بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران؛ ۱۰ اردیبهشت

قهر رییس جمهور، آمار های باورنکردنی و هشدار به مسئولان

هشدار معنادار امامان جمعه و روزنامه ها به مسئولان کشور برای اطاعت از رهبر، همزمان با انتشار رنجنامه مشاور رسانه ای رییس جمهور، انتقاد وسیع از آمار دروغین مقامات از جمله ادعای صد میلیارد دلار در صندوق دخیره ارزی که نمایندگان مجلس گفته اند یک دلار هم در آن نیست، انتقاد از مخارج عروسی نوه بریتانیا و خبر دادن از وحشت آمریکا و غرب از دیپلوماسی ایران از جمله مطالب مهم روزنامه های اول هفته تهران است.

هشدار امامان جمعه و دایه ترساننده مشاور رسانه ای

ابتکار و قدس در صدر اخبار خود از قول امامان جمعه نوشته اند "حمایت مردم از مسئولان مشروط به اطاعت از رهبری است"، خراسان از زبان امام جمعه تهران نوشته "حمایت های مردم از هر مسئولی مطلق نیست بلکه مشروط است"، تهرانامروز از توصیه مهم امامان جمعه به مسئولان نوشته و آفرینش از زبان رییس مجلس نوشته "نقش رهبری در حفاظت از نظام انکار ناپذیرست.

روزنامه های صبح اول روز هفته هشدار امامان جمعه را در نمازجمعه دیروز منعکس کرده اند که گفته اند همه مسوولان باید بدانند که مشروعیت همه به تبعیت از رهبری است.

قدس در سرمقاله خود نوشته کارگزاران و مسؤولان در نظام جمهوری اسلامی قطعاً به این واقعیت اذعان دارند که مشروعیت آنها از ولایت فقیه می باشد و مردم در قضاوتها رابطه فکری و کاری آنها را ملاک قرار خواهند داد. به عبارت دیگر، عیار انسانها با ولایت پذیری آنها مورد سنجش و محاسبه قرار می گیرد.

به نظر سرمقاله قدس برخی با این ادعا که آرای میلیونی مردم را پشت سر خود دارند مسیر شان را از ولایت جدا کردند، اما در افکار عمومی نه تنها مقبولیت خود را از دست دادند، بلکه توسط همان رأی دهندگان - که تبعیت از ولایت فقیه را وظیفه دینی و سیاسی خود می دانند - به آرشیو تاریخ سپرده شدند.

مثال این مقاله هم 18 تیر 1378 [حادثه کوی دانشگاه تهران است که با دخالت لباس شخصی ها و نیروهای انتظامی به پایان رسید] و حماسه 9 دی 1388 [اعتراض ها به نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری] که "مصداق دیگری است که توانست نقشه های پادوهای داخلی و اربابان خارج نشین آنها را بی اثر نماید". همین طور زمانی که پیشنهاد تغییر قانون اساسی در خصوص تداوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی پیش آمد که با ورود رهبری موضوع مذکور منتفی شد.

کیهان در مقاله ای با اشاره به تازه ترین پست وبلاگ علی اكبر جوانفكر، مشاور رسانه ای رئیس جمهور، آن را به لحاظ متن ناشیانه آن، تأسف بار و به لحاظ آسمان و ریسمان كردن های كودكانه و غیر منطقی خوانده چرا که "ظاهراً در دفاع از احمدی نژاد نوشته شده، او دردمند است، گویا خاری در گلویش فرو رفته است. نه می تواند آن را فرو برد و نه می تواند آن را برون كشد. از توهین های ناجوانمردانه ای كه به نام دفاع از دین و انقلاب نثارش كرده اند، دلش به درد آمده است".

کیهان نوشته آقای جوانفكر توضیح نمی دهد چه اتفاقی افتاده است و از كنار این نكته بسیار ساده و بدیهی به آسانی - و شاید به خیال خود با زرنگی!- عبور می كند كه ماجرا به عزل آقای مصلحی از وزارت اطلاعات و حكم رهبر معظم انقلاب مبنی بر ابقای ایشان در پست وزارت مربوطه می شود. فقط همین!

