در ایران ۴ هزار متقاضی در انتظار صدور مجوز نشریه هستند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نزدیک به چهارهزار نشریه اکنون در ایران مجوز انتشار دارند

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مسئول صدور مجوز برای انتشار نشریات در ایران است، می گوید که چهارهزار متقاضی در انتظار دریافت مجوز هستند.

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایرنا، خبرگزاری رسمی این کشور گفته است که در هر جلسه هیات نظارت بر مطبوعات که تشکیل می شود، پرونده بیش از ۲۰ نشریه برای صدور مجوز بررسی می شود.

هیات نظارت بر مطبوعات متشکل از نمایندگانی از وزارت ارشاد، قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و نماینده ای از هیات منصفه مطبوعات و نماینده مدیران مسئول نشریات است.

پس از آغاز به کار دولت محمود احمدی نژاد، مقام های وزارت ارشاد از صدور مجوزهای متعدد برای روزنامه ها و نشریات در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی انتقاد و اعلام کردند که با دقت بیشتری برای نشریات مجوز صادر خواهند کرد.

در جریان بازنگری در آئین نامه اجرایی هیات نظارت بر مطبوعات، این هیات اجازه یافته است در صورت تخلف نشریه از موارد ذکر شده قانونی، مجوز صادر شده برای آن را باطل کند.

منتقدان و مخالفان دولت می گویند که در سال های اخیر موارد لغو امتیاز نشریات درهیات نظارت بر مطبوعات از مجوزهای صادر شده در حال پیشی گرفتن است.

با این حال وزیر ارشاد ایران گفته است که تسریع در صدور مجور برای نشریات "یکی از برنامه های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی" است.

وزارت ارشاد می گوید که صدور مجوز برای نشریات محلی در استان ها یک اولویت اصلی در سال جاری خورشیدی است.

مطابق گزارشی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روی وب سایت خود منتشر کرده، ۳ هزار و ۹۸۰ نشریه تا نیمه بهمن ماه سال گذشته خورشیدی در ایران مجوز انتشار دارند.

مطالب مرتبط