن را از تریبون مجلس قرائت خواهند كرد.

روزگار اما در همین باره از قول محمدرضا خباز یکی از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس درباره این نامه نمایندگان به احمدی نژاد نوشته پیش از این که این نامه برای مطالعه به دست من برسد، عده ای از نمایندگان دخالت کردند و نامه از صحن مجلس جمع شد. در کل امروز به علت این که نمایندگان پیگیر مسایل خارج مجلس بودند تمرکز بروی قانون گذاری وجود نداشت و من از ریاست مجلس در خواست کردم برای رفع نگرانی نمایندگان از مسایل پیرامون دولت جلسه بصورت غیر علنی برگزار شود. در نهایت قرار شد این جلسه غیر علنی پنجشنبه برگزار شود و پس از بحث و بررسی در صورت لزوم مجددا برای نامه ای که به صحن آمده بود امضا جمع شود.

سوخت گذاری رآكتور تحقیقاتی تهران ایران

ایران روزنامه دولت به نقل از معاون رسانه ای دبیر شورای عالی امنیت ملی خبرداد که سوخت مورد نیاز رآكتور تحقیقاتی تهران تا سال آینده به طور كامل در داخل تولید می‌شود.

به نوشته این روزنامه ابولفضل ظهره وند در این باره گفته تاكنون بیش از 40 كیلوگرم از سوخت مورد نیاز رآكتور تحقیقاتی پزشكی تهران در داخل تولید شده و مابقی 80 كیلوگرم آن نیز تا سال آینده تأمین می‌شود. همچنین تا سال آینده جمهوری اسلامی ایران با اتكا به توانایی دانشمندان داخلی، صفحه سوخت هسته‌ای را كه كشورهای گروه 1+5 علی‌رغم تعهد از دادن آن به ایران خودداری كردند، در داخل تولید خواهد كرد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption قدس: ده میلیون قطعه سکه در راه بازار است

این مقام شورای عالی امنیت ملی با اعلام این که در روزهای آینده نیز خبرهای خوشی از پیشرفت فناوری هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به دست نیروهای توانمند داخلی در اختیار مردم قرار می‌گیرد، همچنین گفته توانایی جمهوری اسلامی ایران در رسیدن به خوداتكایی در بخش فناوری هسته‌ای سبب شده تا ابرقدرت‌ها به سركردگی امریكا صرفاً در پی فشار و بهانه‌جویی برای وادار كردن كشور ما به عقب‌نشینی و دست كشیدن از دستاوردهای ارزنده هسته‌ای‌اش كنند. امروز دنیا ایران هسته‌ای را پذیرفته و ما به دنبال رسیدن به فازهای بالاتر در دستاوردهای صلح‌آمیز هسته‌ای هستیم.

ده میلیون سکه در راه بازار

قدس به نقل از رئیس کل بانک مرکزی خبرداده که 10 میلیون قطعه سکه در راه بازار است و در ادامه از قول وی نوشته قیمت فعلی انواع سکه در بازار را همچنان حبابی است و دلالها در بازار دخالت می کنند و نه تنها اجازه کاهش قیمتها را نمی دهند، بلکه چوب می زنند که قیمتها را بالا ببرند.

به نوشته این روزنامه محمود بهمنی همچنین گفته بازار سکه باید به قیمت واقعی خود بازگردد، قیمت یک سکه تمام بهار آزادی با احتساب تمام هزینه ها اعم از هزینه ضرب، ارزش افزوده و غیره معادل 403 تا 405 هزار تومان است که سود 3 تا 4 هزار تومانی را برای بانک مرکزی به دنبال دارد. بانک مرکزی همچنان حراج سکه ها را در بازار افزایش می دهد، اما تصور نمی کردیم زمانی بخواهیم به مثلاً 10 هزار واحد بانکی اعلام کنیم سکه را در واحدهای خود به فروش بگذارند.

دنیای اقتصاد اما در این باره نوشته اصرار بانك مركزی برای ارزان‌سازی سكه با ابزار قیمت‌شكنی باعث دو نرخی شدن سكه در بازار شده و به‌رغم اینكه بانك مركزی اطمینان داده است كه عرضه سكه با قیمت‌های پایین را ادامه خواهد داد صف‌های خرید سكه دولتی نه تنها از بین نرفته، بلكه ظاهرا به دلیل فاصله قیمتی ایجاد شده با قیمت بازار جذابیت‌های دیگری نیز به آن افزوده شده است.