نویسنده مقاله بدون امضای کیهان تاکید کرده که آقای جوانفكر به بهانه دفاع از رئیس جمهور همه تلاش خود را برای تبرئه یك جریان انحرافی به كار گرفته است، یعنی باز هم آقای احمدی نژاد را برای جریان انحرافی یاد شده هزینه كرده است و این، دقیقاً همان برخورد غیردوستانه و سودجویانه با رئیس جمهور است.

به گزارش مردم سالاری جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران که در مشهد سخن می گفت، در پاسخ به سوالی در خصوص دلیل استمرار ارتباط احمدی نژاد با مشایی گفت: احمدی نژاد دست به طناب پوسیده مشایی دارد، ایشان ارادت ویژه ای به مشایی دارند در حالی که این آدم ها در عمق وجودشان سرسوزنی به ولایت و روحانیت اعتقاد ندارند، آنها اسلام بدون آخوند القا می کنند.

حجت السلام سردار ذوالنورگفت به نوشته این روزنامه گفته امروز مشایی رییس جمهور اصلی است. دخالت در وزارتخانه های مختلف و نیز تقابل متکی و مشایی باعث برکناری متکی شد; همچنین مسائل پیش آمده در وزارت اطلاعات و نمونه های دیگر حاکی از دخالت های مشایی دارد.

ابتکار نوشته نشست فوق‌العاده فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم، صبح روز پنج‌شنبه برگزار شد و اعضای این فراكسیون در این جلسه، به تأکید بر محوریت رهبری و خط مشی ایشان در اوضاع منطقه و کشور اختصاص داشت، نمایندگان حاضر با اشاره به تلاش تفرقه‌افکنانه دشمنان نظام، مبنی بر القای اختلاف در کشور، بر امکان‌‌ناپذیری حاکمیت دوگانه در نظام مبتنی بر ولایت فقیه تأکید کردند.

بنابراین گزارش روز چهارشنبه چند نماینده خواستار جلسه غیرعلنی مجلس بودند و محمدرضا خباز خطاب به لاریجانی گفت: فضای مجلس را از بالا نظاره‌گر هستید، نمایندگان در مجلس می‌چرخند، اگر صلاح می‌دانید و البته مباحثی كه این آقایان در پی آن هستند، مهم‌تر است، جلسه را غیرعلنی كنید تا مشخص شود چه موضوع بیرونی برای آنان مهم‌تر است تا سایر نمایندگان نیز به آن بپردازند.

آمار های باورنکردنی، صد میلیارد دلار چه شد

"افزایش نرخ تورم" عنوان اصلی مردم سالاریاست، "ابهام صد میلیارد دلاری حساب ذخیره ارزی" تیتر یک جهان صنعت است، "ركورد جدید قیمت جهانی طلا" گزارش اصلی دنیای اقتصاداست و ایران نوشته "بی خانه ها تا سال 92 صاحب خانه می شوند".

طهماسب طلایی در گزارش اصلی جهان صنعت نوشته در حالی که محمود احمدی‌نژاد در آبان 89 میزان ذخیره صندوق ارزی را یکصد میلیارد دلار اعلام کرده بود و همین 10 روزقبل هم وزیر امور اقتصادی و دارایی در یک نشست مطبوعاتی در واشنگتن ذخیره ارزی کشور را یکصد میلیارد دلار اعلام کرد، اکنون مجلس‌نشینان در فاصله چند روز پس از اظهارات شمس‌الدین حسینی این صندوق را خالی دانسته‌اند!

این گزارش با اشاره به آن چه در کمیسیون تلفیق مجلس آمده که نشان می دهد یک دلار هم در صندوق ذخیره ارزی وجود ندارد نوشته شگفتا از این خبر که به واقع تحیری عجیب و ابهامی در خور ایجاد کرد و ما را به فکر فرو برد که چه کسی در این میان راست می‌گوید و فلسفه‌این‌گونه خبررسانی ابهام‌بر‌انگیز چیست.صحبت از یک ریال و دو ریال و بحث از چند صد و شاید هزاران دلار نیز نیست.

