ایران در هفته ای که گذشت؛ نهم اردیبهشت ۱۳۹۰

احمدی نژاد و خامنه ای حق نشر عکس fars
Image caption بعد از مخالفت آقای خامنه ای با برکناری وزیر اطلاعات، گزارش شده که آقای احمدی نژاد در دو جلسه هیات دولت شرکت نکرده است

ادامه اختلاف میان دو نهاد رهبری و ریاست جمهوری و غیبت طولانی محمود احمدی نژاد از جلسات هیات دولت، تشدید اختلافات میان ایران و بحرین و اخراج یک دیپلمات ایرانی از بحرین و توافق کشورهای ساحلی خزر در ایجاد کمربندی برای مبارزه با جرائم در این دریا از جمله خبرهای ایران در هفته گذشته بود.

اختلاف میان دولت و نهاد رهبری از روز ۲۸ فروردین با انتشار خبر استعفای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و موافقت محمود احمدی نژاد با این استعفا شروع شد اما چند ساعت بعد، به جز ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، دیگر خبرگزاری های ایران خبر حمایت آیت الله علی خامنه ای، رهبر این کشور را از آقای مصلحی را منتشر کردند و معلوم شد که او در مقام خود باقی خواهد ماند.

ایرنا در توضیح تاخیر در انتشار خبر مخالفت رهبر ایران با برکناری حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات گفت که دفتر رهبر ایران این خبر را برای این خبرگزاری نفرستاده بود.

رییس جمهوری و وزیر اطلاعات بر سر یکی از معاونان این وزارتخانه اختلاف داشتند و آقای احمدی نژاد با عزل او توسط آقای مصلحی مخالف بود.

در اولین روز هفته، ۳ اردیبهشت، آیت الله خامنه ای در یک سخنرانی ضمن اشاره به موضوع استعفای حیدر مصلحی و حاشیه های این استعفا، آن را کم اهمیت خواند.

رهبر ایران با تاکید بر "مشخص بودن مسئولیتها و وظایف در قانون اساسی" گفت که "هیچگاه بنای دخالت در تصمیمها و کارهای دولت را ندارد"، مگر در مواردی که "احساس کند مصلحتی مورد غفلت قرار گرفته است".

آیت الله خامنهای در ادامه گفت: "در قضیه اخیر هم که چندان مهم نیست، احساس شد از مصلحت بزرگی غفلت شده است."

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، قبل از انتشار خبر اظهارات آیت الله خامنهای از سوی دفتر رهبری، راسا خبری در این مورد منتشر کرد.

پس از آن، روابط عمومی دفتر آیت الله خامنه ای، با صدور اطلاعیه ای اقدام ایرنا در چاپ "خبر ناقص" سخنان رهبر جمهوری اسلامی را "غیر مسئولانه" خواند و از تمام خبرگزاریها و سایتهای خبری خواست که به هیچ عنوان از خبر منتشر شده از سوی ایرنا استفاده نکنند.

در پی این اعتراض، ایرنا ضمن عذرخواهی، خبر قبلی خود را در مورد این سخنرانی حذف و آن را با خبر منتشر شده در سایت رهبری جایگزین کرد. علی اکبر جوانفکر، مدیر عامل ایرنا نیز از کارکنان این خبرگزاری خواست "هوشمندانه تر" عمل کنند.

غیبت احمدی نژاد

در دومین روز هفته، محمود احمدی نژاد در جلسه روز یکشنبه ۴ اردیبهشت هیات دولت شرکت نکرد. در این جلسه حیدر مصلحی حاضر بود و جلسه به ریاست محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.

روز قبل از آن، سایت الف نزدیک به احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش های مجلس هشتم، نوشته بود که با وجود حمایت رهبر جمهوری اسلامی از آقای مصلحی، محمود احمدی نژاد همچنان بر موضع قبلی خود مبنی بر برکناری وزیر اطلاعات پافشاری می کند و حاضر نیست با آقای مصلحی همکاری کند. الف همچنین گزارش داد که آقای احمدی نژاد، وزیر اطلاعات را به سفر استانی اخیر خود به کردستان هم نبرده است.

بنابر گزارش ها، جلسه روز سه شنبه شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون حضور محمود احمدی نژاد که رییس این شوراست، و به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس هشتم برگزار شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption منتقدان آقای احمدی نژاد ، اسفندیار رحیم مشائی را متهم می کنند که در استعفای وزیر اطلاعات نقش داشته است

روز چهارشنبه ۷ اردیبهشت نیز خبرگزاری فارس گزارش داد که محمود احمدی نژاد برای دومین بار بعد از ابقای وزیر اطلاعات، در جلسه هیات دولت شرکت نکرد. در این جلسه، باز هم آقای مصلحی حضور داشت و ریاست جلسه به عهده معاون اول رییس جمهوری بود.

علی بنایی، نماینده قم نیز در همین روز به خبرآنلاین گفت که سفر برنامه ریزی شده آقای احمدی نژاد و هیات دولت به استان قم انجام نخواهد شد. برخی گزارش ها حکایت از آن داشت که طی هفته اخیر، آقای احمدی نژاد در مقر ریاست جمهوری حاضر نشده است.

