انتقاد از وضعیت زندان‌ها در مجلس ایران

زندان اوین حق نشر عکس
Image caption حتی مسئولان قضایی ایران هم از وضعیت زندان‌ها ابراز نگرانی می‌کنند

یک نماینده مجلس ایران از وضعیت زندان‌های این کشور به شدت انتقاد کرد و خواهان کمک به تأمین هزینه‌های سازمان زندان‌ها شد.

یونس موسوی، عضو کمیسیون قضایی مجلس ایران، امروز (شنبه دهم اردیبهشت) و در جریان بررسی لایحه بودجه سالانه این کشور گفت که تعداد زندانیان در زندان ها به حدی زیاد است که بعضی از آنها مجبورند در راه پله ها بخوابند.

او گفت که بودجه سازمان زندان ها حتی برای تأمین هزینه لباس و خوراک زندانیان هم کافی نیست و افزود: "در زندان ها آنقدر مشکلات هست که به هر دو نفر زندانی تنها یک پتو می رسد".

به گفته آقای موسوی، با توجه به افزایش قیمت انرژی در ایران پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، تمام بودجه سازمان زندان ها صرف پرداخت قبوض آب و برق و گاز خواهد شد.

او پیشنهاد کرد که تعرفه آب و برق زندان ها کاهش یابد، اما این پیشنهاد مورد موافقت نمایندگان مجلس قرار نگرفت.

پس از سخنان او، مهدی کوچک زاده، نماینده اصولگرای مجلس در تذکری آئین نامه ای، سخنان آقای موسوی را آسیب زننده به "حیثیت ملی" ایران دانست.

او گفت: "ممکن است آقای موسوی از یکی دو زندان بازدید کرده باشند، ولی بدانند که من هم از زندان هایی بازدید کرده ام و این طور نیست که به هر دو زندانی یک پتو برسد".

این در حالی است که رئیس سازمان زندان ها و مسئولان قوه قضائیه ایران هم پیش تر در مورد وضعیت زندان ها ابراز نگرانی کرده بودند.

غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان های ایران کمتر از دو ماه پیش گفته بود که تعداد زندانیان در این کشور ظرف یک سال و نیمی که از دوره مسئولیت او می گذرد، ۵۵ هزار نفر افزایش داشته است.

به گفته او این افزایش در حالی صورت گرفته که به فضای زندان ها اضافه نشده است.

مسئولان قوه قضائیه با توجه به مشکلات زندان ها از دادستان های ایران خواسته اند که به دنبال کاهش تعداد بازداشت ها باشند.

مخالفان دولت ایران و اعضای خانواده زندانیان سیاسی این کشور در دو سال اخیر بارها نسبت به وضعیت بهداشتی زندان ها، تراکم بیش از حد زندانیان و نحوه برخورد با آنها در زندان های ایران هشدار داده اند.

مطالب مرتبط