جهان صنعت نوشته در صورت صحت خبر این حجم عظیم پول کجاست و اگر دروغ است چگونه منتشر شده است.در فرض دیگر هم اگر پول منابع مصرفی مشخص دارد و به واقع حساب خالی است چرا به فاصله آبان 89 تا فروردین‌ماه 90 مسوولان دولتی یک رقم را اعلام کرده‌اند و اطلاع دقیقی به مردم و رسانه‌ها نداده‌اند. در هر حال این واقعه و خبر در ذات خود یک اشکال اساسی از عملکرد دولت را نهفته دارد و باید از سوی این نهاد که این روزها هم کم مشکل ندارد روشنگری شود.

مولود حاجی‌زاده در سیاست روز به آمار مربوط به صادرات غیرنفتی که توسط دولت اعلام شده شک کرده و نوشته صادرات غیرنفتی كشور براساس آمار ارائه شده از سوی مسئولان كشور در پایان سال 89 نسبت به سال 88 با حدود 11 میلیارد دلار افزایش روبرو بوده كه حدود هشت میلیارد دلار از این رشد در ارقام صادراتی تنها در بازه زمانی یك ماه پایانی سال 89 حاصل شده است. ارقامی که بیش از واقعیت به رویایی شبیه است كه تا سالهای دیگر نیز نمی توان با اقتصاد ضعیف ایران به آن دست یافت.

به نوشته این گزارش تا حدود سه سال قبل ارزش صادرات غیرنفتی ما به 20 میلیارد دلار نمی رسید تا اینكه در سال 1387 مسئولان گرد هم آمده و با گرفتن جشنی از تحقق صادرات 20 میلیارد دلاری خبر دادند. از آن سال به بعد صادرات غیرنفتی (بدون احتساب میعانات گازی) رشد حدود دو میلیارد دلاری را برای خود به ثبت رساند، این در حالی بود كه واردات همچنان با شیب خاصی در كشور دنبال می شد.

سیاست روز نوشته رقم 31 میلیارد دلار برای صادرات غیرنفتی در سال نخست برنامه پنجم در حالی عنوان شده كه مدیران و مسئولان اقتصادی كشور در برابر انتقادات مطرح شده نسبت به هدفگذاری های غیرواقعی، خوشبینانه ابراز امیدواری كردند كه ارزش صادرات كشور تا پایان سال 89 به حدود 26 میلیارد دلار برسد. ‌

عطارپور در سرمقاله جهان صنعت از قول سخنگوی ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها و یکی از اعضای با اشاره به آمارهای بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول "رشد اقتصادی ایران بسیار بیشتر از پیش‌بینی سازمان‌های بین‌المللی است". در حالی که صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران را در سال 89 صفر درصد و بانک جهانی آن را سه درصد اعلام کرده است.

به نوشته این مقاله وزیر اقتصاد نیز چند روز پیش به نوبه خود به مانند محمدرضا فرزین ناراحتی خود را از آمارهای صندوق و بانک جهانی اعلام کرد، اما نه او و نه آقای فرزین هیچ‌کدام آماری ندادند، در حالی که به عقیده اینجانب اگر ضعیف هم عمل کرده‌اند باید آمار بدهند. این بهتر از آن است که آماری نمی‌دهند ، تا چه رسد به اینکه قوی عمل کرده‌اند و آمار نمی‌دهند!

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته سخنگوی ستاد هدفمند کردن یارانه ها پنج شنبه گذشته از داخل تلویزیون و با اشاره به اینکه در بودجه سال 90منابع بسیار خوبی به بخش تولید اختصاص یافته است ، گفت: در سال 90 افزایش قیمت نداریم.برای اثبات این حرف می توانیم نان را مثال بزنیم که در همین یک ماهی که از سال 90 گذشته 25 درصد گران شده است !