روز دوشنبه، ۵ اردیبهشت، محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت نیروی نظامی تحت امرش هرچه دارد "از اسلام است و نه ایران و مکتب ایرانی."

به نظر می رسید که روی صحبت آقای جعفری، اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر محمود احمدی نژاد بود.

اسفندیار رحیم مشایی از نزدیک ترین یاران رییس جمهوری ایران است و اصطلاح مکتب ایرانی را نخستین بار او مطرح کرد. بسیاری از مقامات ایران، از آقای رحیم مشایی و نزدیکانش به عنوان "جریان انحرافی در دولت" یاد می کنند وقدرت زیاد او در دولت را علت اصلی اختلاف آقای احمدی نژاد با رهبر ایران می دانند.

فرمانده سپاه پاسداران ایران پیشتر نیز از شکل گیری و رشد "خط نفاق جدید" خبر داده و گفته بود که فتنه آینده، خود را پشت چهره ای موجه پنهان کرده است.

روز چهارشنبه هم علی سعیدی، نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران، در مصاحبه ای با خبرگزاری فارس، تخطی از فرمان ولی فقیه را در حکم "مخالفت با فرمان خدا و امام زمان" خواند و گفت "هر شخصیتی هر چقدر هم که برای ما قابل احترام باشد"، باید از رهبر تبعیت کند.

آقای سعیدی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره نحوه برخورد آیت الله خمینی با آیت الله منتظری و همین طور ابوالحسن بنی صدر، اولین رییس جمهوری ایران، (و عزل او از ریاست جمهوری) گفت: "باید توجه داشت که حضرت امام در این موارد هم اقتضائات زمان را در نظر داشت و این برخورد پس از مداراها و تذکرات پی در پی صورت گرفت که امام دیدند دیگر جایی برای اغماض نیست."

حق نشر عکس MEHR
Image caption رهبر ایران با کنار گذاشتن وزیر اطلاعات مخالفت کرد و آقای مصلحی در وزارت اطلاعات ماندنی شد

در همین روز، احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد، هم به مسئولان حکومت ایران هشدار داد که باید از تمام دستورات آیت الله علی خامنه ای، رهبر این کشور اطاعت کنند.

او به خبرگزاری فارس گفت که آرای مردم در انتخابات مانند "عددهای صفر" هستند که که تنها زمانی معنا پیدا می کنند که تنفیذ ولی فقیه به آنها مشروعیت بدهد.

مرتضی نبوی، از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و قائم مقام جامعه اسلامی مهندسین هم درروز چهارشنبه از وجود جریانی انحرافی و تجدیدنظر طلب در میان اصولگرایان خبر داد و گفت که ویژگی این جریان انحرافی، عبور از شریعت، مرجعیت و ولایت فقیه است.

آقای نبوی این جریان را با حامیان ابوالحسن بنی صدر مقایسه کرد و گفت که این افراد "به آرای خود غره شدند."

پیش از آن، محمدرضا باهنر، دبیر جامعه اسلامی مهندسین از آغاز مقابله با انحراف در جریان اصولگرایی خبر داده و گفته بود در صورت نیاز علیه افرادی که به جریان اصولگرایی ضربه می زنند، افشاگری خواهد کرد.

در پی ادامه اختلاف میان سران نظام، گزارش شد که مجلس ایران روز پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت، جلسه غیر علنی برگزار می کند. اصولگرایان مجلس ایران نیز ظرف کمتر از ۲۴ ساعت دو جلسه فوق العاده برگزار کردند. اعضای مجمع عمومی فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران چهارشنبه عصر و پنجشنبه صبح برای بررسی اوضاع سیاسی جلسه داشتند.

وب سایت خبرآنلاین نوشت که در جلسه فوق العاده پنجشنبه صبح فراکسیون اصولگرایان، علی لاریجانی (رئیس مجلس)، محمدحسن ابوترابی فر (نایب رئیس مجلس)، مرتضی آقاتهرانی و عزیز اکبریان صحبت کردند.

تشدید اختلاف میان ایران و بحرین

روز دوشنبه، خبرگزاری دولتی بحرین گزارش کرد که وزارت خارجه این کشور به حجت الله رحمانی، دبیردوم سفارت ایران در منامه دستور داده است ظرف هفتاد و دو ساعت، خاک بحرین را ترک کند.

بنابر این گزارش، مقامات بحرینی نسبت به ارتباط آقای رحمانی با یک شبکه جاسوسی مرتبط با سپاه پاسداران که در کویت فعالیت داشته، مظنون بوده اند.

روز بعد، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از اقدام بحرین در اخراج دیپلمات ایرانی انتقاد کرد و آن را اقدامی "بدون توجه به واقعیات" خواند.

وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه احتمال اقدام متقابل در این مورد را مطرح کرد.

در این روز همچنین کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران برای بررسی وضعیت بحرین جلسه ای با حضور مهدی آقاجعفری، سفیر ایران در بحرین، برگزار کرد. سفیر بحرین در تهران هم پیشتر به منامه بازگشته است و اکنون کاردار سفارت بحرین در تهران حضور دارد.

