ایران: توانایی دور زدن تحریم‌ها را داریم

شورای امنیت سازمان ملل
Image caption شورای امنیت سازمان ملل در پنج سال گذشته، شش قطعنامه علیه برنامه های اتمی ایران صادر کرده است

مقام های ایران می گویند که تحریم های اقتصادی علیه ایران به دلیل توسعه شرکت های چند ملیتی و رقابت فشرده میان آنها با شکست مواجه شده است.

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، از توانایی های این کشور برای "مقابله و دور زدن تحریم ها" خبر داده است.

شورای امنیت سازمان ملل در طی پنج سال گذشته یک بیانیه و شش قطعنامه درباره برنامه های اتمی ایران صادر کرده است.

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور پیش تر به قدرت های بزرگ هشدار داده بود که اگر قطعنامه جدید تصویب شود، "جواب آنها از قبل مشخص است."

قطعنامه ششم که در تابستان سال گذشته به تصویب رسید، زمینه لازم را برای تحریم های گسترده تر توسط بعضی از کشورهای غربی از جمله اتحادیه اروپا و آمریکا نیز فراهم می کرد.

آقای جلالی در این باره گفت: "واشنگتن مرکزی را در وزارت خزانه داری این کشور ایجاد کرده که وظیفه اجرا، کنترل، نظارت و مدیریت تحریم های اقتصادی علیه ایران را برعهده دارد."

او این مرکز را "قرارگاه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران" توصیف کرد و گفت که "در ماه های اخیر تعدادی از شرکت های ایرانی در دبی بلوکه شده اند."

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران همچنین با ابراز نگرانی از تهدیدهای موجود، تشکیل یک قرارگاه برای پدافند غیرعامل در حوزه اقتصادی و دارایی ایران را ضروری دانسته است.

بحث مربوط به تشکیل پدافند غیرعامل ایران از سال ۱۳۸۲ به فرمان آیت الله خامنه ای، رهبر چمهوری اسلامی مطرح شد و در برنامه پنج ساله چهارم توسعه و اقتصادی این کشور شکل قانونی به خود گرفت.

تشکیل این سازمان در سال ۱۳۸۸ به تصویب دولت آقای احمدی نژاد رسید و با هدف کاهش آسیب پذیری زیرساخت های این کشور در برابر تهدیدات خارجی فعالیت خود را آغاز کرد.

مطالب مرتبط