سخنگوی ستاد هدفمند کردن یارانه ها در ادامه گفت: آیین نامه حمایت از نانوایان تدوین شده است و تا پایان سال اجرایی می شود. یعنی آن 25 درصد افزایش قیمت نوش جانشان ; خدای ناکرده فکر نکنند کار بدی کرده اند ، نخیر ، آن افزایش قیمتی که گفتیم نداریم مربوط به نان و میوه و گوشت و طلا و سکه و این جور چیزها نیست . عبارت "در سال 90 افزایش قیمت نداریم" فقط مربوط به کالاها و خدماتی است که تا آخر سال 90 گران نشوند!

نویسنده مردم سالاری اشاره کرده سخنگوی ستاد هدفمند کردن یارانه ها همچنین اعلام کرد: در سال گذشته درآمد ایران از نفت 27 درصد افزایش یافته است. در همین راستا هم رئیس کمیسیون تلفیق مجلس اعلام کرد که حتی یک دلار هم در حساب ذخیره ارزی باقی نمانده است . یعنی افزایش در آمد خرج شده ; نوش جان ملت ایران و بقیه!

طنز چهارجوابی

سیاست روز در ستون طنز خود نوشته:

رئیس سازمان نظام پزشکی: عاملان رها شدن بیماران هیچ ارتباطی با جامعه پزشکی نداشته‌اند.

به نظر شما این عاملان با چه مجموعه‌هایی ارتباط داشته‌اند؟

الف) جامعه تولید‌کنندگان دان مرغ و طیور

ب) جامعه طراحان مد و لباس

ج) انجمن سبزواری‌های مقیم ملایر

د) فرهنگستان علوم

با توجه به خبر نواخته شدن زنگ ملی خلیج‌فارس در مدارس، به نظر شما زنگ بعدی وزارت آموزش و پرورش کدام یک از گزینه‌های زیر است؟

الف) زنگ کویر لوت

ب) زنگ کوه‌های کله قندی

ج) زنگ بازارچه شیخ هادی

د) زنگوله

در این دنیا که مردم بی‌وفایند. همین که یاد ما هستی دمت گرم. این بیت، سروده کدام شاعر شیرین سخن ایرانی است؟

الف) سعدی شیرازی

ب) مولانا جلال‌الدین بلخی

ج) حکیم ابوالقاسم فردوسی

د) کاظم دلخوش نماینده صومعه‌سرا

از عروسی نوه ملکه بریتانیا تا وحشت غرب از ایران

"وحشت در واشنگتن و تل آویو از نزدیكی مصر به ایران" عنوان اصلی کیهان است، سیاستروز هم از وحشت غرب از نزدیکی ایران و ترکیه خبر داده، روزنامه جمهوریاسلامی در تیتر اول خود نوشته "محکومیت گسترده چهار حکم اعدام برای تظاهر کنندگان بحرینی".

از میان مسائل جهانی روزنامه های اول هفته با چاپ عکس هائی از عروسی نوه ملکه بریتانیا با لحن انتقادی خبر داده، از وحشت آمریکا و غرب از نزدیکی ایران به مصر و ترکیه و در عین حال خبر داده اند که باید با حمله پیشدستانه در جنگ سایبری آمریکا علیه ایران شرکت کرد و بدان جواب داد. تفاهم دو جناح فلسطینی و خبر صدور اعدام برای تظاهر کنندگان بحرینی هم از جمله مسائلی است که این روزنامه ها بدان پرداخته اند. در عین حال توفان و گردباد در ایالتی در آمریکا را تازیانه عبرت آن کشور دانسته اند که اوضاع اقتصادیش هم خراب است.