پیش از آن علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران از کشورهای منطقه خواسته بود که از "سیاست های شتابزده" پرهیز کنند.

او از دولت بحرین خواست تا دیر نشده به مطالبات مشروع مردم خود توجه کند و به بحران پایان دهد.

اعتراضات مردمی در بحرین از اواسط ماه فوریه سال جاری میلادی با شعار مقابله با تبعیض علیه شیعیان این کشور - که ۷۰ درصد جمعیت بحرین را تشکیل می دهند - شروع شد. حکومت این کشور در دست اقلیت سنی است.

تصویب کلیات بودجه سال ۱۳۹۰در مجلس

سه شنبه این هفته، ، کلیات بودجه ۵۱۷ هزارمیلیارد تومانی دولت در سال ۱۳۹۰ با رای موافق ۱۴۹ نماینده مجلس تصویب شد. از ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه بررسی کلیات بودجه، ۶۱ نماینده مخالف تصویب کلیات بودجه بودند و ۹ نفر رای ممتنع دادند.

حق نشر عکس mehr
Image caption مخالفان لایحه بودجه معتقد بودند این لایحه به شدت به هم ریخته است و باید از نو نوشته شود

رقم بودجه در لایحه پیشنهادی دولت ۵۲۱ هزار میلیارد تومان بود که بعد از بررسی در کمیسیون تلفیق مجلس، این رقم به ۵۱۷ هزار میلیارد تومان کاهش یافت. بنابر لایحه بودجه، دولت از طریق فروش شرکت های وابسته به خود در سال ۱۳۹۰ ، هشت هزار و سیصد هزار میلیارد تومان درآمد خواهد داشت.

درآمد دولت از طریق اخذ مالیات هم چهل هزار و سیصد میلیارد تومان است.

با تصویب مجلس، دولت در سال ۱۳۹۰ تنها برای مقاوم سازی مدارس اجازه دارد هزار میلیارد تومان از حساب ذخیره ارزی پول بردارد.

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران صبح روز سه شنبه در هنگام بررسی لایحه بودجه در صحن علنی مجلس، پیشنهاد کرده بودند که لایحه بودجه به خاطر به هم ریختگی بازنویسی شده و بودجه برای دو ماه دیگر به صورت علی الحساب تصویب شود.

بررسی لایحه بودجه ابتدا قرار بود روز یکشنبه انجام شود که به روز سه شنبه موکول شد.

بخش قابل توجهی از جلسه روز سه شنبه مجلس صرف بررسی سهم بودجه از درآمد نفت شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در جلسه روز چهارشنبه برای در بررسی بودجه سال ۹۰ قیمت پیش بینی شده نفت را ۸۱ دلار و ۵۰ سنت تعیین کردند.

قیمت پیش بینی شده نفت در زمان بررسی بودجه امسال در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ۸۰ دلار تصویب شده بود، ولی نمایندگان مجلس شورای اسلامی یک و نیم دلار به این قیمت اضافه کردند.

توافق کشورهای ساحل خزر در تشکیل کمربند مبارزه با جرائم

روز سه شنبه این هفته، نمایندگان پنج کشور ساحلی دریای خزر با تشکیل جلسه ای در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، مذاکره درباره تعیین مراحل نهایی کنوانسیون رژیم حقوقی این دریا را آغاز کردند.

ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان، کشورهای ساحلی دریای خزر هستند.

این کشورها از حدود بیست سال پیش با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در حال گفت و گو برای تعیین سهم کشورها از دریای خزر و منابع آن هستند.

نمایندگان این پنج کشور روز پنجشنبه توافق کردند که کمربندی ۲۵ مایلی برای مبارزه با جرائم مختلف در این دریا ایجاد شود.

رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر در آخرین اجلاس خود که شش ماه پیش در باکو برگزار شده بود، بر سر بررسی تعیین حدود ۲۵ مایل به عنوان مرز آب های ساحلی به توافق ابتدایی رسیده بودند.

اکنون کارشناسان ۵ کشور ساحلی، جزئیات توافق رهبران این کشورها را تعیین کرده اند.

تعیین کمربند ۲۵ مایلی به همراه توافق بر غیر نظامی ماندن دریای خزر و مسائل محیط زیستی آن، مهمترین موضوعاتی است که کشورهای ساحلی طی دو دهه ای که مذاکرات خود را آغاز کرده اند، به شکل قطعی در مورد آن به توافق رسیده اند.

این مذاکرات از سال ۱۹۹۱ همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال سه جمهوری در همسایگی خزر آغاز شد.

برای تعیین رژیم حقوقی دریای خزر و تعیین حدود ساحلی کشورهای آن، تاکنون ۲۸ جلسه میان کارشناسان وزارت امور خارجه، شش جلسه میان وزاری امور خارجه و سه جلسه رسمی با حضور رهبران و یک جلسه غیر رسمی میان آنها بدون حضور ایران برگزار شده است.

قرار است تا اواخر سال جاری میلادی چهارمین اجلاس رهبران دریای خزر در روسیه برگزار شود.

مطالب مرتبط