به گزارش این روزنامه بازار سکه روز گذشته در پنجمین روز از آغاز حراج سکه و شمش در بانک کارگشایی و دومین روز از زمان دوشیفته شدن فروش سکه در شعب بانک‌های ملی، شاهد افزایش قیمت ربع سکه بود. قیمت ربع سکه روز گذشته با 2000 تومان افزایش با نرخ 122 هزار تومان به فروش رفت و اختلاف قیمت 108 هزار تومانی ربع سکه در بانک ملی با قیمت 122 هزار تومانی بازار آزاد به 14 هزار تومان رسید. این اختلاف روز سه‌شنبه 9 هزار تومان بود.

درهمین باره شهرام صدوقی در سرمقاله مردم سالاری نوشته زمانی که بسته پولی جدید بانک مرکزی در آخرین ساعات روز کاری سال گذشته در سکوت خبری منتشر و دستور ابلا غ به شبکه بانکی می گیرد، باید انتظار ایجاد التهاباتی در بازارهای پولی و مالی کشور داشت. با نگاهی گذرا به بسته پولی جدید بانک مرکزی و مشاهده اهتمام دولت بر کاهش نرخ سودهای بانکی سپرده گذاران می توان به راحتی سرگردانی سرمایه های ذخیره شده در بانک ها و سرازیر شدن این سرمایه ها به بازارهای متنوعی همچون بازار طلا ، سکه،بورس، مسکن و غیره را پیش بینی کرد.

برگشت خوردن 16 هزار چک در روز

همشهری در گزارشیبه اوضاع نابسامان چک در کشور پرداخته و نوشته تازه‌ترین آمار بانک مرکزی تایید می‌کند که در سال گذشته به‌طور متوسط روزانه بیش از 16 هزار برگ چک در نظام بانکی برگشت خورده است.

به گزارش این روزنامه از مجموع 49 میلیون و 368 هزار برگ چک مبادله‌شده در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران، بیش از 5 میلیون و 857 هزار برگ چک برگشت خورده است که بالاترین میزان چک‌های برگشتی در 10‌سال گذشته است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جمهوری اسلامی از افزایش چشمگیر نقدینگی در کشور خبر داده است

این گزارش افزوده نسبت چک‌های برگشتی به چک‌های مبادله شده در شبکه بانکی کشور در سال گذشته از حیث تعداد به 11.9و از حیث ارزش به 4.4 درصد رسیده است که آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در سال گذشته رکورد چک‌های برگشتی به لحاظ ارزش ریالی شکسته شده چرا که بالغ بر 278 هزار و 916 میلیارد ریال چک، مهر برگشت خورده است.

افزایش نقدینگی در کشور

جمهوری اسلامی در گزارشی از افزایش چشمگیر نقدینگی در کشور خبرداده و نوشته مجموع نقدینگی كشور در پایان آذرماه سال 89 با رشد 53 هزار میلیارد تومانی طی یك سال به بیش از 270 هزار میلیارد تومان رسیده است.

به نوشته این روزنامه بنا بر آمارهای منتشره از سوی بانك مركزی حجم نقدینگی در كشور در پایان سال 85 بیش از 128 هزار میلیارد تومان، سال 86 بیش از 164 هزار میلیارد تومان، در پایان سال 87 نیز بیش از 190 هزار میلیارد تومان و در پایان سال 88 نیز 235 هزار میلیارد تومان بوده است كه این رقم در پایان آذر ماه سال گذشته به بیش از 270 هزار میلیارد تومان رسید.

این روزنامه با اعلام افزایش 6.24 درصدی نقدینگی گزارش داده که در حال حاضر میزان اسکناس و مسکوک دردست اشخاص نیز از بیش از 14 هزار میلیارد تومان، در پایان آذرماه سال 88 به بیش از 17 هزار میلیارد تومان و در پایان آذرماه سال 89 افزایش یافته است.

مطالب مرتبط