حق نشر عکس siasat rooz
Image caption عروسی نوه ملکه بریتانیا و اوضاع بحرین در صفحه اول سیاست روز

سیاست روز در گزارشی نوشته روابط ایران و تركیه كه در سال‌های اخیر پس از روی كار آمدن اردوغان در شرایط بهتری رو به جلو رفته است؛‌ این روابط پس از استحكام آن به خصوص در امضای بیانیه تهران و پس از آن در حمایت‌های ترك‌ها از ادامه صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای تهران كه حتی منجر به رای منفی تركیه به عنوان یكی از اعضای غیر دائم شورای امنیت در قرارداد 1929 علیه ایران شد، بسیار مورد توجه ناظران بین‌المللی قرار گرفته است.

این روزنامه نوشته تحكیم روابط تا جایی ادامه داشت كه پس از آغاز دور جدید گفت‌وگوها بین ایران و 1+5 ترك‌ها برای میزبانی نشست دو گروه اعلام آمادگی كردند؛ پس از دریافت سیگنال‌های مثبت از سوی تهران، استانبول از سوی طرفین برای ادامه مذاكرات مورد تایید قرار گرفت؛ اگرچه غربی‌ها در نشست استانبول با پافشاری بر مواضع غیرمنطقی خود مانع حصول نتیجه‌ای قطعی از مذاكرات شدند اما وقوع خیزش‌های خاورمیانه پرونده هسته‌ای ایران را به دست فراموشی داد.

همزمان با ابراز خوشنودی چند تن از مقامات وزارت خارجه ایران از توافق های گروه های فلسطینی در مصر کیهان در سرمقاله خود این توافقات را پر از ابهام خوانده و نوشته یكی از این ابهامات وضعیت اداره مراكز فلسطینی در فاصله امضای رسمی و نهایی توافقات تا زمان برگزاری انتخابات است و حال آن كه در این فاصله اتفاقات حقوقی فراوانی در مورد فلسطین رخ می دهد كه طرف فلسطینی آن مشخص نشده. در مورد آزادی زندانیان هم كلیات توافقنامه، زمان و نحوه آن را مشخص نكرده است. این ها طبعا مذاكرات آینده را زمان بر می كند و از این رو باید گفت فلسطینی ها در آغاز راه توافق قرار دارند.

به نظر این روزنامه فلسطینی ها بدون تردید به محمود عباس و ابتكارهای او و یا ابتكارهایی كه او هم در آن حضور دارد اعتماد ندارد، اما احساس می كنند خود قادر به هدایت فرایند می باشند كما این كه مصری ها اعتمادی به محمد حسن طنطاوی و شورای عالی نظامی مصر ندارند ولی احساس می كنند خود قادر به انتقال مصر از كشوری با حاكمیتی وابسته، غیرمردمی و سكولار به حاكمیتی مستقل، مردمی و الهی هستند و در نهایت قادرند همین طنطاوی را وادار به اتخاذ تصمیماتی كنند كه این راه را هموار نماید.

ابتکار نوشته اکنون با کشف دومین حمله‌ی سایبری به توان هسته‌ای کشور، جای شک و تردیدی برای ورود به جنگ نامتقارن جهانی باقی نمانده است. آن‌چنان‌که در سال گذشته، همه‌ی کارشناسان صنعتIT دنیا اذعان کردند که دولت امریکا پشت حمله‌ی سایبری «استاکس‌نت» بوده، حمله «استارس» هم تحت مدیریت آن کشور صورت پذیرفته است.

به نوشته این روزنامه کشور عملاً وارد جنگ جدید سایبری شده است و باید از وضعیت دفاع خارج شود و تدارک کافی برای حمله‌ی پیش‌دستانه را صورت دهد. وقتی ایران از چنان توانی برخوردار است که می‌تواند حمله‌ی سایبری دشمن را خنثی کند؛ بنابراین از توان حمله‌ی پیشگیرانه نیز برخوردار است. تاکنون معلوم شده است که هیچ اصل حقوقی یا اخلاقی به منظور محدودسازی حملات در فضای مجازی برای دفاع ار منافع مدم وجود ندارد.

کارتون روز

حق نشر عکس jame jam
Image caption از صابر شیخ رضائی، جام جم

مطالب مرتبط